Звернення Ковельського міського голови до ковельчан
Тема підвищення тарифів на послуги житлово-комунального господарства сьогодні досить активно обговорюється в кожному населеному пункті України. І Ковель не виняток. Ми також шукаємо законні шляхи вирішення цієї проблеми не місцевого, а загальнодержавного масштабу. Я звертаюся до ковельчан, аби пояснити ситуацію, яка склалася на даний час в нашому місті.
На 13-ій сесії міської ради (25 серпня цього року) було прийнято рішення звернутися до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з вимогами про встановлення мораторію до 1 жовтня 2016 року на підвищення тарифів для населення на житлово-комунальні послуги (детально з рішенням можна ознайомитись на офіційному сайті Ковельської міської ради).
Чому ми звернулися саме до Парламенту та Уряду, а не запровадили мораторій на місцевому рівні? Встановлення мораторію можливе лише у тому випадку, якщо територіальна влада зможе компенсувати різницю між цінами, за якими купують газ українські компанії у європейських постачальників, і тарифами, за якими купують газ у цих підприємств українці. Іншими словами, рішення буде не популістським, а реальним для виконання, лише тоді, коли в місцевому бюджеті будуть закладені відповідні кошти.
Не можу оминути увагою проект рішення, який вносили на розгляд сесії депутати Пініс І.О. та Місяць О. М. Авторами проекту передбачалось встановлення мораторію на підвищення тарифів на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення. Такими послугами користуються переважно мешканці багатоповерхівок. А як же приватний сектор? Мешканці садибної забудови (а їх майже половина від загальної чисельності) - не ковельчани? Про них не треба піклуватись? Тобто, частина ковельчан за рахунок бюджету територіальної громади зможе розраховувати на максимальну підтримку від місцевої влади, а інша - не отримає нічого.
Не секрет, що для приватного сектору левову частину вартості комунальних послуг складає плата за газ та електроенергію. Ці ж дві складові мають суттєвий вплив на вартість теплової енергії та послуги водоканалу. А про них у проекті рішення автори скромно промовчали. Чому так? Не маємо права втручатись у тарифну політику Облгазу та Обленерго? Так, не маємо, і не тільки у тарифи на газ та електроенергію, а й на теплову енергію, водопостачання та водовідведення.
Можливо, справа в тому, що автори проекту добре знають, що приватні монополісти з Облгазу та Обленерго лише посміються з потуг міської ради, а своїми комунальними підприємствами можна й знехтувати.
Ми ж вважаємо, що натомість треба попередити комунальний колапс, який вже найближчим часом може виникнути через неспроможність населення сплачувати рахунки від місцевих комунальних підприємств. Сподіваюсь, автори проекту не мають намір штучно довести комунальників до банкрутства, тому необхідно відразу передбачати видатки на компенсацію цим підприємствам різниці у тарифах з міського бюджету. А це не один мільйон гривень. Лише на компенсацію послуг “Ковельтеплу” необхідно порядка 40 млн.грн. При цьому весь бюджет розвитку міста станом на вересень 2016 року становить 57 мільйонів.
Кажуть, що мораторій на підвищення тарифів наклали депутати Києва, Дніпра, Житомира та Львова. У Луцьку, як і у Києві, розглядалось питання встановлення мораторію на підвищення тарифів строком до 1-го жовтня. Та нашим колегам з обласного центру не вистачило голосів. У Дніпрі рішення про впровадження мораторію прийняте, але воно і досі не опубліковано, тобто в дію не вступило.
Житомир не впроваджував мораторій, а звернувся до Верховної Ради та Кабміну з вимогою його запровадити. Подібне звернення прийнято і Ковельською міською радою місяць тому. Львів також не впроваджував мораторію по тарифах: місцеві обранці визнали їх підвищення таким, що порушує норми Конституції України, та знову ж таки звернулись до центральної влади.
Ряд інших міських та обласних рад теж ухвалили звернення до Верховної Ради, Кабміну, Президента та НКРЕ про неприпустимість підвищення тарифів без відповідного коригування соціальних стандартів: зарплат, пенсій тощо.
По суті, єдине місто в Україні, де впровадили мораторій на підняття тарифів, – Київ. Порівнювати фінансові можливості Ковеля і столиці України немає ніякого сенсу, при цьому Київрада виявилась значно обережнішою: установили мораторій лише на три місяці: до початку опалювального сезону, головним чином на гарячу воду (витрати на нагрівання на порядок менші, ніж на опалення домівок узимку). А що означає лишитись без опалення зимою через відсутність обігових коштів на авансову проплату за газ для котелень? Думаю, усі розуміють.
Зараз досить активно йде підготовка міського господарства до зими. Заклади освіти, культури, охорони здоров’я роблять усе можливе, аби в належному стані зустріти новий опалювальний сезон. Усі роботи вчасно фінансуються. Багато зроблено з благоустрою: відремонтовано чимало доріг, тротуарів, мереж , збудовано частину відпочинкової зони на березі водосховища, майданчик в парку біля пам’ятника «Борцям за волю України» та багато іншого.
Але під цим, мабуть, доведеться провести риску і сказати «Стоп!» на невизначений термін. Бо якщо міська рада впроваджує мораторій на підвищення тарифів – значить визначає пріоритетом компенсацію різниці у тарифах для комунальних підприємств. А інші напрямки та проекти прийдеться «заморозити», або відкласти до кращих часів...
(Продовження читайте на шпальтах газети).
Олег Кіндер,
Ковельський міський голова.
Залишити коментар