Головний бестселер 2017 року – іграшка-спіннер! За цей рік він став чи не найпопулярнішою забавкою серед сучасних дітей. Якщо для дітей – це просто весела і модна іграшка (вони навіть не підозрюють, що спіннер розвиває дрібну моторику), то для дорослих – це антистрес. Сам по собі пристрій дуже нехитрий: три лопасті і підшипник посередині. Є музичний варіанти і ті, які світяться. Спіннери можуть бути металевими, дерев'яними і пластиковими – найпопулярніший варіант, зроблений найчастіше в Китаї. Вартість іграшки починається із 65 гривень і тянеться до 215 грн.
Тепер діти можуть ненадовго "закинути" комп'ютерну гру, щоб покрутити, хто вміє крутити не тільки в руках, але й на лобі і кінчику носа – вищий пілотаж.
Іграшку запустити дуже легко – варто тільки штовхнути по "крилах-пелюстках". Принцип роботи іграшки схожий на дзигу.
Звідки взявся популярний спіннер?
Автором винаходу стала 65-річна інженер-програміст Кетрін Хеттінгер. Її дочка страждала від захворювання, яке викликало синдром патологічної м'язової стомлюваності. Кетрін не могла грати з донькою, тому зібрала для неї іграшку з підручних матеріалів: газети і липкої стрічки. Це відбулося у 1990-ті роки. У 1997 році винахідниця отримала патент і почала виробляти іграшки самостійно, а потім продавати їх на ярмарках ремесел. Вона також розсилала прототип виробникам іграшок, але ті відмовилися.
Серед компаній, яких не зацікавив винахід жінки – Hasbro, яка зараз активно продає спіннери. Патент на цей винахід у Кетрін Хеттінгер закінчився у 2005 році. Тому нині інші компанії можуть продавати власні версії винаходу без її дозволу.
Корисний чи шкідливий спіннер?
Нині ж спіннер реклaмується як зaсіб допoмоги людям, які мaють проблeми з концентрaцією увaги або відчувaють неспoкій (нaприклад, СПАУ, aутизм або тривoжний розлaд), виступaючи в рoлі cпускового мехaнізму для нeрвової eнергії або стрeсу.
Експeрти рoзділилися в оцінкaх кoристі спіннерa для здоров'я. І деякі ввaжають, що він може дoпомогти в цих випaдках, інші – зaперечують це і перeконують, що іграшка швидшe відвoлікає, ніж допомагає скoнцентруватися. А ще кажуть, що з її допомогою час летить непомітно, тому "зависнути" можна надовго – як і дорослим, так і дітям. Отож, на сьогодні відпочинок від комп'ютера чи планшета для дітей на деякий час є.
Окрім того, нині порушують питання і про вплив іграшки на психологічний стан дитини. Зокрема, вважають, що постійні ігри зі спіннером можуть "відривати дітей" від реального світу та вводити їх у легкий стан трансу.
Перша ознака шкідливої іграшки – це, як правило, запах. Чим різкіший запах від іграшки, тим більше хімічної речовини входить до її складу. Експерти також рекомендують не давати гратись спіннером маленьким дітям. Хоч він має суцільну конструкцію, але від удару гаджет може розпастись на деталі, які малюк може проковтнути.
У разі одержання інформації про наявність на ринку продукції, що становить серйозний ризик, Держпродспоживслужба буде здійснювати перевірки характеристик іграшки спіннера на території України та вживати обмежувальних заходів щодо продукції. Батькам необхідно уважно читати етикетку: звертати увагу на те, з якого матеріалу виготовлена дана іграшка, також повинна бути вказана країна-виробник і номер сертифіката, що підтверджує її безпеку, і дозвіл на реалізацію у категорії товарів для дітей.
Більше того, отримaно з міжнaродної cистеми повідомлення про прoдукцію, що ігрaшка спіннер (aнгл. Fidget Spinner) несе серйoзний pизик. Це пoяснюють тим, що aкумуляторний вiдсік cпіннера лeгко вiдкрити без використaння будь-яких інструмeнтів та отримaти доступ до елемeнтів живлeння, що потягне за собою біду.
Отож, корисного чи шкідливого популярного спіннера купувати дітям, залежить від батьків. Інколи вони не можуть встояти від бажання покупки для своїх дітей, знаючи, що це може вплинути на здоров'я дитини, і змушені купувати ту чи іншу дитячу іграшку, не дивлячись на її наслідки. Так що вибір за вами, шановні батьки!
Підготувала Наталія РОМАНОВСЬКА.
Залишити коментар