сказати, що цей історичний музей створено лише якийсь десяток літ тому, не можна. Бо в минулому столітті довгий час по крупинці збирали експонати і створювали його попередники: вчителі географії, історії, трудового навчання, дирекція школи, класні керівники, батьки, учні. Розміщався він аж у 4 кімнатах і був, мабуть, найкращим навіть в області.
Та в кінці 90-их років з чиєїсь необдуманої вказівки “зверху” і "легкої" руки знизу вмить все було ліквідовано. Для чого? А там було про комуністичну партію, радянську владу, колишніх вождів… Віджило, мовляв. Згідна, що помінялось все, але ж люди залишились!
І те, що Катерина Калюх як була партизанкою під час Другої світової війни, так і залишилась, Анастасія Гарлінська як була передовою дояркою і Героєм Соціалістичної праці в колгоспі "Дружба" в радянський час, так і залишилась, – не заперечиш.
А скільки голобчан нагороджено орденами й медалями за ратний подвиг і трудову доблесть! Все це з любов'ю зібрано і збережено було в фотографіях і документах.
І колгосп був, і передовики виробництва по вирощуванню льону та буряків прославляли Голоби на всю Волинь. І нумізматика чудова була в музеї, і зброя часів Другої світової війни. Де воно тепер?
Тож, коли у школу в 2000 році прийшла вчитель історії Олена Оришкевич – негайно взялася до роботи, збираючи рештки і підключивши всіх і вся.
Діти з усіх-усюд несли старовинні речі, що ще збереглися у бабусиних скринях (кухрах) і на горищах: прялки, праски, веретена, старовинні одяг і взуття, вишивки та вишиванки. А коли в селищній бібліотеці, де був міні-музей старовинних речей організувався комп'ютерний кабінет, то все перейшло в школу з доброти бібліотекарів.
І тепер в шкільному музеї тісно. Тут проходять уроки історії, години класних керівників, екскурсії, бесіди, батьківські збори, зустрічі з ветеранами. Були в гостях у музеї делегації з Грузії, Польщі, Ізраїлю, США.
Завітали цього разу сюди і студенти Університету ІІІ віку, які з хвилюванням спостерігали за розповіддю екскурсовода, згадували дитинство та юність, що пройшли в цій школі у піонерській формі з білим фартухом (що розміщені в одному з куточків приміщення) і комсомольським значком.
Серед присутніх на заході були вчителі – представники старшого покоління. Увагу привертав стенд із фотосвітлинами Героїв Радянського Союзу, що загинули, визволяючи Ковельщину, серед них – і Чічіко Бенделіані, який склав голову біля Голоб і був похований спочатку на місцевому кладовищі, а згодом донька перевезла його прах на Батьківщину в Грузію. Його ім'ям названа одна з вулиць в селищі.
Відображено і трагічну сторінку війни в Афганістані. Про це свідчать матеріали про голобчанина Миколу Банджу, який на ній загинув, й інших земляків з Ковельського району. Є тут також інформація про ветеранів УПА.
На фронтоні школи увагу відвідувачів до себе привернула меморіальна дошка з портретом недавнього випускника Станіслава Максимчука, який загинув в зоні АТО кривавого 2014 року.
Так, у 2008 році музей набув статусу історичного.
Та вчитель не зупинилась на досягнутому. Працює творчо не тільки в школі, а й за її межами. Її учні знають, де поховані вбиті під час Другої світової війни євреї в Голобському лісі, в Бахові, Мельниці, в Бабиному Яру (у Києві). А у Дніпропетровську в конкурсі захисту наукових робіт на цю тему діти зайняли друге місце.
У Чернівцях на відповідному форумі Олені Миколаївні присвоїли перше почесне місце за проект "Захистимо пам'ять". Є її публікації у фахових Всеукраїнських та обласних виданнях.
Незабутнім для вчительки був і 2011 рік, адже вона стала переможцем конкурсу "Вчитель року".
Ще в Чернівцях Олена Оришкевич познайомилась із вчителькою Новогродівської школи з Донеччини. І тепер учні обох шкіл подружились. Тепер спілкуються по скайпу й часто обмінюються подарунками.
Користується Олена Миколаївна авторитетом не тільки серед учнів, колег, а й громадськості селища. Вона – депутат районної ради. Є також помічником в роботі серед учнів-прихожан Свято-Георгіївської церкви. Взимку діти на чолі зі своїм наставником виготовляли й прикрашали печиво для хворих військовослужбовців, що лікуються у військовому госпіталі. А в селищній бібліотеці плели захисну сітку для воїнів АТО.
Вдячна їй і сім'я Володимира Новака за матеріальну допомогу, яка потрібна була під час операції. А ще Олена Миколаївна Наталії Портянко, Тетяні Зінкевич й Валентині Філюк допомагала.
Неодноразово відзначали педагога за сумлінню роботу керівники району та області. Та найбільшою нагородою була для неї подорож по святих місцях в Єрусалим.
Після екскурсії в музеї студентів Університету ІІІ віку запросили в історичний кабінет, де вони мали змогу переглянути фільм "Жертви нацизму" та ін.
На завершення всі обмінялися думками і враженнями. Найбільше їх зустріч викликала у старожила Андрія Гладуна. Олена Оришкевич запросила Андрія Васильовича на урок мужності.
Валентина ОСТАПЧУК.
Залишити коментар