Коли співає душа народу…
26 травня ц. р. у Народному домі "Просвіта" відбулась непересічна подія – тут з великим піднесенням співала душа народу.
Так, так, шановний читачу, саме душа, з добрим українським серцем. Можна було б виписувати поіменно прізвища аматорів сцени, назви ансамблів, гуртів, хорів, оцінювати їх професійні та вокальні здібності, які під крилом районного відділу культури вдосконалюють свою майстерність, але не відчути головного.
А найголовніше полягало в тому, що зі сцени закладу культури дві години без перепочинку цілющим струменем, мов із бездонного джерела, лилися народна музика та пісня, підкріплені запальним іскристим танцем.
Слухав, насолоджувався, а часом і сліз радості та гордості за нашу культуру не стримував. З кожною піснею, кожним хореографічним номером переконувався, що допоки лунає наша мова та пісна, Україна не вмре, не загине. Бо саме тут, з душі української, виростає і гартується дух козацький і ніякий супостат-агресор нас не переможе.
А зал, наповнений тими позитивними іонами, шаленів від бурхливих оплесків, схвальних вигуків: "Браво". Ніякі професійні артисти не спроможні заворожити, зворушити так, щоб серце виривалося з грудей.
До тих емоційних народних мотивів вплелися сумні нотки і переживання. Під знамениту скорботну "Качу…" пройшли невмирущим строєм на екрані і озвучені на сцені Герої Ковельщини, які загинули в зоні АТО. Хвилина мовчання вистукувала набатом у серцях.
Символічно, що тема патріотизму на творчому звіті аматорів музики і пісні Ковельщини під промовистою назвою "Україно, тобою живу і тебе величаю!", присвяченого 25-річчю Незалежності держави, була головною. Вона червоною ниткою пронизувала виступи артистів, до якої, немов в українську вишиванку, гарно впліталися невмируща тема матері, хореографічні композиції давніх традицій та обрядів.
Над тим всім витав у просторі дух Лесі Українки. Відчувалося, що це – тільки частинка народної культури Ковельщини. Звіт показав, яка сильна основа створена в "глибинці" України, у сільських і селищних громадах. Ця основа підтримується традиційно місцевою та обласною владою.
Складова того міцного фундаменту – районний будинок культури, Люблинецька школа мистецтв, Поворська та Голобська дитячі музичні школи, а з ними – знамениті народні аматорські хори із Білина "Родина", "Криниченька", "Червона калина" та "Дударик" з Голоб. Від них не відстають фольклорні гурти із Скулина, Облап, Попович, Уховецька, Дубового та інших.
Світять гурти і хори та ансамблі, мов сузір'я, на культурному небозводі Ковельщини. А в тих сузір'ях висвічують ясні зірки, які сяють з великої сцени області й України. Серед них – солісти Анастасія Міщанчук, Сашко Шевчук, Андрій Мигуля, Василь Шевчук, Віталій Влащук, Наталія Никитюк, Ірина та Олег Корнелюки та багато інших.
Тетяна Матяшук, начальник відділу культури райдержадміністрації, схвильовано промовляє:
– Вклоняюся всім, хто відповідально поставився до звітного концерту. Не міліє криниця талантів Ковельщини. Ми й надалі будемо підносити галузь культури на ще вищий рівень.
Подумалось, а чи можна назвати духовність, культуру галуззю? Ні церква, ні культура, на моє тверде переконання, не можуть бути звичайною галуззю. Те, що співає, грає, танцює, дивує мистецтвом, заворожує словом, присутнє в економіці і на війні, в школі і університеті, на пшеничному полі і в заводському цеху.
Слова "Людина", "Народ" тільки тоді пишуться з великої літери, коли їх душа, колективна та індивідуальна, стоїть на міцному фундаменті культури, традицій та звичаїв.
Втішає позиція районної виконавчої і представницької влади. Ось як висловився голова РДА Віктор Козак:
– Приємні враження. Підкупляє масовість. На сцені – шестилітні артисти і ветерани, депутати і аматори просто від поля і ферми.
Радує, що всі пісні звучать українською мовою. Я переконаний, що Україна відбудеться, коли буде на висоті культура, тобто мова і пісня, коли буде єдина помісна церква і коли ми будемо знати історію, а з її правди робити відповідні висновки.
Що значить пісня, яскраво довела українська співачка Джамала. Її пісня "1944" сколихнула весь світ, заставила його повернутися обличчям до трагічних проблем України.
Спасибі Вам, шановна Тетяно Іванівно, за те, що Ковельщина у квітучому вінку талантів! Ми будемо робити все, щоб культура не фінансувалась за так званим "залишковим принципом”, а розвивалася і вдосконалювалася.
В унісон сказаному прозвучали слова Андрія Броїла – голови районної ради:
– Браво, Тетяно Іванівно, браво, наші аматори-артисти сцени! Це один із найщасливіших у вашому житті день, коли сльози радості і гордості виступають на очах. Наша земля ковельська найкраща. Небо над нею – найсиніше, вода в річках – найчистіша, а найголовніше – її талановиті і працьовиті люди. Депутатський корпус райради завжди з вами.
Можливо, хтось скаже: навіщо розвивати культуру, коли іде війна? Нагадаю слова Черчіля: "А за що ми воюємо, як не за нашу культуру?". Бажаю, щоб всі, хто на Сході перебуває в зоні АТО, повернулися здорові та неушкоджені до своєї ковельської домівки.
Серед поважних гостей – народний артист України, керівник знаменитого хору "Колос" із Торчина, голова журі Олександр Огородник:
– Хочеться сказати щось особливе. Колись було видно українську душу і пісню з української хати. Тепер з телевізора ми споживаємо двомовну “січку”. І сьогоднішній звітний концерт – це ковток цілющої джерельної води. В тій чистій криничній воді можна скупатися і оздоровитися. Сьогодні ми стали чистішими, торкнувшись народного мистецтва.
Маємо не забувати, що культура, пісня, слово - це стратегічна зброя, яка перемагає гармати і "гради". Струменить слово і пісня у душу й об'єднує нас. Тіснішими стають наші ряди. Обіймаю душею і серцем всіх вас і низько кланяюсь!
Як і годиться, квіти учасникам зворушливого дійства – від голови райдержадміністрації Віктора Козака та голови районної ради Андрія Броїла, депутатів і шанувальників народного мистецтва.
У фойє "Просвіти" експонувалися у той день найкращі роботи митців декоративно-прикладного мистецтва. З ними із цікавістю знайомилися гості та учасники творчого звіту, який вдався на відмінно! Тож нехай і надалі щастить аматорам сцени Ковельщини.
На закінчення хочеться відзначити вдалі режисуру і сценографію концерту. Творчий звіт був ідейно витриманим, емоційно наснаженим і духовно багатим. Окрім названих номерів і виконавців, глядача зачарували пролог "Мій отчий край", в якому брали участь Олена Місюра – директор Доротищенського будинку культури, Володимир Сущ і Анастасія Кудацька з Голобського РБК, Сашко Шевчук і Анна Хилюк з Білина, народний аматорський хор працівників культури району "Вишиванка", народний аматорський хор "Берегиня" Ковельського МТМО, народний художній танцювальний колектив "Барвінок" міського Палацу учнівської молоді (керівники Ольга та Олег Корнелюки, Любов Ризванюк).
Захоплення у глядачів викликав фольклорний блок "Во славу Україні", де були задіяні дитячий фольклорний гурт "Веретенце" села Уховецька (керівник Руслана Семотюк), фольклорний квартет "Перевесло" з Білина (Петро Журавель), фольклорний гурт зі Скулина (Катерина Барчук), народний аматорський фольклорний гурт "Родина" з Білина.
У фіналі всі учасники творчого звіту з піднесенням виконали пісню на слова і музику В. Марчука "Ми козацького роду сини", яких
Залишити коментар