Уявіть собі людську спільноту без культури, пісні і танцю, без мистецтва та естетичного сприйняття навколишнього світу чи без етики спілкування. Не важко зрозуміти, що ми б опинилися в первіснообщинному стані, на рівні тваринного животіння.
Коли говорять про пріоритети в сучасному розвитку держави, маємо зрозуміти, що найпріоритетнішою галуззю є культура в усіх її вимірах.
Лише там, де панує культура, слово “Людина” пишеться з великої літери.
І ось районні урочистості, присвячені Всеукраїнському Дню працівників культури та аматорів народного мистецтва в "Просвіті". На святі присутні поважні гості, перші керівники району: Віктор Козак, голова райдержадміністрації, депутат обласної ради та Андрій Броїло, голова районної ради.
Віктор Козак у виступі наголошує на історичних коренях культури, важливості галузі, дякує культпрацівникам та аматорам сцени за роботу. Очільник виконавчої влади декларує тезу про те, що культурна галузь Ковельщини буде фінансуватися не по залишковому принципу, а на рівні медицини, освіти чи соцслужб. Це викликає бурхливі оплески в залі.
Слова влада кріпить ділом: у цьому році відремонтовано капітально, реконструйовано чи відновлено клубні установи в селах Майдані, Новому Мосирі, Доротищі, Вороні, районний будинок культури в Голобах. В процесі реконструкції — Поворський будинок культури.
На такій реальній основі є впевненість, що в недалекому майбутньому будинок культури в с. Колодяжному, який майже поруч із садибою Косачів, постане як народний театр, і буде він не тільки елітним центром, "візитною карткою" Ковельщини, але й усієї Волині. Так само "не загубляться" культустанови в Колодниці, Білині та інших селах.
В унісон сказаному лунали вітальні слова і від Андрія Броїла. Тісна співпраця адміністрації та ради — це теж запорука успіху у вирішенні будь-яких питань. Не забув культурної галузі народний депутат України Степан Івахів. Позитивна тенденція співпраці зберігається й продовжується усі останні роки. У 2016 році від благодійного фонду "Патріоти Волині" ковельські заклади культури отримали 2,2 млн. грн. Про результати цієї співпраці сказала помічник нардепа Наталія Маленицька.
Але найбільш схвильованою на святі була Тетяна Матяшук, начальник районного відділу культури. Від неї — подяка за самовіддану роботу всім культпрацівникам і тим, хто допомагає розвивати галузь та примножувати надбання народне. В цьому почесному ряду — газета "Вісті Ковельщини" та її редактор Микола Вельма. І справедливо, бо інформація — це теж запорука успіху.
— Культпрацівник – професія від Бога. Улюбленій справі кожен із нас віддає свої серце і душу. А це заслуговує на повагу і подяку від людей і влади, — наголосила Тетяна Іванівна.
Успіх буває там, де є авторитетна і самовіддана позиція керівника. Тетяна Матяшук — це істинний натхненник та організатор культурного життя Ковельщини. Різноманітні заходи, звіти, презентації, розвиток музейної та бібліотечної справи проходять на високомистецькому європейському рівні. Скрізь присутня невтомна і жертовна праця очільниці культурної галузі. Тому щиросердечну подяку за творчий підхід, за розвиток і збагачення скарбниці культурної Тетяна Матяшук заслуговує по праву.
Мудрі слова для культпрацівників лунали з вуст лідера галузевої профспілки, директора централізованої бібліотечної системи, Заслуженого працівника культури України Галини Божик.
Найкращим — Почесні грамоти, подяки і матеріальні подарунки, вручені від голів райдержадміністрації та районної ради, Степана Івахіва, начальника відділу культури.
Урочистості позначені ще одним святом — десятилітнім ювілеєм районного аматорського народного хору "Вишиванка" (керівник Олег Корнелюк). 10 літ — це успішний поступ на шляху до творчого зростання, вагомий крок до визнання та слави. Колектив "Вишиванки" досягає майстерності і високого виконавського рівня одного з найкращих в області.
Читачі, до речі, мали змогу ознайомитись з історією хору і його здобутками у розлогому інтерв'ю журналістки Аліни Романюк у "Вістях Ковельщини" від 9 листопада ц. р.
Сьогодні на честь свята — сольний концерт, своєрідний бенефіс "Вишиванки" із 22-ох номерів (!). Олег Корнелюк із самодіяльними артистами вирішили продемонструвати своє пісенне і музичне багатство.
В арсеналі справді народного хору присутнє величне і сумне, пафосне і ліричне, веселе і серйозне. Відчуваються творчий пошук і експеримент. Олег Дмитрович сміливо пробує і… перемагає. Ось "Привітальна". Це – справжній гімн Волині.
Хвилюється, переливається райдугою спів. То піднесено і велично, а то раптом тихоплинною рікою тече до серця. Барвисто мережаться слова і ноти "Вишиванки", яка є піснею колективу. А який світлий промінь злітає зі сцени в зал від Світлани Труш!
І ще одна приємна особливість: у концертній програмі — твори наших самодіяльних композиторів Олега Корнелюка, Василя Марчука та Віктора Назарука. Невичерпний творчий потенціал рідного краю!
У вінок хорових творінь гарно впліталися сольні номери у виконанні Андрія Мигулі, Ольги Корнелюк, Олега Корнелюка, Сергія Величка, Вадима Влащука, Сергія Поліщука, Миколи Шкоропада, Наталії Базильчук, Наталії Шуляк та ін.
Квітувала, танцювала "Барвінком" сцена "Просвіти", виспівувала і разом з тим не раз повертала до жорстокої дійсності. Ведуча Олена Місюра і хор нагадали, що був Чорнобиль, кровоточив Майдан і шаленіє братовбивча війна на Сході. Сумні, зворушливі пісні проникають в серце. Сльозинки на очах і… хвилина мовчання.
І разом з хореографічними шедеврами колективу, як реквієм, звучить "Прошу тебе, синочку, не стріляй".
Засвідчити свою повагу до ковельчан приїхали гості із Луцька: Ярослав Корнелюк, голова обласної профспілки культпрацівників, а з ним Василь Панасюк, директор Волинського державного училища культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського.
— Зворушені, задоволені і зачаровані! — щиро пролунало з їхніх вуст.
Стоячи, всім залом, на завершення заспівали "Многії літа".
Побажаймо і ми, шановний читачу, здоров'я, творчого натхнення і Божої благодаті працівникам культури та аматорам народного мистецтва!
…Після концерту, ввечері з телевізійних новин дізнався, що Верховна Рада проголосувала за 25 відсотків обов'язкових пісень українською мовою в теле- та радіопросторі. Подумалось: завітали б шановні депутати і високорангові чиновники й перейняли б досвід "Вишиванки" та аматорів пісні на Ковельщині. Тут всі сто відсотків — українські твори. Отак потрібно, щоб було скрізь. Тоді й будуть Україна та її народ жити вічно.
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар