Зі старовинних східних книг можна дізнатись, що найкраща вода для заварювання чаю та, яка стікає з пелюсток квітів персиків, коли на них тане запізнілий весняний сніг. Лише у персика така м'яка, оксамитова, пухнаста шкірка, однак тоненький пушок є не у всіх персиків.
Мутант з гладенькою шкіркою має назву нектарина (якщо кісточка у нього відокремлюється) або брюньйона (якщо кісточка приросла). Нектарини дуже солодкі, а броньйони міцні, з хрусткою м'якоттю, особливо хороші для компотів.
В пізніх плодах, на відміну від ранніх, вітаміну Р більше, а в персиках із жовтою м'якоттю чимало каротину. Завдяки мінеральним речовинам персики сприяють утворенню в організмі гемоглобіну і підтриманню кислотно-лугової рівноваги.
Корисними для людини є і сливи.
Хоча аскорбіновою кислотою, вітамінами групи В слива не дуже багата, проте за вмістом калію вона сміливо може суперничати з абрикосом, за кількість вітаміну Р – із самою чорною смородиною. 100 грам середньостатистичних слив без кісточок задовольняють нашу особисту проблему у вітаміні В на 1/4, у вітаміні С – на 1/8 і у вітаміні Р – приблизно на 3/4.
Яблуко серед фруктів – як картопля серед овочів. Від великої або замалої кількості Сонця залежить і смак: в жарке, сухе літо плоди накопичують більше цукру і менше кислот.
Спочатку колір у всіх однаковий: вони зелені завдяки хлорофілу. Потім забарвлення змінюється.
Найкращих смакових якостей яблука досягають тоді, коли трохи полежать.
Слід пам'ятати, що для зберігання підходить не всяке яблуко, а тільки здорове, без усіляких пошкоджень.
Серед багатьох інших овочів груша має почесний вік. Деякі дерева досягають навіть до двохсот років.
У м'якоті груші є досить багато цукру (у середньому 12%), зовсім мало кислот (0,3 %), а також пектин, клітковина, дубильні речовини – у зменшеній кількості. Чимало калію, особливо у зимових грушах, отже, визначені лугові якості, що цінується у дієтології. У фрукті небагато каротину, трохи тіаміну та інших вітамінів групи В, аскорбінової кислоти лише 5 мг на 100 г. У дичках вітаміну С у 3-4 рази більше.
Плід на 97 % складається з м'якоті, ще 2,5 % припадає на шкірку, як правило, абсолютно їстівну, і лише пів відсотка на насіння.
Тож смакуйте і будьте здоровими!
Поєднання кислот та крохмалю – нестравне, тому не вживайте одночасно продукти, що їх містять. Вуглеводи та білки їжте у різний час: каші, хліб, картоплю й інші продукти, що містять крохмаль, окремо від м'яса, риби, яєць, сиру, горіхів.
На один прийом їжі не поєднуйте м'ясо і яйця, м'ясо і горіхи, м'ясо і сир, м'ясо і молоко, яйця і молоко, яйця і горіхи, сир і горіхи. Оберіть один вид концентрованої білкової їжі.
Не вживайте одночасно білки і кислоти, бо це поєднання не сприяє травленню. Не поливайте м'ясо оцтом, гранатовим соком тощо.
Продукти, в яких є жири і білки, їжте в різний час. Скажімо, олію, горіхи і яйця. Якщо ви все ж поєднуєте жир з білками, то вживайте побільше овочів.
Поєднання цукру з крохмалем і білками уповільнює процеси травлення, у шлунку викликає бродіння, бактеріальний розлад, цим самим завдаючи організму шкоду.
Погано поєднуються з білками буряки, морква, капуста, кольрабі і цвітна, ріпа, гарбуз, бруква, картопля, горох і квасоля (зріла), хліб.
Добре поєднуються з білками сирі шпинат, зелень і корінь петрушки, селера, кріп, крес-салат, кульбаба, щавель, солодкий перець, свіжі огірки, редиска, зелена цибуля, капуста, спаржа, гірчиця.
Підготував Ігор ВИЖОВЕЦЬ.
Залишити коментар