Висадка розсади капусти у відкритий ґрунт пройшла успішно, тепер головне завдання – вберегти культуру від шкідників, яких у капусти досить багато. Це капустяна попелиця, хрестоцвіті блішки, капустяний довгоносик, капустяна муха, совка, капустяна білявка, ріпаковий пильщик. Захистити рослину можна, правильно підібравши їй "сусідів".
Так, посадивши поруч з капустою часник, можна вберегти її від капустяної мухи, а базилік, кріп і томати позбавлять культуру від попелиці. Чабер і шавлія повиганяють капустяну совку, а браго (огірочник лікарський) – злякає слимаків. Якщо недалеко від капустяної грядки будуть рости полин гіркий, м'ята перцева і пижмо, то вони врятують рослину від капустяної мухи і гусениць капустяної білявки.
Крім того, рекомендується висаджувати поруч з грядками капусти чорнобривці, календулу або настурції, які відлякують від рослин тлю, капустяну муху, міль та совку. Допоможуть у цьому випадку і морква, петрушка, пастернак, кмин, селера, що привертають до себе корисних комах, які поїдають шкідників капусти.
Великої шкоди капусті приносить совка капустяна, а точніше її гусениці, які не тільки виїдають в листі наскрізні отвори округлої форми, але ще і поступово вгризаються в качани, роблять ходи до серцевини, залишаючи в них свої екскременти.
Відвадити від ласих грядок капустяну совку і навіть знищити шкідника допоможуть настої і відвари чистотілу, кореневищ або листя кульбаби, листя лопуха, трави гіркого полину.
Одним з ефективних засобів вважається настій гіркого перцю. 100 г свіжих або 50 г сухих перчин кип'ятять протягом години в літрі води, настоюють два дні, проціджують і зберігають у щільно закритій ємності. Для приготування робочого розчину 0,5 л розчину розбавляють в 10 л води і додають 40 г господарського мила. Капусту і ґрунт навколо рослин доведеться обприскувати приготованим препаратом кілька разів. Це позбавить капусту не тільки від капустяної совки, але й інших шкідників.
У червні на листках капусти можуть з'явитися гусениці капустяної білявки, які з'їдають всю м'якоть листа, залишаючи тільки жилки.
Поява на городі метеликів – сигнал до початку боротьби з шкідником. Щотижня потрібно оглядати листя з нижньої сторони і знищувати відкладені метеликом яйця, а пізніше – і молодих гусениць. Звичайно, все зібрати не вдасться, але масового поширення шкідника не відбудеться, і можна буде обійтися без застосування препаратів.
Якщо ж такі заходи боротьби виявилися безрезультатними, тоді краще вдатися до обробки рослин. Від капустяної білявки допомагає обприскування розчином деревної золи (на 10 л води, дві склянки золи і столова ложка рідкого мила).
Хороший ефект дає полив рослин складом, приготованим з 10 л води, двох столових ложок гірчиці, такої ж кількості солі і чайної ложки меленого чорного або червоного перцю.
Кажуть, що шкаралупа яєць, розвішана на паличках серед капустяних грядок, відвадить метеликів капусниці. Можливо, це звучить дещо непереконливо, але, думаємо, спробувати можна.
Найбільш неприємним шкідником капусти, на думку деяких овочівників, є попелиця. Листя рослин, уражене шкідником, починає скручуватися, покривається світло-жовтими плямами, на яких можна побачити зеленуваті колонії попелиці. Допоможе позбутися напасті мильно-тютюновий настій, який готується з відра води, 400 г тютюнового пилу (настояти два дні) і додавання 100 г мила.
З попелицею можна боротися за допомогою відвару цибулиння і настою томатного бадилля, а також традиційного зольно-мильного розчину.
Ефективний і дво-тригодинний настій, приготований з 1,2 кг зеленої маси картоплі та 10 л води, яким рекомендується обробити уражені рослини (у вечірній час).
При масовому нашесті хрестоцвітної блішки, яке трапляється в спекотну і суху погоду, допоможе припудрювання (після поливу) вологих рослин золою. Ефект буде більшим, якщо змішати її з тютюновим пилом (1:2).
(Продовження читайте на шпальтах видання за 30.07.16 р.)
Від редакції: цей матеріал ми друкуємо на багаточисельні прохання читачів газети, адже цьогорічне літо принесло багато проблем городникам, які вирощують капусту. Про хімічні засоби захисту ми не пишемо – про них можна довідатися у пунктах продажу препаратів, районній службі захисту рослин і боротьби з їх хворобами.
Можливо, у когось із мешканців міста й району є випробувані практикою інші методи боротьби із захворюваннями капусти. Поділіться ними – ми із задоволенням їх надрукуємо.
Редакція.
Залишити коментар