З часу створення Голобської ОТГ 2 роки тому, рахуючи гостей з інших селищних та сільських рад, районів, областей, Сергій Гарбарук збився з ліку. А ще ж семінари, тренінги, «круглі столи», на яких теж треба ділитися досвідом. І це все – на фоні великого об’єму прямих обов’язків селищного голови. Тож поспілкуватися з паном Сергієм нам вдалося лише в період його перебування у відпустці, яку він назвав умовною.
– Отож, Сергію Володимировичу, чи не шкодуєте про рішення, яке прийняла рада два роки тому?
– Коли у 2015 році був прийнятий Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яким передбачалося об’єднання громад, більшість селищних, сільських голів, жителів громад сприйняли цей процес скептично. Аналізуючи діючу модель взаємовідносин з органами влади різних рівнів, фінансову складову, реальний стан справ на місцях, ми прийшли до висновку, що так далі сільським радам неможливо існувати. Об’єднання сільських громад в одну потужну адміністративну одиницю – це шанс для стабільного та поступального соціально-економічного і культурного розвитку. Ми цим шансом скористалися і не жалкуємо. Позитивні зміни в громаді підтверджують правильність нашого, на той час непростого, рішення.
– Від яких помилок Ви застерегли б тих своїх колег, які ще тільки на шляху децентралізації?
– Перш за все, пріоритетом поставити інтереси громади, а не свої особисті вигоди. Виважено підходити до вибору адміністративного центру майбутньої громади, враховуючи рівень розвитку інфраструктури, мережу автошляхів, і, звичайно, наявність самого адміністративного приміщення, де могли б комфортно працювати спеціалісти ради, яких побільшає.
Та головне – скрупульозно прорахувати фінансову складову майбутньої об’єднаної громади, враховуючи як дохідну частину
бюджету, так і видатки, яких потребуватиме громада задля забезпечення нормальної життєдіяльності та функціонування закладів та установ, реалізації програм соціального та економічного розвитку та багатьох інших напрямів фінансування.
– Традиційне запитання: які здобутки громади? Чого не було б, якби не було об’єднання?
– Податковий кодекс України для об’єднаних територіальних громад передбачає значно більший «фінансовий пиріг», який потрапляє в місцевий бюджет. Розпоряджатися цим ресурсом може тільки місцева влада, депутатський корпус, тому є можливість фінансувати ті чи інші програми та об’єкти інфраструктури. В минулому році з Державного бюджету на розвиток інфраструктури нашої громади виділено понад 5 млн. грн, які успішно були освоєні. У цьому році передбачено майже 3,5 млн. грн. Не буду втомлювати Вас цифрами, намагатимусь перерахувати, що вдалося реалізувати за цей період.
Проведено капітальний ремонт з асфальто-бетонним покриттям вулиці Ткача у Голобах. На умовах співфінансування з обласним бюджетом завершено асфальтування покриття дороги у селі Новий Мосир. Відремонтовано вулицю Миру у Поповичах. Замінено дах у Голобській музичній школі, здійснено капітальний ремонт закладів культури сіл Великий Порськ, Новий Мосир, смт Голоби.
Реалізовано черговий етап реконструкції стадіону “Дружба”, завершено міжнародний проект, фінансований Європейським Союзом та коштами місцевого бюджету, з розчищення меліоративних каналів. У Солотвині встановлено вуличне освітлення. Збудовано котельню із встановленням твердопаливних котлів у школі с. Попович, що дало можливість економити кошти та значно покращити температурний режим у закладі. Після ремонту нового сучасного естетичного вигляду набув вестибюль школи с. Брухович. Придбано на умовах співфінансування третій шкільний автобус.
Створення опорного освітнього закладу дало можливість за кошти Державного бюджету значно покращити матеріально-технічну базу навчально-виховного комплексу в Голобах та шкіл-філій.
Найбільш значимим та вагомим здобутком є відкриття Центру надання адміністративних послуг. Цей проект реалізований за кошти місцевого бюджету та грандові кошти Європейського Союзу.
Ось перелік найбільш вагомих та фінансово значимих об’єктів. Спільно із закордонними експертами написано та затверджено Стратегію розвитку нашої громади.
– Чи всі ресурси використовуєте?
– Звичайно, що ні. Хотілось би більш ефективної співпраці із місцевими, європейськими донорами, активізації роботи з написання проектів щодо міжнародної співпраці, більш активної, а головне конструктивної співпраці із мешканцями сіл нашої громади.
– У Голобах, як завжди, насичене подіями життя. А як справи у віддалених селах?
– Намагаємося змінити ситуацію і думку про відсутність культурно-мистецького життя на селі. Практикуємо виїзні концертні програми силами аматорів сцени усієї об’єднаної громади. Людям це подобається – значить, ми діємо правильно.
– Відомо, що песимісти були й будуть, а за що дякують люди?
– А Ви знаєте, отій невеликій категорії песимістів потрібно, напевно, ще й дякувати. Їх песимізм мене особисто спонукає до наполегливості і впертого руху до поставленої мети. А реалізація цієї мети стає набагато приємнішою і дорожчою.
Багато слів вдячності за відкриття ЦНАПу та роботу його працівників, за будівництво котельні у Поповичах, за дороги та, зрештою, за усе зроблене. Хоча один чоловік, зайшовши у ЦНАП, позитивно і високо оцінив все зроблене, а на завершення сказав: “Краще зробили би дорогу”. Як я йому не доводив, що це – проект Євросоюзу, і кошти йдуть тільки на створення ЦНАПів, що добре, що ми
втрапили у цей проект, інакше він був би реалізований у іншій громаді, чоловік цього не хотів розуміти.
– Об’єднані громади мають більше можливостей, але й обов’язків додалось. Яких змін зазнав штатний розпис селищної ради?
– Життя не стоїть на місці. Щоб належно та якісно виконувати власні та делеговані повноваження, потрібні кваліфіковані фахівці. У нас повноважень набагато більше, ніж до об’єднання.
У штатний розпис введено посади: заступників селищ ного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, в.о. старости, адміністраторів ЦНАПу, державного кадастрового реєстратора, державного реєстратора прав на нерухоме майно, проектного менеджера, спеціаліста із прийому заяв на призначення всіх видів державних соціальних допомог, оформлення субсидій та пільг, працівників бухгалтерської служби. Разом з тим оптимально підходимо до введення тих чи інших посад.
– Чи створено інші робочі місця?
– Намагаємося залучати інвесторів, які створювали б нові підприємства, реалізовували на нашій території свої бізнес-проекти. На сьогодні готується до пуску блок сонячних батарей, де буде працевлаштовано 5 мешканців нашої громади. Ведуться перемовини з будівельною компанією, яка вивчає можливість відкриття виробництв у селищі Голобах, що знову дасть реальний шанс офіційного працевлаштування понад 20 людей. У цьому напрямку працюємо постійно та цілеспрямовано.
– Кажуть, у Вас і нові заклади є.
– У зв’язку з новими повноваженнями громади виникла необхідність реорганізаційних заходів ряду установ. Ми вже говорили про Центр надання адміністративних послуг та Опорний освітній заклад «Навчально-виховний комплекс «ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія» смт Голоби». Також створено комунальний заклад «Голобський будинок мистецтв» та комунальний заклад «Центр розвитку та творчості дітей і юнацтва». Найближчим часом розпочне свою діяльність трудовий архів у Голобах. На стадії завершення – ремонтні роботи у приміщенні, де плануємо відкрити територіальний центр обслуговування одиноких та непрацездатних громадян.
– Що для Вас значить вислів «успішна громада»? Якою бачите Голобську ОТГ через декілька років?
– Успішна громада — це, насамперед, якісні дороги, зразковий благоустрій, успішна робота нових підприємств і, відповідно, працевлаштування населення, наявність місць для змістовного відпочинку жителів, розвинута спортивно-фізкультурна інфраструктура, якісні освітні та медичні послуги, автобусне сполучення з адміністративним центром і інші не менш важливі аспекти. Ось такою я бачу нашу громаду у майбутньому. Це непростий процес, але переконаний – ми йдемо правильним шляхом.
– Які стосунки з іншими громадами, районом?
– Завжди знаходимо порозуміння та підтримуємо одне одного з найближчими сусідами – Велицькою ОТГ. Хороші робочі стосунки з усіма керівниками ОТГ не тільки Ковельщини, а й Волині в цілому. Позитивна, конструктивна, максимально коректна співпраця як
з Ковельською районною радою, так і з районною державною адміністрацією. Позиція голів і райради, й адміністрації побудована на партнерських засадах, що дає максимальну ефективність у реалізації тих чи інших проектів та планів.
– Що найскладніше в роботі селищного голови? А який день вважаєте вдалим?
– Направду, як на мене, найскладніше, найнеприємніше – розглядати суперечки та непорозуміння між сусідами, чи ще прикріше – у сім’ях та родинах. Ці сварки та колотнечі за курку, собаку, межу, посаджене дерево спустошують душу і не додають оптимізму. Але у глибині, я розумію що це одвічна проблема... А вдалий день — це, коли вдається зробити крок, можливо, і невеликий, але крок уперед в реалізації того чи іншого проекту. Коли чуєш слова подяки за роботу працівників ради, коли вдається оперативно вирішити проблемні питання, порушені жителями громади, коли здорові члени родини та працівники ради, коли батьки реєструють народження дитини, коли реєструють молоді подружні пари... Все це – складові успішного дня.
– Ви – успішна людина? Поділіться з читачами рецептом успіху.
– За свої здобутки на займаній посаді я дякую людям, які мене оточують. Комусь за ініціативність та креативність, комусь – за досвід та працелюбність, а комусь – за добре слово. Надзвичайно важливою для мене є підтримка друзів та, звичайно, сім’ї, яка зустрічає розумінням, розрадою та спокоєм.
– Чи залишається час на родину, друзів?
– Як не прикро, саме на сім’ю та родину часто-густо не вистачає. Хотілось би більше проводити часу з сім’єю. З обранням на посаду голови коло друзів не змінилось. Це перевірені десятиліттями люди, яким довіряю і намагаюсь знайти можливість для спілкування.
– Які плани у цьому році щодо реалізації нових задумів та проектів?
– До кінця цього року маємо на меті провести роботи з утеплення фасаду школи в Голобах та реалізувати ІІІ етап проекту з реконструкції стадіону «Дружба». Ці проекти фінансуються з ДФРР на умовах співфінансування з місцевого бюджету. Плануємо провести капітальний ремонт вулиці Лесі Українки в Голобах, вулиці Центральної у Вівчицьку, вулиці Молодіжної в Бруховичах, вулиці Миру в Дарівці, вулиці Зеленої в Погіньках, у разі економії коштів – вулиці Перемоги (частково) у Поповичах.
Заплановано обладнати вуличне освітлення у Новому Мосирі та Дарівці.
Ідуть пошуки підрядника для виконання капітального ремонту клубу в Малому Порську. Уже в цьому році за кошти місцевого бюджету проведено поточні ремонти доріг до сіл Вівчицька, Калиновника, Погіньок, Малого Порська, Великого Порська і багато інших менш фінансово затратних робіт та проектів.
– Сергію Володимировичу, напередодні другої річниці об’єднання Голобської селищної, Майданської, Новомосирської, Поповичівської сільських рад маєте можливість звернутися і до тої частини виборців, які були проти Вас, і до тих, хто голосував «за». Що скажете їм?
– На мою думку, після виборів не повинно бути поділу на тих, хто тебе підтримував чи був прихильний до іншого кандидата. Ми маємо всі разом працювати задля розквіту та розвитку нашої громади. При цьому не обійтись без зауважень, побажань, конструктивної критики, а не критики задля критики. Люди обирають керівника громади, вони вправі і спитати з нього.
Вважаю, що тільки у співпраці та конструктиві ми разом зробимо життя комфортнішим та кращим. Переконаний, за цей час нам є що сказати та показати мешканцям нашої громади.
Усім зичу добра та миру у нашій державі!
Завжди відкритий до діалогу та спілкування.
– Дякую за інтерв’ю.
Розмовляла Юлія ЛИТВИНЮК.
НА ЗНІМКУ: відремонтований будинок культури у Новому Мосирі.
Залишити коментар