Дивиться Ісус Христос із небес і радіє. Немов би на лузі квіти, розквітають Його святині в Ковелі.
Ось і знову 8 липня ц. р. освячено хрест і камінь майбутнього храму (на знімку внизу). В ім'я Блаженного священномученика Василія Величковського по вулиці Відродження (район селища "Ковельсільмаш" – за недобудованою котельнею).
Ця подія для Ковеля, без усякого перебільшення, – знакова та історична. Освячення провів екзарх Луцький і Волинський Йосафат Говера, а з ним – ієромонах Євген Задорожний з Ковеля та священики із Луцька, Володимира-Волинського, Шацька і Вінніпега (Канада).
Канадські гості в Україні невипадково. Вони відвідують місця, де служив Владика Василій Величковський. У Вінніпезі місцева церковна громада створила музей життя і священицької діяльності Величковського, і там у храмі Св. Йосипа зберігаються мощі Блаженного.
Зауважмо, що українська діаспора в Канаді з великим пошануванням ставиться до видатного українця священномученика віри Христової і патріота України. Невипадково Василь Величковський вписаний у ряд золотих імені Ковельщини.
Народився Василь-Всеволод Величковський 1 червня 1903 року у м. Станіславі (Івано-Франківську).
Дияконське освячення отримав з рук митрополита Андрея Шептицького, а таїнство священства у віці 22 років прийняв з рук єпископа Луцького і всієї Волині Кир Йосифа Боцяна.
Працював вчителем у малій семінарії отців-редемптористів у Збройську (біля Львова). У 1927 році переведений до монастиря у Станіславі. У 1928 році переїхав на Волинь до Ковеля, щоб вершити духовну опіку над мирянами, де у той час служив Миколай Чарнецький.
Отець Василій всім серцем і душею віддається своїй священницькій місії. Вчить вірних катехізму, служить літургії, бере участь у розбудові 20 церков на Волині й Ковельщині. Отець – людина щирої, веселої і душевної вдачі, до нього тягнуться люди.
За час його священницької діяльності до Греко-Католицької Церкви навернулося 20 тисяч вірних. Молитва і проповідь рідною мовою були до душі кожному українцю. Але таке українство не до вподоби польській владі, та о. Василій, попри все, залишається вірним своїм переконанням. У нього немає страху перед ідейним супротивником. О. Величковський часто служив у селі Колодяжному в маєтку Косачів. Микола Косач, брат Лесі Українки, із сином Юрієм стали чи не найпершими греко-католиками на Ковельщині.
Ще одна знакова подія ревної пастирської діяльності відбулася у 1930 році. О. Василій зумів налагодити зв'язки з маршалом Пілсудським і дістати дозвіл на перебудову польського костелу в Ковелі у греко-католицький храм.
Проте ця активна проукраїнська діяльність не подобалася місцевій владі, і його перевели з Волині до Станіслава. Активність і ревність до Христової віри не переривається і в 1939 році, хоча НКВС його застерігав та попереджував і погрожував. Тоді він залишився на волі.
Заарештували о. Величковського 7 серпня 1945 року в Тернополі і засудили до розстрілу, але через деякий час смертний вирок замінили на 10 років концентраційних таборів.
У Воркуті о. Василій пережив голод, 50-ти градусний мороз, лісоповал, шахти, приниження і знущання, але не припинив своєї священицької діяльності.
Після звільнення митрополита Йосифа Сліпого і його триденного перебування в Москві у 1963 році Василій Величковський висвячується на сан єпископа (в готельному номері) і призначається місцеблюстителем Греко-Католицької Церкви в Україні. Він ще більше активізує душпастирську діяльність.
КДБ у 1969 році Владику знову заарештовує, а суд визначає 3 роки ув'язнення. І знову – тортури, знущання. На ньому перевіряють дію електроструму та радіоактивних речовин. Звільняють Владику в 1972 році й висилають за межі СРСР.
Як свідчить брат Василь Стець, перед виїздом за кордон о. Василію зробили ін'єкцію отрути сповільненої дії. Не проживши на волі й року, 30 червня 1973 року перестало битися патріотичне серце вірного сина України. У 2001 році у Львові Святійший отець Іван Павло ІІ проголосив Василя Величковського Блаженним.
Через заступництво Блаженного Василя вірні вимолюють собі ласки зцілення від духовних і тілесних недуг.
Сьогодні в історію Ковеля вписано славну сторінку. Ковельчани матимуть змогу душею і серцем пригорнутися до Блаженного та відчути його зцілюючу і чудотворну силу.
"Він тут сіяв Боже слово. Робив усе можливе для з'єднаної Церкви. Скільки часу потрібно для об'єднання, знає лише Господь. А ми, незважаючи ні на що, маємо трудитися. Сьогодні Господь благословить освячення нового храму. Пройде час, і зберуться у ньому вірні для молитви. Звершиться мрія Блаженного Василя Величковського", – підкреслив Владика Йосафат.
Непростий сьогодні для України час. Але камінь віри Христової стоїть на міцній твердині – він не зрушиться і не похитнеться.
Блаженний Василь Величковський промовляв: "Пресвята Богородиця допомагала нашим козакам перемагати татар, турків й всіх ворогів. Так і вам допоможе Божа Матір у всіх справах ваших перемагати труднощі й виходити переможно по шляху рідного народу і святої Церкви Його".
Тож і ми молитовно промовляємо: "Блаженний Владико і мученику, чудотворче отче наш Василію, похвалу тобі приносимо за те, що ти молишся перед Господом за наші зцілення від усяких напастей і хворостей та бід. Співаємо тобі: "Радуйся, священномученику Василію, Христовий подвижнику!".
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар