В народі іноді жартують: "Якщо ти вранці прокинувся, і в тебе нічого не болить, значить ти вже не живеш".
Жарт, звичайно, "чорнуватий", та що вдієш, коли нині абсолютно здорових людей немає? У нас завжди щось поболює, особливо, коли ти вже не дуже молодий. Зрештою, і в багатьох молодих зі здоров'ям бувають проблеми.
В подібних ситуаціях кожен діє по-своєму. Хто біжить в аптеку за пігулками, хто — викликає лікаря, а хто мужньо переносить хворобу “на ногах”. Бо тепер лікуватися — надто дороге задоволення. Те, що декілька років тому вартувало копійки, нині коштує гривні та ще й сотні.
Аби допомогти кожному із нас у важку хвилину, ковельчанка, кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, Відмінник охорони здоров'я Любов Карасовська підготувала до друку і видала в "Надстир'ї" посібник "Домашня медична енциклопедія", віддрукований у ТОВ "Ковельська міська друкарня". Співавтором є лікар Віталій Карасовський, котрий відомий як терапевт широкого профілю.
Чим цінна книга? Я б сказав так: тим, що містить поради досвідченого фахівця-медика з великим стажем практичної роботи, які можуть знадобитися нам у будь-який момент. Адже від недуги не застрахований ніхто. Ось тут якраз до речі буде "Домашня медична енциклопедія". З неї ви можете дізнатися, що робити, коли у вас раптово заболіла голова, порушився ритм серця, різко підвищився артеріальний тиск, сталися ниркові кольки, розладнався шлунок і т. д., і т. п.
Всі ці поради згруповані у великі розділи за видами хвороб, які, в свою чергу, містять підрозділи з детальними роз'ясненнями, що і як робити в тих чи інших випадках. Великий інтерес становлять матеріали під назвами "Правила догляду за важкохворими", "Харчування людини", "Корисні поради. Як бути здоровим", "Що корисно споживати" тощо. Є інформація про корисні властивості меду, лимонів, кавунів, кропиви, гарбузів, яблук, льону — зрештою, важко перелічити все, про що пишуть автори. При чому — пишуть зі знанням справи.
Вважаю, що такий посібник має бути в кожній сім'ї, члени якої не хочуть, щоб недуга застала їх зненацька. "Домашню медичну енциклопедію" можна придбати в книжковому магазині міської друкарні (вул. Грушевського, 2). Ціна її досить помірна і доступна людям навіть з невеликими статками.
Микола ВЕЛЬМА.
Оскільки нині в Україні спалахнула епідемія грипу і набрали великого поширення респіраторні вірусні інфекції, пропонуємо увазі читачів інформацію на цю тему з "Домашньої медичної енциклопедії".
“Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції в наш час є найбільш поширеними хворобами. А тому ми хочемо показати людям, що потрібно робити, щоб не захворіти, щоб хвороба не дала якогось ускладнення і, нарешті, як себе повинен вести хворий і оточуючі, щоб недуга не поширилася на інших.
ПРОФІЛАКТИКА. Для попередження цієї групи інфекцій, як і для деяких інших хвороб, існують так звані специфічні і неспецифічні методи профілактики.
До специфічних засобів відноситься так звана вакцинація. Людині робиться щеплення, після чого у неї розвивається імунітет (несприйнятність) до того чи іншого штаму (виду збудника) грипу. Від грипу у наш час вже існують вакцини. Вони значною мірою попереджують розвиток хвороби, але для цього їх потрібно зробити хоча б за місяць до виникнення її спалаху.
Проте слід зазначити, що стовідсоткової гарантії від щеплення може не бути, адже грип має декілька різних штамів, а тому потрібно передбачити, яким саме штамом варто прививатись, який збудник буде циркулювати саме в цей період. Щодо інших гострих респіра-торних вірусних інфекцій ніяких щеплень поки немає і, мабуть, навряд чи колись вони з’являться.
А тому ще існує так звана неспецифічна профілактика цих заразних хвороб. До цієї групи профілактичних заходів відносяться, в першу чергу, різноманітні методи загартування організму (це заняття спортом, різні водні процедури та ін.). Слід вживати продукти, які містять вітаміни, особливо часник і цибулю. Бажано взагалі добре харчуватися з використанням необхідних продуктів. Треба важку фізичну працю поєднувати з відпочинком, частіше бувати на свіжому повітрі.
Корисним буде неодноразове полоскання рота розчином перекису водню, розведеним наполовину кип’яченою водою, змазувати слизову носа оксоліновою маззю або якимись іншими засобами. Не можна відвідувати масові зібрання в період підвищеної захворюваності на грип та респіраторні хвороби.
Але якщо вже хтось захворів, піднялась температура, приєдналися інші ознаки хвороби, потрібно звернутися за лікарською допомогою. Бо, наприклад, температура може підніматися при багатьох захворюваннях, і тільки лікар може встановити правильний діагноз і призначити відповідне лікування.
Проте вже з перших годин появи у хворого ознак респіраторного захворювання необхідно його ізолювати від інших членів сім’ї. Для цього достатньо помістити його в окрему кімнату, яку декілька разів на день добре провітрювати. У кімнаті слід робити кількаразове вологе прибирання, якщо підлога покрита килимовим покриттям, її потрібно очищувати порохотягом.
Заходити до хворого необхідно у масці. Зробити її дуже просто: взяти шматок марлі розміром до 15 на 15 сантиметрів, згорнути її в 4-5 шарів, кругом обшити, а до кутків прикріпити шнурочки, зшиті з тієї ж марлі, довжиною до 15-20 сантиметрів. Маску надягати на рот і ніс, шнурочками зав’язати на потилиці. Нею можна користуватися 3-4 години, після чого її слід змінити на іншу, а цю прокип’ятити, попрасувати і знову можна носити.
Залишити коментар