2015-й рік для ковельської громади із впевненістю можна записати в історію як успішний. Не в останню чергу заслуга в цій успішності належить представницькій та виконавчій владі і міському голові Олегу Кіндеру.
Як ніколи, зроблено багато добрих справ в галузях освіти, медицини, спорту, культури, комунального господарства. Очільники влади брали безпосередню участь у доброчинних та волонтерських акціях на підтримку воїнів АТО на Сході. Збережено громадський спокій і правопорядок у Ковелі, налагоджено тісну взаємодію з цілим рядом громадських формувань, окремим з яких надається фінансова підтримка за рахунок міського бюджету.
Прошуміли виборчі перегони-2015. Громада визначилася із якісним складом депутатів та переобрала на другий термін чинного міського голову Олега Кіндера.
І раптом у рідному ковельському домі стало неспокійно, з'явилися симптоми протистояння, які в суспільно-політичне життя міста вносять нестабільність, сіють зерна невпевненості та недовіри до обраної народом влади.
Для того, щоб краще розібратися в ситуації, яка складається в Ковелі буквально за кілька місяців після виборів, запросив до відвертої розмови міського голову Олега Кіндера, на яку він охоче погодився. Її виклад пропоную увазі читачів газети.
– Олеже Олексійовичу, окремими депутатами міської ради озвучено думку, що міська рада і обраний міський голова “нелегітимні”. В чому суть проблеми?
– Проблеми немає, і питання знято в демократичний спосіб. Бачте, один із депутатів вважає, що неправильно було оголошено результати виборів головою міської виборчої комісії.
З цього приводу є роз'яснення Центральної виборчої комісії, а також наших юристів, що голова діяла в рамках чинного законодавства.
– Якою Ви бачите співпрацю із громадськими та політичними організаціями?
– Вона має ґрунтуватися на ділових і партнерських засадах. Ми позитивно співпрацюємо із волонтерськими та благодійними організаціями. Ідемо назустріч тим активістам, які проводять національно-патріотичну політику.
Проте є окремі громадсько-політичні діячі, які бачать співпрацю тільки у виконанні їх вимог, часом – нереальних. Вони організовують мітинги та блокування роботи сесій. Це ж не влада не хоче співпрацювати, а самі опозиціонери.
Я глибоко поважаю активну громадянську позицію Миколи Печенюка, Ігоря Пініса, розумію їх прагнення стати членами виконкому, але ж депутати самі їм не довірили цієї місії. За пана Печенюка в рейтинговому голосуванні віддав голос один депутат. Всього ж було названо 15 кандидатів.
Більше того, моя пропозиція щодо кількісного складу виконкому із 9 членів не була прийнята. Проголосовано за 13 чоловік. То, скажіть, де тут "нелегітимність" і "недемократичність"?
– Немало претензій від окремих активістів є на адресу громадської ради при міському голові, особливо щодо її якісного складу.
– По-перше, хочу відзначити, що громадська рада працювала ефективно. На її засіданнях обговорювалося багато дискусійних питань, які потім перетворювалися у прийняті рішення на сесії. Тут ми чуємо голос активних представників міської громади.
На чергову сесію вносимо проект рішення про громадську раду міста. Заплановано обговорити та затвердити нове Положення, де буде регламентовано якісний та кількісний склад ради.
Хотів би наголосити, що членом ради повинен бути той, хто працює на громаду, а не "діяч", який нічим не займається, а тільки висловлює своє невдоволення всім і вся.
– Олеже Олексійовичу, звідки виникли проблеми ринку?
– Знову ж таки проблеми ніякої тут немає. Окремі особи на привокзальному ринку розповсюджують недостовірну інформацію про нібито "закриття" або "перенесення" ринку на вул. Брестську чи вул. Ватутіна.
Мало того, вони лякають підприємців новими податками "від Кіндера" і т. д., і т. п. Скажу, що підприємці із ринку, що по вул. Брестській, обурюються такими заявами.
Як міський голова, ще раз наголошую: ніяких змін в діяльності ринку не передбачається. Але якщо виникають якісь запитання до влади – приходьте, і ми спільно будемо їх вирішувати. Влада – на боці підприємців.
– Після прийняття міського бюджету Уряд раптом вирішив професійно-технічні навчальні заклади (маю на увазі професійний ліцей і ПТУ №5) передати для фінансування місту. Кажуть, що Ви не хочете їх фінансувати і навіть маєте намір взагалі закрити?
– Анатолію Володимировичу, декому вигідно, знову ж таки, перекручувати реальний стан речей. Ніколи і ніде я не казав, що не хочу фінансувати згадані навчальні заклади, приймати їх на баланс міста, так само, як не займатися проблемою функціонування залізничної лікарні.
Питання в іншому. На утримання цих закладів необхідно додатково віднайти 12 мільйонів гривень. Звідки їх "зняти" – з "комуналки", освіти, медицини? Такі питання одноособово міський голова не вирішує. Мають слово сказати депутати.
Уряд, як ми бачимо, хоче все перекласти на місцеве самоврядування, не поцікавившись, а чи витримає міська громада ці навантаження.
З іншого боку, чи потрібно ковельській громаді беззастережно приймати на себе тягар фінансування таких закладів, в яких учнів-ковельчан всього відсотків 30? Інші – з довколишніх районів області, яких ніхто не профінансує. Тобто, щоб профінансувати навчання у цих закладах одного учня-ковельчанина, міський бюджет вимушений нести витрати на утримання ще двох учнів не ковельчан.
Ми розуміємо, що це ділення на «ковельчан» і «не ковельчан» є некоректним, адже всі ми – громадяни України. Але ж, за логікою, утримання подібних закладів мало б здійснюватись на засадах збалансованого співфінансування з міського, районного та обласного бюджетів.
До цього додайте, що всі будівлі, основні засоби, техніка – власність держави. Тому ці питання будемо обговорювати із педагогічними колективами, обласною владою, Урядом країни.
Влада, в першу чергу, зацікавлена у позитивному вирішенні цієї проблеми, яка, до речі, постала не лише в Ковелі, але й в інших містах України.
– Ви нагадали про залізничну лікарню. Щось тут змінилося на краще?
– Доки тривали передвиборні перегони, то увага до цього закладу була особливою в обласних депутатів, і в місцевих. Сьогодні нічого не ясно – рішення про фінансування установи немає ні в області, ні в Уряді.
А те, що місту непосильно утримувати такий заклад, я вже говорив.
Звичайно, ми не сидимо, склавши руки. Маємо бити у всі "дзвони", щоб почули обласна рада і облдержадміністрація, відповідні міністерства, комітети Верховної Ради.
– Я так розумію, що подібна "децентралізація" лягає на місцеву громаду непідйомним тягарем?..
– У мене теж таке враження. Посудіть самі: до видатків від Уряду, про які сказано вище, додам 2 мільйони гривень, яких не вистачає для надання пільг із зв'язку та автоперевезень окремих категорій населення, а фінансування спортивного закладу "Ніка-Сільмаш" вимагає ще 800 тисяч гривень і таке інше.
Вкотре повторюю: ці кошти треба знімати із бюджету розвитку та інфраструктури міста. Як на це зреагує громада?
– Сьогодні багато розмов довкола субсидій. На кожному кроці чути, що мешканцям міста вже управління по газопостачанню винне гроші. Прем'єр пропонує судитися із теплопостачальниками. В чому тут справа?
– Теперішня політика в плані субсидій – це шлях до банкрутства комунальних підприємств. Комунальникам міста повернуто всього 2 мільйони гривень. Борг держави за субсидії для міста склав 24 мільйони гривень.
Це значить, що уже виникають проблеми із виплатою зарплат і погашення боргів за спожиті енергоносії, не кажучи про розвиток підприємств.
– Ковель має вигідне географічне розташування і умови для залучення закордонних інвестицій. Влада працює над цим?
– Незважаючи ні на що, йде пошук інвесторів. Нещодавно наша делегація побувала у місті Гуронць, що біля Гданська (Республіка Польща). Досягнута домовленість про будівництво сортувально-переробного підприємства. Ми бачили, як поляки справляються із проблемою сміття. Невдовзі представники заводу приїдуть до нас. Є надія ще в цьому році запустити сортувальну лінію.
Для цього об'єкта майданчик виділений і навіть енергообладнання є в наявності. Хай і невеликий, але цей крок наближає нас до співпраці з Європою.
– Прийнято Закон про роздержавлення преси. Як буде інформувати влада населення про свої рішення і діяльність?
– Ідея роздержавлення хороша, але існує небезпека можливої “олігархізації” преси.
Я думаю, що проблеми з інформуванням населення про дії влади у Ковелі не буде. У нас налагоджена тісна співпраця із місцевою газетою. Ми ніколи не чинили тиск на журналістів, а старалися доносити людям правдиву інформацію, не боялися і гострих кутів, і звинувачень від опозиції. Це нас тільки підсилювало. Є розуміння у стосунках, є традиції співпраці протягом багатьох років.
Словом, влада і преса будуть працювати на взаємовигідних договірних умовах, затверджених сесією міськради.
– Не помилюсь, коли скажу, що "Вісті Ковельщини" були, є і будуть завжди на боці тих, хто творить добрі справи, хто не звинувачує голослівно, а реально працює на благо ковельчан. І критика влади, яка буває необхідною, – це теж на користь громади і позитив для розвитку самоврядування. Що б Ви побажали ковельчанам?
– Хотів би просто нагадати, що життя міста – це не слова, а вода, тепло, чистота, навчання дітей, лікування, виховання дітей у садочках, дозвілля, культура і спорт тощо. Громада міста довірила депутатам і мені, як міському голові, бути на вістрі всіх цих гострих проблем і вирішувати їх. Тому всіх, в тому числі опонентів влади, запрошую працювати на благо міста разом, єдиним фронтом.
Дякую всім тим, хто старається не протидіяти, а допомагати утримати стабільність і забезпечити розвиток міста.
Тільки в єдності і взаєморозумінні – наша сила!
– Що ж, дякую за цікаву розмову. Щасти Вам і нам, мешканцям славного міста Ковеля!
Розмову вів Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар