З настанням різких похолодань значно підвищується кількість потерпілих з переохолодженням та різними ступенями обмороження, про що свідчить статистика звернень за медичною допомогою лікувальних закладів міста і, в першу чергу, на станцію швидкої медичної допомоги.
Обмороження — це пошкодження будь-якої частини тіла, в першу чергу, відкритої, яке виникає при температурі повітря від -10оС, а за умов високої вологості та при сильному вітрі може виникнути і при температурі повітря вище нуля.
Легкі ступені обмороження (І-ІІ ступенів) виникають при недовготривалому впливі низької температури навколишнього середовища на організм людини. Уражена ділянка шкіри бліда, холодна, потерпілий відчуває біль з наступною втратою чутливості в цій ділянці, шкіра набуває багряно-синього забарвлення, з’являються міхурі з прозорою рідиною.
На початковій стадії людина відчуває холод по всьому тілу, потім з'являються втома і сонливість, шкіра стає блідою, ніс, губи, руки, ноги набувають синюватого відтінку. Загальний стан важкий: потерпілий млявий, байдужий, пульс частий, аритмічний, артеріальний тиск знижений, температура тіла нижча 36оС.
При тяжкому обмороженні ділянки тіла необхідно її зігріти до почервоніння теплими рушниками, легким масажем, диханням, потім накласти ватно-марлеву пов'язку.
При обмороженні ІІ-ІІІ ступенів на уражену поверхню слід накласти теплоізолюючу пов'язку (шар марлі, товстий шар вати, знову шар марлі), а зверху — зігріваючу тканину. Уражені кінцівки зафіксувати за допомогою підручних засобів (кусок фанери, щільного картону тощо). Потерпілому дають пити теплу рідину, гарячу їжу, пігулку парацетамолу, аспірину або анальгіну.
Не потрібно розтирати уражені частини тіла снігом, не можна застосовувати швидке зігріваг обморожених кінцівок, безконтрольно застосовувати грілки та інші джерела тепла.
При важких ступенях обмороження обов'язково звертатись до лікарів.
При загальному охолодженні організму перша допомога, в тому числі й медична, залежать від ступеня загального охолодження, фізичного стану потерпілого, його віку та наявних хвороб. Потрібно:
- припинити дію фактора охолодження;
- відправити постраждалого до найближчого теплого приміщення (пункту обігріву);
- напоїти теплими напоями;
- у разі наявності у постраждалого середнього або важкого ступеня охолодження з порушенням діяльності органів кровообігу, дихання, необхідно надавати першу медичну допомогу до прибуття бригади швидкої медичної допомоги.
Щоб уникнути обмороження, слід носити просторий одяг (це сприяє нормальній циркуляції крові); одягатися так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який буде утримувати тепло; не виходити на мороз без рукавичок, шарфів, головних уборів; тісне взуття, відсутність устілки, стоптані шкарпетки створюють передумови охолодження; у вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащувати спеціальними кремами; не носити на морозі металеві прикраси (перстні на пальцях ускладнюють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок); не вживати алкогольних напоїв (алкоголь сприяє втраті тепла і в той же час викликає ілюзію тепла, унеможливлює сконцентрування на перших ознаках обмороження); не палити на морозі (паління зменшує периферійну циркуляцію крові та робить кінцівки більш уразливими до дії холоду); перед виходом на мороз обов’язково слід поїсти.
Майя СТЕЦЮК,
майстер виробничого навчання навчально- методичного Центру цивільного захисту населення та безпеки життєдіяльності.
Залишити коментар