Раді вітати Вас!
  • Головна
  • Контакти
  • Реклама
Весь архів випусків
  • Головна
  • Категорії
    • Повідомлення в номер
    • Місцева влада
    • Репортаж
    • Політика
    • Погода
    • Редакційна пошта
    • Духовність
    • Закон і ми
    • Благодійність
    • Пам’ять
    • Спорт, природа і здоров’я
    • Всяка всячина
    • Реклама і оголошення
    • З неопублікованого
  • Галерея
  • Про нас
  • Відгуки читачів
  • Передплата
  • Контакти
  • Четвер, 8 травня 2025 року №20 (12976)

Повідомлення в номер / Чи можна перемогти в інформаційній війні

23.11.2016
Чи можна перемогти 
в інформаційній війні?

pg_135_4_1Чи можна перемогти в інформаційній війні?

Запитай  себе, шановний читачу, що найперше необхідно зробити для миру,  для розвитку і формування української ідентичності? Не сумніваюсь, що, подумавши, ти скажеш: "Відродити мислення". Це – наша біда, що ми на віру сприймаємо всіх і все, а потім жаліємось, що життя "не таке", політики ведуть "не туди", а ще Президент "не такий, як треба".

Письменник  Олег Романчук (на знімку) – шеф-редактор журналу політології, футурології, науки та культури "Універсум", наш земляк, котрого знає багато ковельчан, якраз і намагається активізувати й стимулювати наше мислення та спрямувати його на формування проукраїнської свідомості.

Пан Олег каже, що якби посадовці найвищих рангів, політики та народні депутати позитивно мислили і прислухалися до висновків та прогнозів, оприлюднених  навіть в "Універсумі", то багато невдач і трагедій  вдалося б уникнути. На жаль, вони цей журнал здебільшого не читають, так само як ігнорують інші проукраїнські  періодичні видання.

В багатьох містах України проходять зустрічі з членами громад на тему "Інформаційна війна з Росією: рецепти перемоги".

З першого липня ц. р. журнал бере активну участь у цій важливій акції. Нещодавно така зустріч відбулася в центральній районній бібліотеці м. Ковеля.

Тому, зважаючи на вищесказане, тезисно – про зустріч разом із моїми суб'єктивними оцінками і висновками.

Олег Романчук вважає (а на такій позиції стоїть багато відомих політиків), що ми повинні дивитися правді у вічі й не допускати підміни понять.

"Україна – у стані повномасштабної війни з Росією. Назва "АТО"  не тільки не відповідає реальній дійсності, але й є причиною наших невдач політичних і трагедій воєнних. По-перше, такого визначення, як "антитерористична операція",  в Конституції нема. Занадто обережна позиція влади не дозволяє запровадити воєнний стан, і дає змогу агентам впливу розхитувати політичні, суспільні основи України", – зазначає наш земляк.

Проте  кожен тверезомислячий чоловік може сперечатися з цією тезою. Україна не має "страхового полісу",  і оголошення війни  неодмінно розв'яже руки агресору Путіну, який із своєю надпотужною армією піде до Києва й далі. Європа, як це було у Другій світовій війні, лише споглядатиме.

Повторюю: ця думка є абсолютно суб'єктивною і не   претендує на істину в останній інстанції.

В  міркуваннях Олега Романчука і матеріалах "Універсуму" – багато цінного і важливого. Не раз почуєш: "Путінська пропаганда брехлива, злочинна і шкідлива". Нехай так.  Але скажіть, хто заважає протидіяти цій брехні нашою українською правдою? Хіба важко в умовах війни інформаційний безпековий проект зробити пріоритетним та цілеспрямованим?

Олег Романчук наводить приклад. Його знайомий придбав супутникову антену, регулярно дивиться російські пропагандистські телеканали. Через місяць він перетворився у прихильника Путіна і його політики – вважай, став "зрадником" (навіть не сепаратистом).

Через відсутність твердої національної позиції та власну  інертність ми втрачаємо мову та інформаційний простір. Вдумаймося: за останні десятиліття ми "загубили" 40 тисяч українських слів, замінивши їх на чужерідні. Ось так сліпа довіра до "руського міра" призводить до того, що на нашому українському полі сіється і росте чортополох.

На думку пана Олега, багато вини лежить на совісті школи.  Він у Львівському національному університеті ім. Івана Франка викладає журналістику.  Навіть побіжний аналіз показує, що талановитих студентів, які глибоко осягають предмети, – всього 3-5 відсотків. Тих, які подають надії, –  15-20 відсотків, а все інше  (хай не ображаються за сказане) – "сіра маса", яка на факультет потрапила випадково. Знову мусимо звертатися до проблеми мислення. Немає неталановитих ані учнів, ані  студентів. Якби вони знали, в чому їхній талант і розкривали його, то ми мали б тисячі нобелівських лауреатів.

Сьогоднішня руйнація української преси відбувається з причини непрофесіоналізму, байдужості та інертності. В умовах роздержавлення ЗМІ ой як важко буде втриматися багатьом виданням "на плаву", не говорячи про високопрофесійний безпековий щит супроти російської пропаганди, який ще більше зруйнується.

Поряд з цими та іншими питаннями, які озвучували на зустрічі присутні, мали місце й такі: чи можлива передача Почаївської лаври від Московського до Київського патріархату? Нічого нового у цьому немає. ЗМІ не раз повідомляли про перехід церковних громад від одного патріархату до іншого.

Війна спонукає до формування ідентичності й створення  єдиної помісної Церкви. Не секрет, що окремі (повторюю – окремі) священнослужителі відкрито ведуть промосковську політику, стверджуючи, що прихожани УПЦ КП – то "розкольники", "слуги диявола", а Церква "не канонічна" і т. д., і т. п.

Із залу від однієї пані прозвучало запитання: "А чи зміниться духовність у кращий бік від передачі Лаври?".

Запитання не риторичне, а полемічне, якоюсь мірою провокаційне. Проте знову закликаю до об'єктивного мислення.

Уявімо: в Україні функціонує єдина помісна Христова церква. Закономірно зникає протистояння, поділ на "розкольників" й "істиних християн" тощо. Словом, мир, злагода, а, значить, і більше Христової любові до ближнього, разом з тим – духовності. Сам апостол Павло стверджує, що молитва рідною мовою ближча до Бога, бо вона з душі випромінюється. Коли б у нашій єдиній помісній церкві від Сходу і до Заходу літургія велась рідною мовою, то хіба не відчували б ми, що Бог нас почув і духовність змінилася до кращого?

Незатишно стає, коли хтось з опонентів (вважай –  прислужників Московії) заявляє, що і мова наша "неканонічна", і перекладу Біблії відповідного немає. Ось вам і "нарєчіє" в стані духовності.

І ще: правдива історія – це основа нашої Незалежності. Ця історія складна і суперечлива. Поміркуймо:  хто канонізував на пагорбах київських Христове вчення?

Апостол Андрій Первозванний!

Хто хрестив Україну-Русь?

Володимир Великий, князь наш істинний.

Звідки христова віра пішла до Московії?

Знову ж таки – з Києва, з України-Руси!

Маємо не забувати, що відновлення історичної правди – це і є відновлення споконвічної духовності народу.

Не менш полемічно і гостро йшла розмова про польсько-українське протистояння. Журнал "Універсум"  має "в портфелі" матеріал, що ґрунтується на перевірених  фактах і  документах про ті жахливі події. Будемо з нетерпінням чекати його публікації в журналі. 

Зустріч була цікава, хоч іноді  й занадто полемічна. Однак зазначаю головне: Україна в небезпеці. Щоб не потонути в морі російської пропаганди, повинні на всіх рівнях боротися за державу. Після 25 років Незалежності не маємо права на поразку.

А Олегу Романчуку, нашому славному земляку, подякуймо, що він б'є у дзвін волі й будить нас, старається відродити наше мислення, а, отже, Україну  в людських душах.

Анатолій СЕМЕНЮК.

 

Залишити коментар

Ваш коментар з’явиться після перевірки модератором

ВІСТІ КОВЕЛЬЩИНИ

  • Редактор
    Вельма Микола Григорович
  • Перший заступник редактора
    Ляшук Світлана Олександрівна
  • Головний бухгалтер
    Шостацька Ірина Іванівна

Громадсько-політична газета "Вісті Ковельщини" 2012-2025