Нині для України – не найсвітліший період її історії. Війна на Сході, економічні ризики, амбітні плани щодо реформ – питання, які зачепили всю державу. Втім, кожен регіон має і свої локальні проблеми. Для Волині, скажімо, це бурштин, митниця тощо. Про проблеми та здобутки краю “Волинський інформаційний портал” спілкувався з головою обласної державної адміністрації Володимиром Гунчиком.
– Зараз у всіх на слуху питання Волинської митниці. Окрім того,що вона не приносить бажаних надходжень для ремонту доріг, то ще й суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності «втікають» в юрисдикцію інших митниць. Що відлякує їх? Неякісний сервіс чи корупційна складова?
– Ми з усіх сторін аналізували роботу Волинської митниці. І приходимо до такого висновку, що це взаємопоєднані процеси. Перш за все, не зреалізована стратегія, яка була задекларована ще попереднім урядом, про те, що митниця повинна перейти повністю на електронне декларування і не залежати від конкретних осіб, в тому числі від митників.
Експерименти, які планувалися по митниці, – передача в управління іноземним компаніям – теж не спрацювали. А це означає, що нечесні люди, які сьогодні працюють на митницях, зрозуміли, що реформа десь пригальмувала, і стараються, як в останній день, вирвати той шматок, який залишився. Тому, звичайно, сервіс дуже важливий. І частина бізнесу вишукує варіанти, де знайти ту митницю, на якій до них ставляться більш доброзичливо.
Звісно, є важливим фактором впливу на роботу митниці корупція. Ми маємо зараз цілу низку інформаційних посилів, де замішані керівники митниці, їх заступники. А що вже говорити про рядовий персонал? І бізнес з таких митниць іде, він не згідний на побори, він бачить слабенький сервіс. І, як наслідок, митниця цілком страждає.
Я хочу сказати ще раз. Можливо, в цілому, якщо взяти по Україні, воно не так видно, тому що не обслужився на одній митниці – поїхав на іншу. Але все-таки це обличчя держави. Ситуація на Волинській митниці – приклад того, як не потрібно робити. В тому числі і заміна керівництва. Ну, не можна призначати шість виконувачів обов’язків.
За весь період часу – ні одного постійно діючого начальника митниці, який прийшов би, запрезентував би програму, попросив би підтримки місцевих органів влади – ми б йому максимально сприяли в цьому і тоді несли би колегіальну відповідальність за роботу митниці. Приїхав, попрацював, щось вийшло, щось не вийшло, звільнили або сам написав заяву – пішов. Приїхав інший… Я останній раз начальника митниці бачив тільки на колегії в обласній прокуратурі, та й то він так збоку сидів, щоб його ніхто не зачепив.
Оце і є якраз ті фактори. А бізнес, суб’єкти бачать це все і дуже гостро реагують.
Моє побажання керівництву ДФС – прийняти ті рішення, які сьогодні вимагає Закон «Про державну службу»: оголосити конкурс, за результатами призначити керівника, керівник повинен представити обласній владі (думаю, найкраще це зробити на сесії облради) програму дій по митниці і, якщо потрібно, попросити підтримки, яку ми йому, звичайно, гарантуємо і забезпечимо. І тоді ніхто не буде казати, що Волинська митниця сама по собі і там десь поганий керівник. Це вже буде наша спільна справа.
– На останній сесії Волинської обласної ради Ігор Палиця заявив: мовляв, найближчим часом керівництво митниці змінять. Вам щось про це відомо?
– Звичайно, я чув слова Ігоря Петровича і, думаю, що голова обласної ради не просто так «закинув» цю фразу. Напевно, йому теж не до вподоби та ситуація, яка є на митниці, і він розуміє, що поєднання двох видів бюджетів – Державного і обласного – приносило би набагато більше користі громаді, ніж та ситуація, коли ми з обласного бюджету починаємо фінансувати проекти, які повинен фінансувати Державний бюджет. У тому числі й дороги.
Напевно, вже ступінь витримки закінчується і в голови обласної ради. Тому він так і заявив. Я, звичайно, розраховую, що це не просто слова, і це буде справді зреалізовано. Це, перш за все, спрямовано до керівника Державної фіскальної служби.
– Ви знаєте, хто може очолити її?
– Я не знаю, але ще раз кажу, що, коли це буде призначення знову виконувача обов’язків, толку ніякого не буде. Це повинна бути людина, яка приїде і на сесії обласної ради задекларує план роботи або програму роботи митниці.
– Щойно прийшовши на посаду, Ви задекларували, що в області не будуть починатися нові будівництва, доки не завершені старі довгобуди. Що вже вдалося завершити і скільки ще роботи і грошей потрібно?...
(Продовження читтайте на шпальтах видання).
Спілкувалася
Владислава ЖОРНЯК,
“Волинський інформаційний портал” http://vip. volyn. ua/articles/tysku-odniyeyi-politychnoyi-syly-v-oblasniy-radi-vzhe-nemaye-volodymyr-gunchyk.
Залишити коментар