Уже скроні вкриваються інеєм, на обличчі з'явились зморшки, зозуля невпинно кує літа, розмінявши жінці шостий десяток. На очі навертається непрохана сльоза, і приходить в спогадах крок за кроком прожите, пережите, радісне й сумне…
Орися була третьою в родині. Сестра після школи вчилася у медучилищі, брат служив в армії, там лишився надстроково, одружився і жив далеко.
Вчилася дівчина добре, одна з кращих учениць була і вдома допомагала мамі в усьому. Дуже любила на ферму бігати помагати неньці з доїнням корів. Тож, коли закінчила 11 класів, довго не думала, що далі робити, – пішла на місце мами, яка була пенсійного віку.
Вчителі й однокласники дивувались, бо з такими оцінками могла б далі вчитися. А вона відповідала, що буде, тільки заочно на зооветеринарному. Так і було, їй не звикати вчитися і працювати. А тут ще й коханий не давав сумувати, часто гостював у них. Хлопець після армії закінчив Володимир-Волинський технікум механізації, працював трактористом у лісництві.
Скінчилось те гостювання весіллям. Коли запитала майбутня теща, чому так поспішає, бо ж Орисі тільки 18 виповнилось, то відповів, що не може ті волошкові очі її забути, а ще – щоб ніхто не вкрав кохану.
Ось так в Орисі вийшло перше і останнє кохання. Бо коли чоловік помер від раптового інфаркту, їй було лише 40 років і до неї сватались ще навіть запізнілі парубки. Вона всім відмовляла. Казала, що чоловік був золотий, тому не може йому зрадити, хоч і мертвому. Адже хто стане справжнім батьком для її п'яти діток, з якими залишилась?
Тож ставила дітей на ноги сама з допомогою неньки. Працювати було важко, але не поміняла роботу, скінчивши навчання і одержавши диплом, бо знала, що доярки йдуть на пенсію в 50 років та й 5 дітей теж цьому підлягали.
Мати ж була рада, що не залишиться без Орисі, бо пропонували жінці зоотехніком працювати в іншому місці і треба було переїжджати. Тож і неньку пошкодувала, яка діток їй допомагала глядіти, та й самій не хотілося з місця зриватися. Бо з чоловіком почали якраз нову хату будувати.
Повиростали діти, великих наук не хапали, але справжніми господарями стали: будівельники, землероби, механізатори. Вдома Орися тільки заглядала в хлів, щоб подоїти корову і позбирати яйця з-під курей, а решту все хлопці господарювали. Донька вчилась на кухаря, а потім працювала в їдальні. Не легковажила із залицяльниками, довірилась одному, а він її – підвів, злякавшись, що незабаром стане батьком.
Орися бачила, як страждає донька, тож пішла до батьків хлопця. Вони, звичайно, підтримували сина. Але доля "зіграла" з ним по-іншому. Одружився він згодом, але діток так і не послав Господь йому.
А донька Орисі вийшла заміж до сусіднього села. Жилося ніби добре, але свекруха іноді діймала невістку.
Одним словом: малі діти – малий клопіт, а великі – більший. Забрала Орися матір до себе, а в її хату поселила доньку з сім'єю. Так і хочеться сказати, щоб такі матері, як Орися, всі були.
Бо вона скрізь дає лад. Син одружився на жінці з дитиною. Орися нічого не сказала, бо мала власний приклад. Але якось син прибіг і повідомив, що жінка його вигнала, речі виставила за двері. Мовляв, гуляли на весіллі: жінка пішла вже додому, а він ніяк не міг навеселитися. От дружина й виставила ультиматум. Тож той прийшов проситися пожити до матері.
Орися і тут поступила мудро. Не прийняла сина, а порадила вертатися і просити пробачення, бо він, як говорила, був не правий. А ще додала: "Куди разом пішли, звідти разом й додому йдіть!". Син послухав матір, з дружиною помирився.
А старший син Орисі захворів на цукровий діабет, матері і тут немає спокою. В другого – теж проблеми із здоров'ям. А найменшому довелось більше року воювати на Сході, будучи в зоні АТО. А мати весь час молила у Бога, аби той повернувся живим-здоровим. Вимолила. Прибув, відпочив – і в Київ на заробітки подався.
Якось уже примирились із усіма проблемами. Орися тішиться п'ятьма онучатами, мати її – правнуками, а їх уже назбиралось і в сина, і ще в однієї доньки, яка живе аж в Америці (виїхали із чоловіком і сім'єю).
Але всі нервові стреси дали про себе знати. Захворіла й Орися. Все боліла спина. Лягла в лікарню на обстеження. Щоб не сидіти без роботи, тут вишивала в церкву рушник. Майже вже одну сторону закінчувала, коли лікарі ошелешили: проблема в іншому – потрібне хірургічне втручання.
Жінка згідна на все. Але жаль не себе. А дітей та онуків, бо хороші, дружні й роботящі. А ще - дуже люблять та оберігають свою неньку. В лікарню щодня ідуть, чи гроші, чи харчі смачні приносять. І телефон не змовкає протягом дня, бо всі турбуються про ріднесеньку.
Є Орисі для кого жити, бо ще й стареньку матір треба доглянути. Тож всі гуртом взялись за порятунок. Хай їм Бог допомагає в цьому!
Валентина ОСТАПЧУК.
Залишити коментар