Культура, з її внутрішньою життєдайною силою, наче весняна травинка крізь товщу залізобетону, пробивається до нас поетичним та молитовним словом, отим знаменитим Лесиним: «Я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні», впевненим батьківським, Тарасовим: «Я на сторожі коло їх поставлю Слово». А з глибини віків чується мудре та повчальне Златоустове: «Якщо ми привчаємо звірів до наших слів, то ще більше через духовне вчення ми можемо виправити людину», бо «сила слова людського залежить від Благодаті духа».
Культура, слово, мова тисячоліттями несуть в собі енергію незборимого духу, який ніби промовляє до нас: «Я не даю людині опускатись до тваринного рівня, я утверджую життя в просторі моральних чеснот, де мир, добро і любов».
Висловлені вище думки цими днями підтвердив районний конкурс Лесиного слова, на який прибуло більше 30 читців віком від п’ятирічного віку й аж до тих літ, коли волосся сріблом припорошене. Всі рівні перед поважним журі. Судді відзначають національний колорит костюмів. Ці квітчасті вишиванки з мереживом вічних символів – своєрідне коріння душі нашої, яка розквітає на тому барвистому одязі.
Виконавці юні й старші стараються. Кожен намагається продемонструвати свій талант. За цим – копітка праця. Відчуваються переживання та непідробне хвилювання читців. Що гріха таїти? Не всі виступи були найвищого рівня. Від окремих серце не затріпоче, а від інших – душа завмирає, і ти ніби злітаєш на крилах Лесиної поезії та мчиш у невідомі далі. В тій царині магічного слова щасливієш і забуваєш про сіру дійсність.
Кожен учасник конкурсу отримує бали за виконавську майстерність, режисуру, сценічну культуру та оригінальність манери виконання.
Журі досить легко визначило переможців. Високі оцінки суддів тут співпали у всіх номінаціях.
Переможцями конкурсу, виборовши перші місця, стали: Інна Іщик (с. Гішин), Ангеліна Киричук у музичному супроводі Валентина Сохацького (смт Люблинець), Еліна Смаль (смт Голоби), Анна Хилюк (с. Білин), Олена Місюра (с. Доротище).
А ось щоб визначити «срібних» і «бронзових» призерів, членам журі довелося посперечатися. Претендентів, які заслуговують нагороди, виявилось більше, аніж передбачених регламентом місць.
На високі сходинки призерів піднялися: Володимир Сущ та Оля Гавура (смт Голоби, ІІ і ІІІ місця відповідно); Тарас Горьковий (с. Вербка, ІІІ місце); Вікторія Лазарчук (с. Любитів, ІІ місце); Тетяна Мартинюк (с. Дубове, ІІ місце); Анастасія Шевчук (с. Тойкут, ІІІ місце); Христина Сахарук (с. Черемошне, ІІІ місце); Олена Ткачук (с. Озерне, ІІ місце).
Юні аматори сцени із с. Дубового запропонували на суд глядача театралізовану композицію «Лісова пісня» Лесі Українки, за що їм – заслужена подяка. Схвально сприйняли глядачі емоційний виступ найстаршої учасниці Лідії Козулі із с. Волі.
Читцям-конкурсантам, яким не пощастило вибороти призові місця, вручено Подяки відділу культури РДА.
На завершення начальник райвідділу культури Тетяна Матяшук про всіх учасників сказала добре слово і побажала нових творчих успіхів.
Слід відзначити, що конкурс пройшов на високому творчому і організаційному рівні. Він ще раз засвідчив, що поетичне слово Лесі Українки невмируще. Воно лунає, як гострая криця, піднімає дух народу, розсіває зерна світлої надії. Недарма на передовій в зоні АТО наші бійці так потребують творів Лесі Українки та інших патріотичних книг.
Що ж, хай святиться Лесине слово в наших душах і осяває шлях до благополучної щасливої України!
Щоб конкурс відбувся якнайкраще, великих зусиль доклали працівники центральної районної бібліотеки (директор Галина Божик) та ведуча Інна Федорук за що їм – низькоуклінна шана і подяка.
Любомир ФІАЛКО.
Залишити коментар