6 січня, на Святвечір, обов’язковою у кожній оселі є святкова вечеря з дванадцяти традиційних дідівських пісних святвечірніх страв, які символізують дванадцять апостолів (кутя з пшениці, колядник, пироги з квасолі, капуста запечена, борщ з грибами, гриби смажені, горох, гречка, голубці з пшоном, вареники, оселедець, узвар із сушених фруктів). А основними атрибутами є: дідух – солом’яний сніп, символ затишку та тепла в родині; сіно – нагадування про те, що маленький ІСУСИК народився в яслах на сіні. Сіно стелиться на стіл, на місця сидіння. Стіл накривається портовиною (полотняною скатертиною), в центрі ставиться макітра (глиняна глибока миска) із кутею, поруч колядник із восковою свічкою, навколо інші страви.
6 січня потрібно встати рано, набрати непочатої досвітньої (до сходу сонця) води, на якій будуть готуватися кутя та інші страви.
У цей день люди не їдять до сходу першої зірки, особливо дівчата, та й постять протягом всього посту, щоб «виписникати» гарного жениха.
Свята Вечеря (після Божої служби в Церкві)
Після появи першої зірки до хати заходить господар з дідухом і урочисто сповіщає родині: «Святий вечір уже почався, на небі засяяла перша зоря! Віншую вас із щастям, здоров’ям, із цим Святим вечором, щоб ви в щасті і здоров’ї ці свята провели та других дочекалися – від ста літ до ста літ, пока Пан Біг назначить вам вік»
Господар ставить дідуха в почесному місці - на покутті під образами, біля нього ставить тарілку під кутю для духів родових предків, які приходять вечеряти, коли в хаті всі полягають спати.
Запалює свічку. Сам стає на коліна перед образами, усі наслідують приклад господаря і,покладаючи на себе знак хреста, промовляють:
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа (Тричі)
і всі разом моляться вголос:
Отче наш, що є на небесах, нехай святиться ім’я Твоє;нехай прийде Царство Твоє;нехай буде воля Твоя, як на небі так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші,як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця,і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.
Спаси, Господи, і помилуй рабів Твоїх: нас,дітей наших, батьків наших і всю родину нашу, і всяку живу душу, що Твоєї милості та допомоги потребує.
Упокой, Господи, Душі спочилих рабів Твоїх: родичів, дідів і прадідів наших , і всяку душу, що спочила, і Твоєї милості потребує, і прости всі гріхи їх, вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне, і сотвори їм вічну пам’ять.
Охорони, Господи, наш будинок, наше майно і господарство наше від усього злого.
Дякуємо Богові Святому, що поміг нам дочекатися цих Божих свят. Та поможи, Боже, їх у радості відправити і від цих за рік других дочекатися.
І, покладаючи на себе знак хреста, промовляють:J
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, (Тричі). Амінь.
Всі сідають за стіл. Господар бере макітру з кутею, ложкою набирає кутю і ложить в тарілку біля дідуха, кажучи:
« Ми всі, з усього щирого серця і з Божої волі, кличемо праведні і грішні душі на святу вечерю»
Далі ставить макітру на стіл, бере свячену воду, наливає усім в чашки, усі хрестяться, випивають. Господар першим куштує кутю, далі господиня і по-старшинству. Їдять все що готувалося, а запивають узваром. Потрібно все покуштувати.
Свята вечеря – це строгий піст, спиртне гріх вживати!
Всі розмови ведуться спокійно, поважно й стосуються вони предків роду та господарства. Під час трапези відбувається ритуал кликання Мороза. Виходять на двір, стукають у вікна, гукаючи: «Морозе, Морозе ходи кутю їсти! Морозе, Морозе ходи до нас вечеряти! Ну а як не йдеш, то не йди на жито-пшеницю,усяку пашницю весною, не морозь посіви»
Після вечері всі встають з-за стола, стають на коліна перед образами і, покладаючи на себе знак хреста, промовляють
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа (Тричі)
і вголос моляться:
Отче наш, що є на небесах, нехай святиться ім’я Твоє;нехай прийде Царство Твоє;нехай буде воля Твоя, як на небі так і на землі.
Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші,як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.
Бо Твоє є Царство, і сила, і слава, Отця,і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки віків.
Дякуємо Тобі Христе Боже наш, що наситив нас земними Твоїми благами. Не позбав нас і небесного Твого Царства.
( І, покладаючи на себе знак хреста,промовляють)J
В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, (Тричі). Амінь.
Підіймаються з колін. Господар гасить свічку.
« По вечері малі діти бігають, бавляться сіном, залазять під стіл і там ,,квокчуть,, ,щоб квочки сідали.
На Святвечір зі столу не прибирають, хату не замітають три дні.
1.Кутя. 400 грам потовченої пшениці,перемити, всипати в окріп, коли закипить - вилити на друшляк, перемити холодною водою, покласти в каструлю, залити водою і відварити до мякості, відкинути на друшляк, промити холодною водою, поставити в холодне місце. Склянку маку обдати окропом, злити воду і промити в холодній воді, злити її, ще раз обдати окропом, потім –холодною водою, злити її, терти у макітрі поки не побіліє і не розітруться зерна. Покласти півсклянки цукру чи 2 ст.л. меду, змішати з пшеницею, підлити охолодженою водою.
2.Колядник. На колядник готується пісне тісто. Спочатку готується опара: Взяти 50 грам дріжджів, додати 3 ложки цукру, 2 столові ложки теплої води виделкою перетерти – перемішати - розріднити, добавити 0,5л теплої води, ,1 чайну ложку солі –перемішати. Додавати потрохи муку і перемішувати до стану рідкої сметани. Відставити, щоб побродило, появляться бульбашки і коли вони почнуть лопати(приблизно через 30 хв.) починаємо місити. Добавляємо муку і місимо, коли тісто почне відлипати від рук добавляємо 3 ложки олії, і ще перемішуємо. Формуємо кульку, мажемо олією, щоб не підсихало-не було кірочки. Ставимо в тепле місце(в подушки), щоб підійшло. Кладемо дві гілочки свяченої верби на миску, накриваємо вишитим лляним рушником. Тісто має вирости у 2-3 рази(1-1,5 год). Змазуємо руки олією(щоб не прилипало тісто), перемішуємо тісто. Тісто падає. Ділимо на 4-5 частин. Беремо одну частину: робимо коржик товщиною 1-1,5 см, діаметром 25-30 см, кладемо начинку (вийняті з узвару і перетерті в однорідну масу грушки і яблука) по всій площі, відступивши по 1,5-2 см від краю. Скручуємо рулетом, ложимо на бляшку. Робимо ще два колядки так само. Ставимо щоб підросли на пів години. . Мажемо водою помазком Виделкою проколюємо зверху щоб не потріскали, коли будуть пектися. Сажаємо в духовку. 2 частини тіста піде на пироги.
3.Пироги з квасолі. Потрібно: тісто, таке як на колядник, варена картопля, варена квасоля, тушкована цибуля. Квасоля, її потрібно замочити з самого ранку, як тільки закипить вода.(Чому не звечора, тому що усе готовимо на непочатій досвітній воді). Квасолю перемити, залити окропом на два пальці зверху - на 5годин.Зливаємо воду, перемиваємо, заливаємо окропом зверху на один палець, солимо, ставимо варити. Як тільки вода википає, доливаємо. Варимо до готовності. Зливаємо воду,змішуємо з картоплею. Цибулю дрібно ріжемо на пательню, добавляємо трохи олії, і тушкуємо до золотистого кольору. Вкидаємо до картоплі з квасолею, і ретельно перемішуємо і товчемо, доводячи до однорідної маси. Робимо пиріжки величиною з гусяче яйце.
Беремо тісто, робимо ліпьошки величиною, щоб можна було обліпити пиріжок. Змазуємо бляшку олією. Готові пироги ложимо на бляшку, і сажаємо в духовку. Печемо 20 – 30 хвилин при температурі 180 градусів.
4.Капуста запечена. Беремо головки капусти величиною не більші гандбольного м’яча, обчищаємо, збризкуємо водою і нерафінованою (для запаху)олією. Ложимо в рукав для запікання і в духовку пектися до світлокоричневого кольору, приблизно 2 години. Коли захолоне, порізати на кусочки величиною 1,5-2 см. Добавляємо порізаний кубіками квашений огірок. Зазубруємо часником. Смачимо запашною олією.
5.Борщ з грибами. Гриби готуються з самого ранку, підготовлюються однаково на три страви: гриби смажені, борщ з грибами і в голубці. Беремо сухі гриби (бажано білі) добре вимиваємо, заливаємо окропом (на 5 годин), щоб набухли. Промиваємо, заливаємо окропом і ставимо варити. Чистимо червоний буряк від шкірки, вимиваємо, кладемо до грибів варитися. На воді, на якій варимо буряк і гриби будемо варити борщ. Коли зваряться, дістаємо гриби і буряк. Кидаємо картоплю в вариво, солимо. Гриби і буряк ріжемо соломкою,моркву тремо на великій тертці, цибулю дрібно нарізаємо, добавляємо трохи олії і усе тушкуємо, в кінці добавляємо 1 ст.л. оцету, щіпочку цукру, перемішуємо і вкидаємо в борщ, і варимо до готовності.
6.Гриби смажені. Вийняті гриби з борща висмажуються на пательні до сухості, добавляється дрібнонарізана цибуля і олія. Готовність золотистого кольору цибуля
7.Горох. Перемити, залити окропом на 2 пальці зверху, на 1годину. Злити, перемити, залити водою на палець зверху. Варити до готовноті, добавити тушкованої дрібно нарізаної цибулі, перемішати
8.Гречка. Добре промити, вкинути в термос, добавити солі, залити окропом на 2 пальці, закрити термос. Через 8 годин готова, добавити 1 ложку олії, перемішати
9.Узвар із фруктів. По 100 грам сушених яблук, груш, слив перемити, залити 2 літрами води, добавити 1склянку цукру, варити 20 хвилин. Коли охолоне,вийняти груші і яблука на начинку для колядника, добавити лимонний сік.
10.Голубці з пшоном. Пшоно добре промити, залити водою 1:3, варити до напів готовності 5 хв. Добавити підсмажену цибулю з морквою і дрібно нарізаними грибами, поперчити посолити і фарш готовий. Капустина шпариться в кипятку 2 хв, знімаються листки, щоб були м’які. Скручуються голубці, заливаються підливкою (цибуля, морква, томатний сік, олія, вода) і тушкуються
11.Оселедець.Почистити, порізати на куски, приправити цибулею і олійкою.
12.Вареники(можуть бути з капустою, картоплею)
Підготував Володимир Кравчук.
Залишити коментар