Уважно вислухавши таку інформацію, голова обласної ради зазначив, що не бачить проблем з перспективою розвитку закладу: "Потрібно лише грамотно напрацювати юридичну базу. Ті діти, за навчання яких можуть заплатити батьки, коли завершать навчання, можуть бути вільні. А от стосовно тих, які навчаються безкоштовно, треба продумати форму контракту, який вони будуть попередньо підписувати і який передбачатиме, що вони повинні відпрацювати за спеціальністю 3 роки.
Жителі області або міста віддали свої гроші у вигляді податків на їхнє навчання. І якщо якась фірма хоче забрати гарно підготованих спеціалістів до себе на роботу, то також має компенсувати закладу витрати на навчання фахівців. Ліцей повинен заробляти гроші".
Але, щоб досягти такого рівня стосунків, на думку голови облради, ПТУ повинні бути конкурентноспроможні. На сьогоднішньому етапі однією з головних передумов є сучасне обладнання та обов'язкове знання іноземних мов.
Директор ліцею Сергій Антонюк зазначив, що Ковельський професійний ліцей включили до європейського проекту "Покращення підготовки виробничих кадрів Волинського регіону". В рамках проекту очікують на 65 тисяч євро. Це частково вирішує проблему обладнання.
Варто зазначити, що держава за 25 років Незалежності фінансувала лише захищені видатки для закладу. Все, що вкладалося в розвиток, зароблялося безпосередньо в училищі. Серед проблем директор ліцею Сергій Антонюк називає й те, що на Волині немає дефіциту робочих місць. У той же час, за нормативами профільного Міністерства, в ліцеї змушені формувати групи по 25 чоловік. "Тільки 12 з них можуть знайти роботу. Решта – шукають щастя за кордоном", – каже Сергій Антонюк.
Ігор Палиця дав хорошу оцінку роботі колективу та запевнив, що обласна рада не залишить людей наодинці з проблемами. "Ситуації такої, що ви працюватимете без зарплати, – не буде. Якщо місто відмовиться вас фінансувати, то будемо починати процедуру переходу до обласної комунальної власності. Зразу заявляю, що землі чи приміщень ніхто не продаватиме. Будемо думати, як розвиватися. Ви повинні заробляти кошти і для себе, і в бюджет. Це – ринкові умови.
Нинішнє ваше становище – це хороший стрес-тест. Я б із задоволенням забрав вас в обласне підпорядкування, бо бачу, за яким принципами це має робитися. Але в мене жорсткі ринкові принципи: якщо ми витрачаємо копійку з бюджету, то вона має приносити прибуток, щоб можна було впроваджувати соціальні проекти. Ті професії, які ви готуєте, потрібні. Сьогодні перспектива не у вищих навчальних закладах, а в професійно-технічних, які працюють і заробляють кошти," – вважає Ігор Палиця.
На завершення зустрічі голова облради закликав людей до оптимізму і переосмислення нинішньої ситуації в країні, яка, на його переконання, має не стільки розчаровувати, як стимулювати людей до дії в бік розвитку та конструктиву: "Всі основні економіки світу піднімалися, спустившись вниз. Сьогодні ми внизу. В нас середня зарплата – 130 $. Нас часто порівнюють з африканськими країнами, але менше, ніж в Україні, заробляють тільки в Сомалі та в Уганді.
Наші західні та східні партнери радять лише кого нам ставити прем'єрами. Нами командують то російськомовні, то англомовні, то грузиномовні, і ми їм аплодуємо. Чим більше слухатимемося людей збоку, тим більше ходитимемо в жебраках. Потрібно працювати".
Що ж, приїзд голови обласної ради Ігоря Палиці до Ковеля вселив надію працівникам і залізничної лікарні, і закладів профтехосвіти у те, що вони не будуть покинуті напризволяще, а ситуація поступово поліпшуватиметься. Тепер головне, щоб слова не розійшлися з конкретними справами, на що й будемо сподіватися.
Підготувала
Олександра ПАЛЬЧИНСЬКА,
студентка Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.
НА ЗНІМКУ: голова обласної ради Ігор Палиця під час перебування у вузловій лікарні станції Ковель і зустрічі з її колективом та залізничниками й жителями міста.
Фото автора.
Залишити коментар