Зазвичай мало хто з молоді задумується над тим, чи сплачує за нього роботодавець єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Це питання постає перед ним або його родиною тільки при призначенні пенсії.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" необхідно мати дві умови: досягнення віку, встановленого законом, та мати не менше 15 років страхового стажу. Щодо розміру пенсії, то він залежить від тривалості страхового стажу та розміру отримуваної працівником заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески до Пенсійного фонду (з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Чим більшою є тривалість страхового стажу та вищим розмір заробітної плати, тим вищим відповідно і розмір пенсії.
Починаючи з 1 січня 2004 року для призначення пенсії обчислюється страховий стаж – період, упродовж якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. При цьому страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Періоди трудової та іншої діяльності, що проходили до 1 січня 2004 року, обчислюються за даними трудової книжки та інших підтверджуючих документів.
Якщо особа працює неофіційно, тобто отримує заробітну плату в "конверті", до страхового стажу цей період не буде зараховано, тому що внески на пенсійне страхування за цей період не сплачувалися. Якщо роботодавець офіційно виплачує мінімальну (чи навіть нижчу за мінімальну) заробітну плату, а решту – в "конверті", тоді до страхового стажу буде зараховано тільки той період і в тому розмірі, за який сплачено внески.
Якщо, наприклад, на момент призначення працівникові пенсії підприємство за який-небудь період не сплатило страхові внески до Пенсійного фонду, то пенсія призначається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до фонду. Після надходження даних про сплату страхових внесків проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з моменту призначення пенсії.
У разі, якщо працівникові зменшують заробітну плату, наприклад, у зв'язку з переведенням його на роботу на неповний робочий день, це негативно позначиться на його пенсійному забезпеченні, а саме:
- якщо сума заробітку у відповідно відпрацьованих місяцях є нижчою, ніж мінімальний розмір заробітної плати, то до страхового стажу для призначення пенсії ці місяці роботи зараховуються не в повному обсязі, а лише пропорційно сплаченим внескам;
- знижений розмір отримуваної заробітної плати у зазначений період призведе до зниження коефіцієнта заробітку й відповідно – до зменшення розміру пенсії.
Таким чином, як буде зараховано той чи інший період трудової діяльності до страхового стажу, так це вплине на право і розмір пенсії.
Крім того, від "страхового стажу" залежить не тільки соціальний захист працівника, а й пенсійне забезпечення членів сім'ї у разі втрати годувальника. Особливість цього виду пенсії полягає в тому, що вона повністю залежить від того, чи мав право сам годувальник на пенсію.
"Страховий стаж" необхідний при призначенні пенсії за віком, по інвалідності та у разі втрати годувальника. Тому ніхто не знає, коли він ним скористається: чи в 60 років, а чи, може, і в 25 років.
Зазначаємо, що в Україні діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі (найманому працівнику) можливість безоплатно отримувати відомості про себе, тобто, з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Для цього необхідно лише звернутися до управлінь Пенсійного фонду з відповідною заявою.
Позаяк Пенсійний фонд постійно розвиває свої інформаційні технології, то уже сьогодні вищезазначену інформацію можна отримати i в електронному режимі – через Інтернет. Правами доступу до такої інформації наділені особи, що є користувачами веб-порталу Пенсійного фонду України, який було створено саме з цією метою, а також для того, щоб громадяни мали доступ на сучасному технологічному рівні до іншої довідкової iнформацiї.
Застрахована особа, яка попередньо зареєструвалась на веб-порталі, має можливість отримувати щомісяця на свою електронну адресу виписку з системи персонiфiкованого обліку. Така виписка містить перелік страхувальників, які подавали щодо неї вiдомостi в систему персонiфiкацiї, вказано суму заробітку, з якої сплачено страхові внески, кiлькiсть днів для стажу, є вiдмiтки про сплату пенсійного (єдиного) внеску; вiдомостi про спеціальний (пільговий) стаж. Маючи на руках такі дані, застрахована особа може контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків до Пенсійного фонду України та об'єктивності внесеної інформації.
Тому потрібно добре зважити перед тим, як приймати рішення щодо свого працевлаштування та способу отримання заробітної плати, щоб в майбутньому не позбавити себе страхового стажу та виплати пенсії при досягненні пенсійного віку або ж у разі втрати працездатності.
Світлана Киричук,
заступник начальника міськрайонного управління Пенсійного фонду України.
Залишити коментар