Екологічно чисту воду – у кожну домівку
Сьогодні ковельчани – мешканці одного з небагатьох "щасливих" міст України, що мають цілодобово чисту, якісну воду у своїх домівках. Головна перевага нашої ковельської води у тому, що її беруть із свердловин, де якість у рази краща за ту, яку постачають із річкового водозабору.
Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" є комунальним підприємством, визнане природним монополістом та виконавцем послуг по централізованому водопостачанню та водовідведенню в межах м. Ковеля і Ковельського району (с. Зелене, с. Воля-Ковельська, с. Вербка).
Основним видом діяльності підприємства є надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення населенню, бюджетним організаціям і установам та іншим підприємствам і організаціям згідно з укладеними договорами та діючими тарифами. Джерелом централізованого водопостачання міста Ковеля є підземні води верхньо-крейдяного водоносного горизонту.
Подача води у місто здійснюється від двох водозаборів: Південного та Ковельського, збудованих у 1967-1980 роках. Водозабірні свердловини розташовані на двох ділянках у долині р. Турії вздовж її берегів. Ковельська ділянка розташована в межах міста і складається з 3-х свердловин. Південна ділянка розташована на віддалі до 5 км вище м. Ковеля і складається із 9-ти свердловин.
Водозабірні свердловини Ковельського та Південного водозаборів подають воду на водоочисні споруди, розміщені на площадці насосної станції другого підйому, де вода на швидкісних фільтрах очищається від заліза, знезаражується гіпохлоритом і надходить у резервуари чистої води. Далі водопровідною насосною станцією другого підйому вода подається у розподільчу мережу міста.
Локальний Ковельський водозабір (у складі 5 свердловин) розташований в межах міста по вул. Кияна, 2. Свердловини цього водозабору подають воду у резервуари чистої води, які знаходяться на площадці насосної станції по вул. Кияна, а надалі ця ВНС подає її в локальну розподільчу мережу мікрорайону КЕЧ. Три свердловини подають воду у водонапірну вежу, з якої вода надходить у розподільчу мережу вул. Кияна та селище льонозаводу.
У системі водопостачання використовуються 5 резервуарів чистої води із збірного залізобетону загальним об'ємом 7,7 тис. м3, що становить більше 54% добового підйому води. На сьогоднішній день загальна довжина трубопроводів у системі водопостачання, яка утримується на балансі підприємства, складає 101,68 км.
Використана вода із наших домівок протікає централізованими каналізаційними мережами через усе місто і прямує на очищення. Без цієї ланки роботи важко навіть уявити, що б було з екологією рідного міста.
Система водовідведення складається із самопливних колекторів, каналізаційних насосних станцій (КНС), напірних трубопроводів та каналізаційних очисних споруд (КОС). Системою централізованої каналізації охоплено до 71% загальної площі міста, що становить приблизно 3320 га, з якої 30 га становить загально-сплавна каналізація (центральна частина міста) та 3290 га – неповно-роздільна система каналізації. Каналізаційна система експлуатується з 1964 року.
Стічні води самопливними колекторами надходять до 18-ти КНС. Схема каналізації розподілена на шість басейнів каналізування. Після очисних споруд очищені стоки скидаються у річку Турію. Загальна довжина каналізаційних мереж, яка утримується на балансі підприємства, – 114,5 км.
Каналізаційні очисні споруди складаються із комплексу споруд для механічного і повторного біологічного очищення стоків та доочистки, а також з технологічної лінії обробки осаду.
Технологія очищення стічних вод на підприємстві передбачає:
механічне очищення (приймальна камера, решітки, пісколовки, тангенціальні, первинні радіальні відстійники);
біологічне очищення (аеротенк – витискувач, аеротенк-змішувач, вторинні радіальні відстійники);
доочищення стоків (біологічні ставки).
l
Процес видобування води, транспортування та подача її споживачам, перекачування та очищення стоків – дуже складний, відповідальний та затратний процес.
Для обслуговування виробничого процесу та надання споживачам якісних послуг підприємство потребує значних затрат, що компенсуються тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Напружена боротьба підприємства за своє існування в умовах складної фінансово-економічної та політичної криз у країні потребує значних зусиль колективу. Постійне зростання цін на паливно-енергетичні і матеріальні ресурси, збільшення ставок податків і зборів, рівня мінімальної заробітної плати, тривала та ускладнена процедура перегляду тарифу, недосконалість діючого законодавства – це чинники, що призводять до неповного відшкодування фактичних затрат доходами від реалізації наших послуг, ускладнює фінансово-економічний стан підприємства.
Зауважимо, що ріст тарифу припиняється лише тільки тоді, коли на державному рівні перестають рости ціни на складові тарифу. У ці складові входять електроенергія, заробітна плата, єдиний соціальний внесок, амортизаційні відрахування, паливно-мастильні матеріали, матеріальні ресурси, призначені для ремонтних робіт, податки і збори (екологічний податок, плата за надра, податок за використання води, плата за землю), інші послуги і роботи (плата за послуги Рівненської дистанції ДТГО "Львівська залізниця" за перекачку стічних вод у систему каналізації, плата за підкачку води в багатоповерхових будинках, плата за банківські послуги та касове обслуговування, канцтовари, обслуговування оргтехніки, витрати на оплату послуг спеціалізованих підприємств на проведення планових перевірок стану обладнання, транспортні послуги, послуги зв'язку, пошти).
l
Хочу наголосити, що підприємству нині вдалося стабілізувати свою економічну діяльність. Надзвичайно багато було для цього зроблено усім працьовитим колективом.
Так, ми вчасно і у повному обсязі розраховуємося за спожиті енергоресурси, сплачуємо податки і збори до бюджету. Заборгованість із заробітної плати відсутня, працівникам водоканалу її виплачують вчасно і у повному обсязі. Середня заробітна плата не надто висока, але маємо ряд інших переваг – наприклад, повний соціальний пакет, що далеко не завжди можуть гарантувати приватні підприємства.
На підприємстві працює близько 230 чоловік. Половина колективу – це стабільні кадри, які працюють на підприємстві тривалий час. Щоправда, зараз ми потребуємо відповідних кваліфікованих працівників, яких на ринку праці бракує.
Одним із головних досягнень підприємства за останній період є те, що ми повністю перевели очистку води на гіпохлорит натрію, який є безпечною альтернативою рідкого хлору. Раніше для знезараження води підприємство використовувало саме хлор, який є отруйною речовиною. Фактично тепер будь-яка аварійна ситуація на наших очисних спорудах водопроводу, на станціях водопідготовки нічим не загрожує людям.
Багато зроблено на підприємства в частині енергозбереження. Заміна насосів, обладнання, регулювання режимів роботи насосів, електродвигунів, іншого електрообладнання дала можливість підприємству економити електроенергію.
Зростання вартості паливно-мастильних матеріалів змусило прийняти рішення про встановлення газового обладнання на автомобілях підприємства. Це дало можливість підприємству зекономити 10423 літри бензину, 1095 л дизельного палива.
l
Відзначаючи ювілей, мушу відверто сказати про старіння мереж і обладнання. Майже щодня маємо по 2-3 , а то й 4 аварії. Зношеність наших водопровідних та каналізаційних мереж – більше 75%.
За розрахунками Національної комісії, якщо підприємство самотужки, без додатково вкладених інвестицій, а тільки коштами діючого тарифу буде відновлювати власні мережі, то на це знадобиться 240 років (деяким підприємствам України – до 500 років).
Дякуючи міській владі, останнім часом із міського бюджету нам почали виділяти значні кошти на оновлення мереж та основних засобів. Сподіваємось, що так буде й надалі, адже "Ковельводоканал" – підприємство не приватне, а комунальне, і вкладені у розвиток підприємства кошти ідуть на покращення добробуту цілої громади.
Враховуючи збитковість тарифу, відсутність обігових коштів, підприємство самотужки займається іншими видами діяльності, що дає можливість додатково наповнювати власний бюджет.
Зокрема, ми власними силами будуємо вуличні мережі водопостачання (вул. Черняховського, Винниченка та ін.); облаштовуємо господарсько-фекальні каналізації (вул. Черняховського, Винниченка, Брестська, 137А, П. Мирного та ін.); проводимо реконструкції вуличних мереж водопостачання (вул. Курбаса, Старицьких, Шукшина та ін.). Провели капремонт каналізаційного колектора по вул. Незалежності (від вул. О. Пчілки до вул. Смирнова).
Власними силами займаємося оснащенням житлового фонду засобами обліку споживання води, надаємо послуги з повірки, установки, заміни засобів обліку, розробляємо і видаємо споживачам технічні умови та підключаємо їх до централізованих мереж водопостачання та водовідведення, надаємо транспортні послуги, послуги з відкачки стоків, очистки каналізаційних мереж та інше.
Попереду у колективу – багато задумів та планів. Це – диспетчеризація водозабору "Ковельський" по вул. Геологів, проведення капітальних ремонтів на напірних колекторах від КНС № 3 та КНС №4, будівництво мережі водопостачання мікрорайону "Ковель-2", реконструкція водопровідної мережі від свердловин до насосної станції по вул. Геологів та багато іншого. Ці плани ми обов'язково втілимо у життя, аби ковельчани нашого міста ніколи не мали сумніву у тому, що у їхніх домівках екологічно чиста та якісна вода.
Юрій РИБАЧОК,
начальник управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал".
Сьогодні ковельчани – мешканці одного з небагатьох "щасливих" міст України, що мають цілодобово чисту, якісну воду у своїх домівках. Головна перевага нашої ковельської води у тому, що її беруть із свердловин, де якість у рази краща за ту, яку постачають із річкового водозабору.
Ковельське управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал" є комунальним підприємством, визнане природним монополістом та виконавцем послуг по централізованому водопостачанню та водовідведенню в межах м. Ковеля і Ковельського району (с. Зелене, с. Воля-Ковельська, с. Вербка).
Основним видом діяльності підприємства є надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення населенню, бюджетним організаціям і установам та іншим підприємствам і організаціям згідно з укладеними договорами та діючими тарифами. Джерелом централізованого водопостачання міста Ковеля є підземні води верхньо-крейдяного водоносного горизонту.
Подача води у місто здійснюється від двох водозаборів: Південного та Ковельського, збудованих у 1967-1980 роках. Водозабірні свердловини розташовані на двох ділянках у долині р. Турії вздовж її берегів. Ковельська ділянка розташована в межах міста і складається з 3-х свердловин. Південна ділянка розташована на віддалі до 5 км вище м. Ковеля і складається із 9-ти свердловин.
Водозабірні свердловини Ковельського та Південного водозаборів подають воду на водоочисні споруди, розміщені на площадці насосної станції другого підйому, де вода на швидкісних фільтрах очищається від заліза, знезаражується гіпохлоритом і надходить у резервуари чистої води. Далі водопровідною насосною станцією другого підйому вода подається у розподільчу мережу міста.
Локальний Ковельський водозабір (у складі 5 свердловин) розташований в межах міста по вул. Кияна, 2. Свердловини цього водозабору подають воду у резервуари чистої води, які знаходяться на площадці насосної станції по вул. Кияна, а надалі ця ВНС подає її в локальну розподільчу мережу мікрорайону КЕЧ. Три свердловини подають воду у водонапірну вежу, з якої вода надходить у розподільчу мережу вул. Кияна та селище льонозаводу.
У системі водопостачання використовуються 5 резервуарів чистої води із збірного залізобетону загальним об'ємом 7,7 тис. м3, що становить більше 54% добового підйому води. На сьогоднішній день загальна довжина трубопроводів у системі водопостачання, яка утримується на балансі підприємства, складає 101,68 км.
Використана вода із наших домівок протікає централізованими каналізаційними мережами через усе місто і прямує на очищення. Без цієї ланки роботи важко навіть уявити, що б було з екологією рідного міста.
Система водовідведення складається із самопливних колекторів, каналізаційних насосних станцій (КНС), напірних трубопроводів та каналізаційних очисних споруд (КОС). Системою централізованої каналізації охоплено до 71% загальної площі міста, що становить приблизно 3320 га, з якої 30 га становить загально-сплавна каналізація (центральна частина міста) та 3290 га – неповно-роздільна система каналізації. Каналізаційна система експлуатується з 1964 року.
Стічні води самопливними колекторами надходять до 18-ти КНС. Схема каналізації розподілена на шість басейнів каналізування. Після очисних споруд очищені стоки скидаються у річку Турію. Загальна довжина каналізаційних мереж, яка утримується на балансі підприємства, – 114,5 км.
Каналізаційні очисні споруди складаються із комплексу споруд для механічного і повторного біологічного очищення стоків та доочистки, а також з технологічної лінії обробки осаду.
Технологія очищення стічних вод на підприємстві передбачає:
механічне очищення (приймальна камера, решітки, пісколовки, тангенціальні, первинні радіальні відстійники);
біологічне очищення (аеротенк – витискувач, аеротенк-змішувач, вторинні радіальні відстійники);
доочищення стоків (біологічні ставки).
ххх
Процес видобування води, транспортування та подача її споживачам, перекачування та очищення стоків – дуже складний, відповідальний та затратний процес.
Для обслуговування виробничого процесу та надання споживачам якісних послуг підприємство потребує значних затрат, що компенсуються тарифами, затвердженими Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Напружена боротьба підприємства за своє існування в умовах складної фінансово-економічної та політичної криз у країні потребує значних зусиль колективу. Постійне зростання цін на паливно-енергетичні і матеріальні ресурси, збільшення ставок податків і зборів, рівня мінімальної заробітної плати, тривала та ускладнена процедура перегляду тарифу, недосконалість діючого законодавства – це чинники, що призводять до неповного відшкодування фактичних затрат доходами від реалізації наших послуг, ускладнює фінансово-економічний стан підприємства.
Зауважимо, що ріст тарифу припиняється лише тільки тоді, коли на державному рівні перестають рости ціни на складові тарифу. У ці складові входять електроенергія, заробітна плата, єдиний соціальний внесок, амортизаційні відрахування, паливно-мастильні матеріали, матеріальні ресурси, призначені для ремонтних робіт, податки і збори (екологічний податок, плата за надра, податок за використання води, плата за землю), інші послуги і роботи (плата за послуги Рівненської дистанції ДТГО "Львівська залізниця" за перекачку стічних вод у систему каналізації, плата за підкачку води в багатоповерхових будинках, плата за банківські послуги та касове обслуговування, канцтовари, обслуговування оргтехніки, витрати на оплату послуг спеціалізованих підприємств на проведення планових перевірок стану обладнання, транспортні послуги, послуги зв'язку, пошти).
ххх
Хочу наголосити, що підприємству нині вдалося стабілізувати свою економічну діяльність. Надзвичайно багато було для цього зроблено усім працьовитим колективом.
Так, ми вчасно і у повному обсязі розраховуємося за спожиті енергоресурси, сплачуємо податки і збори до бюджету. Заборгованість із заробітної плати відсутня, працівникам водоканалу її виплачують вчасно і у повному обсязі. Середня заробітна плата не надто висока, але маємо ряд інших переваг – наприклад, повний соціальний пакет, що далеко не завжди можуть гарантувати приватні підприємства.
На підприємстві працює близько 230 чоловік. Половина колективу – це стабільні кадри, які працюють на підприємстві тривалий час. Щоправда, зараз ми потребуємо відповідних кваліфікованих працівників, яких на ринку праці бракує.
Одним із головних досягнень підприємства за останній період є те, що ми повністю перевели очистку води на гіпохлорит натрію, який є безпечною альтернативою рідкого хлору. Раніше для знезараження води підприємство використовувало саме хлор, який є отруйною речовиною. Фактично тепер будь-яка аварійна ситуація на наших очисних спорудах водопроводу, на станціях водопідготовки нічим не загрожує людям.
Багато зроблено на підприємства в частині енергозбереження. Заміна насосів, обладнання, регулювання режимів роботи насосів, електродвигунів, іншого електрообладнання дала можливість підприємству економити електроенергію.
Зростання вартості паливно-мастильних матеріалів змусило прийняти рішення про встановлення газового обладнання на автомобілях підприємства. Це дало можливість підприємству зекономити 10423 літри бензину, 1095 л дизельного палива.
ххх
Відзначаючи ювілей, мушу відверто сказати про старіння мереж і обладнання. Майже щодня маємо по 2-3 , а то й 4 аварії. Зношеність наших водопровідних та каналізаційних мереж – більше 75%.
За розрахунками Національної комісії, якщо підприємство самотужки, без додатково вкладених інвестицій, а тільки коштами діючого тарифу буде відновлювати власні мережі, то на це знадобиться 240 років (деяким підприємствам України – до 500 років).
Дякуючи міській владі, останнім часом із міського бюджету нам почали виділяти значні кошти на оновлення мереж та основних засобів. Сподіваємось, що так буде й надалі, адже "Ковельводоканал" – підприємство не приватне, а комунальне, і вкладені у розвиток підприємства кошти ідуть на покращення добробуту цілої громади.
Враховуючи збитковість тарифу, відсутність обігових коштів, підприємство самотужки займається іншими видами діяльності, що дає можливість додатково наповнювати власний бюджет.
Зокрема, ми власними силами будуємо вуличні мережі водопостачання (вул. Черняховського, Винниченка та ін.); облаштовуємо господарсько-фекальні каналізації (вул. Черняховського, Винниченка, Брестська, 137А, П. Мирного та ін.); проводимо реконструкції вуличних мереж водопостачання (вул. Курбаса, Старицьких, Шукшина та ін.). Провели капремонт каналізаційного колектора по вул. Незалежності (від вул. О. Пчілки до вул. Смирнова).
Власними силами займаємося оснащенням житлового фонду засобами обліку споживання води, надаємо послуги з повірки, установки, заміни засобів обліку, розробляємо і видаємо споживачам технічні умови та підключаємо їх до централізованих мереж водопостачання та водовідведення, надаємо транспортні послуги, послуги з відкачки стоків, очистки каналізаційних мереж та інше.
Попереду у колективу – багато задумів та планів. Це – диспетчеризація водозабору "Ковельський" по вул. Геологів, проведення капітальних ремонтів на напірних колекторах від КНС № 3 та КНС №4, будівництво мережі водопостачання мікрорайону "Ковель-2", реконструкція водопровідної мережі від свердловин до насосної станції по вул. Геологів та багато іншого. Ці плани ми обов'язково втілимо у життя, аби ковельчани нашого міста ніколи не мали сумніву у тому, що у їхніх домівках екологічно чиста та якісна вода.
Юрій РИБАЧОК, начальник управління водопровідно-каналізаційного господарства "Ковельводоканал".
Шановні колеги!
Прийміть наші найщиріші вітання з нагоди 50-ї річниці діяльності Ковельського УВКГ «Ковельводоканал».
Завдяки Вашим здібностям, працьовитості, енергії, зваженим рішенням та досвіду наше підприємство посіло належне місце на ринку надання комунальних послуг. У нас працює великий колектив однодумців, для яких рідне підприємство стало невід`ємною частиною життя. Саме в такі миті кожен співробітник почуває себе потрібним в процесі розвитку Ковельського УВКГ «Ковельводоканал».
Бажаємо усьому колективу нашого підприємства міцного здоров`я, радісного настрою, добробуту, успіхів, оптимізму, впевненості у майбутньому, натхнення в щоденній праці, реалізації усіх планів та нових здобутків, блискучих ідей та реальних можливостей для їхнього втілення! Хай Вам щастить на нелегкому й почесному професійному шляху!
З повагою – адміністрація Ковельського УВКГ «Ковельводоканал».
Залишити коментар