Останніми роками зростання тарифів на житлово-комунальні послуги є досить болючим питанням для більшості жителів України.
Ще 5 років тому понад 70% опитаних вважали, що якість одержуваних ними житлово-комунальних послуг є поганим чи незадовільним, близько 25% оцінили їх як задовільні і лише менше 5% опитаних – як добрі, то сьогодні майже усі 100% висловлюються за оцінку "незадовільно".
При цьому, якщо раніше найбільш хвилюючими проблемами комунального сектора, респонденти виділяли "якість водогінної води", "прибирання прибудинкових територій та під'їздів", "вивезення сміття", "опалення та подачу гарячої води", "водопостачання", "перебої з електроенергією", то на фоні падіння рівня життя, доведення населення до зубожіння, сьогодні це – немислимо підвищені тарифи.
Фактично уряд визнає, що третина дорослого населення України доведено до межі бідності. Спочатку уряд обібрав народ до нитки, а потім кидає трохи грошенят у вигляді субсидій.
Державна служба статистика 20 січня оприлюднила експрес-випуск "Про надання населенню субсидій за 2015 рік".
За даними випуску, призначено субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг 5392,9 тис. домогосподарств, що становило 91,1% від загальної кількості домогосподарств, які звернулися за субсидіями, з них у міських поселеннях – 3744,5 тис. домогосподарств, у сільській місцевості – 1648,4 тис. домогосподарств.
Порівняно з відповідним періодом 2014 року кількість домогосподарств, яким призначено субсидії, збільшилась на 3882,8 тис., або у 3,6 рази.
Загальна сума субсидій готівкою, отриманих домогосподарствами на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, становила 741,5 млн. грн, за відповідний період 2014 року – 198,2 млн. грн.
Вражають цифри розрахунків за субсидіями між місцевими бюджетами та організаціями, що надають домогосподарствам житлово-комунальні послуги. Так, за даними Держстату, перераховано бюджетних коштів організаціям, що надають домогосподарствам житлово-комунальні послуги, у сумі понад 12,7 млрд. грн., при цьому залишилася заборгованість – ще майже у 7,7 млрд. грн.
Загальна сума, що витрачена з бюджету, про яку говорять ЗМІ, є близькою до 25 млрд.грн. Та й сам Прем'єр на початку 2016 похвалився такими досягненнями. Цинічна тактика: красти мільярди – знищуючи економіку.
По суті, Кабмін втягнув все населення України в одну велику корупційну схему. Адже гроші йдуть не людям. Мільярди, які нібито компенсують споживачам комунальних послуг, насправді відразу потрапляють на рахунки газо-, тепло- або водопостачальних монополій. А належать ці підприємства переважно компанії російських і українських олігархів, які колись за безцінь скупили їх як "збиткові" у держави.
За попередніми даними, сума грошей з бюджету, що осяде в кишенях олігархів у 2016 році, складе вже 35 млрд. грн.
Чи залишаться гроші в бюджеті на медицину, науку і освіту, культуру? Швидше за все, ні.
Але чи буде довгою така "любов" влади до народу? Мабуть, теж ні.
Це підтверджує і той факт, що Президент на початку січня 2016 підписав Закон, що дозволяє розкривати банківську таємницю за запитом Міністерства фінансів.
Закон передбачає отримання Мінфіном інформації про відкриті рахунки, операції і залишки по них, з метою проведення перевірки достовірності інформації, представленої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітних плат, інших виплат, здійснюваних за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, і т.д.
У разі нарахування та отримання соціальних виплат, призначених на сім'ю або домогосподарство, інформація надається по кожному з членів сім'ї чи домогосподарству.
Таким чином, стає зрозуміло, чому чиновники активізували діяльність щодо негайної приватизації останніх стратегічних компаній, що залишилися в руках держави. Схема працює: все продати олігархам, щоб потім разом лопатою гребти бюджетні кошти.
За висновками експертів, у зв'язку з псевдореформами, наприклад, ціни на газ для населення збільшилися на 400%, але це лише половина від ринкової вартості, при цьому держава зменшило дотацію цієї сфери на 40%, але субсидії продовжують нараховуватися.
Як відомо, регулювання цін – величезне джерело корупції, і ґрунтом для появи олігархів в країні є саме вона. Найефективніший метод боротьби з корупцією – дерегуляція.
Скоріше за все українцям доведеться чекати повністю функціонуючої системи до 2017 року. Власне, тільки тоді й стане ясно, наскільки працездатною виявиться така антикорупційна реформа. Тільки не відомо, чи усі мешканці України зможуть дочекатися перемоги над корупцією, зниження тарифів та світлого майбутнього…
Олег Гусєв,
виконавчий директор НАУ.
Залишити коментар