Мужність і відвагу продемонстрували під час бойових дій в зоні АТО воїни, яких ви бачите на знімку. Це – старший лейтенант батальйону «Волинь» Роман Цалай, майор 72-ї бригади з відділу бойової підготовки Олександр Конько, сержант батальйону «Волинь» Леонід Хвещук, десантник 51-ї бригади Володимир Тчак. Всі вони відзначені державними нагородами.
Днями хлопці прийшли на меморіал Слави, де встановлено стелу із фотосвітлинами бойових побратимів, котрі віддали свої молоді життя за Україну, її народ. Вони низько схилили свої голови перед світлою пам’яттю героїв-земляків.
Фото Ольги СТЕБЛЕВЕЦЬ.
Три з половиною роки тому Росія розпочала неоголошену війну проти України. Вона триває на Сході й нині. Війна зобов’язала багатьох українських чоловіків стати на захист Незалежності молодої держави зі зброєю в руках.
Сьогодні, напередодні 26-ї річниці Незалежності України, наша розмова – із Сергієм Гладуном, підполковником, військовим комісаром Ковельського ОМВК.
– Сергію Андрійовичу, Ви як людина військова, мабуть, знаєте проблеми, пов’язані із захистом нашої Незалежності. Що вважаєте тут найголовнішим?
– Згідно з указом Президента України та згідно із Законом України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» від 2014 року було проведено 6 хвиль мобілізацій.
Впродовж цього періоду довелося оперативно вирішувати питання проходження медичних оглядів і призову військовозобов’язаних. Після завершення ними військової служби і демобілізації вони звільнялися. Військовозобов’язані, які виявили бажання проходити службу далі, укладали контракти, безпосередньо, у військових частинах на різний термін тривалості – від 6 місяців до 1, 3 років. Так відбувалося становлення наших Збройних Сил.
Також військовий комісаріат проводив відбір на військову службу за контрактом. З цією метою розгорнули агітаційно-пропагандистську роботу в центрах зайнятості, в міських та сільських і селищних радах, в усіх засобах масової інформації. Стали практикувати зустрічі з військовозобов’язаними в трудових колективах. Після проходження лікарської комісії та визнання хлопців придатними до служби їх відправляли до військових частин згідно із контрактом.
– А в чому відмінність загальної мобілізації від служби за контрактом?
– Відмінність в тому, що під час обов’язкової мобілізації чоловіків відправляли в навчальні підрозділи, а потім до військових частин, як-то кажуть, «кому як повезе». Під час відбору на військову службу відповідно до контракту призовник або військовозобов’язаний має право вибору. Якщо стан здоров’я відмінний, він самостійно може обрати відповідний вид військ та військову частину як на території Волинської області, так і в інших регіонах України.
– Чи поліпшилося за останні роки грошове забезпечення воїнів?
– В 2014–2015 роках грошове забезпечення складало 2300 грн., потім, відповідно до указу Президента, виплати солдатам склали до 7100–7200 грн., що теж стало стимулом для укладання військового контракту та проходження військової служби. Якщо порівнювати ситуацію навіть з минулим роком, то солдатам підвищили оплату втричі, а офіцерам – вдвічі.
Звичайно, сьогодні це далеко недостатня сума для учасників бойових дій. Однак, згідно із указом Президента, ті, хто братимуть участь в першій лінії оборони на Сході, до відповідної заробітної плати отримуватимуть ще 10 000 грн. Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов зазначив, що поступово заробітна плата військовослужбовців зростатиме. З нового року планується підвищення оплати всіх військовослужбовців.
– Чи стали міцнішими та більш боєздатними Збройні Сили України?
– Армія сьогодні стала не так міцнішою, як «розумнішою». Вона є справді армією, а не службою охорони і виконання забаганок якогось керівника. Через те в людей з’являється бажання служити. Немає такого, як було раніше, коли молоді люди від служби втікали та ховалися. І хоч зрозуміло, що війна це не прогулянка, є патріоти, що готові йти на службу.
– Які пільги мають учасники АТО?
– Люди, котрі брали безпосередню участь в АТО, сьогодні можуть отримати санаторно-курортне лікування, безкоштовні путівки надають саме цій категорії. Військовослужбовці мають безкоштовне медичне забезпечення, що теж можна вважати великим позитивом.
Хлопці, які уклали контракт, і ті, що пройшли службу відповідно до першого контракту, мають повне право вступати на безкоштовну форму навчання у вищі навчальні заклади. Воїни, котрі пройшли АТО (немає значення, скільки часу вони служили) також мають право на вступ до будь-якого навчального закладу на державну форму навчання.
Військовослужбовців із контрактом терміном до 25 років держава забезпечує службовим житлом. До виходу на пенсію вони можуть приватизувати раніше отримане помешкання. Звичайно, учасники бойових дій отримують житло швидше, ніж ті, що не брали участь у цих діях.
– Чи не могли б Ви відзначити кращих воїнів-учасників АТО на Ковельщині?
– Відзначити кращих військових складно. Потрібно відзначати усіх, адже у нас практично всі герої. Кожен з них пройшов свій шлях, навіть будучи в тилу. Кожен це переживав, кожен морально все витримав. Чим відрізняється водій, який підвозив боєприпаси чи інші матеріальні засоби, неодноразово перебуваючи під обстрілами від стрілка, який сидить в окопі опорного пункту?
Сьогодні люди, які пройшли АТО, захищені. Активно та успішно діє підрозділ, який займається «атовцями» у відділі у справах сім’ї, молоді та спорту міськвиконкому. Діти, загиблих героїв в антитерористичній операції кожного року оздоровлюються і в нашій країні, і за кордоном.
Військовослужбовці, які завершили службу і отримали поранення, також не позбавлені уваги: отримують матеріальне відшкодування за одержані травми та постійну допомогу.
До речі, у військкоматі жодному військовому не було відмовлено у сприянні соціального захисту.
– Чи охоче йдуть ковельчани на військову службу за контрактом?
– Так, тих, хто бажає потрапити на військову службу, достатньо. От і сьогодні звернулося 2 людей з цього питання.
Якщо згадати 2014 рік, то можу зазначити, що в ході примусового призову залучали 30–40 чоловік на рік. За 2016 рік ми призвали майже 100. Щомісяця відправляємо на службу 5–6 людей різної вікової категорії, починаючи від 18 років. Є такі, що бажають і в 56 років підписати контракт, однак стан здоров’я не завжди дозволяє цим чоловікам служити. Проте є й такі, кого ми призиваємо в 54 і більше.
– Як Ви оцінюєте роль волонтерів?
– Оскільки сьогодні військові забезпечені краще, такої потреби, яка існувала раніше, у волонтерах немає. Нині військові добре забезпечені одягом, харчуванням. Звичайно, що є ті, хто відвозить на передову необхідні речі, однак з часом їх стає менше, але всі заслуговують найтепліших слів подяки.
Систематично спілкуючись із військовими, я ні разу не чув, що із харчуванням існують серйозні проблеми. З доставкою проблеми можуть бути, адже доставити все в гарячу точку іноді складно, а з харчуванням все в порядку. Зараз розглядають питання щодо покращення раціону харчування військових.
– Можна зробити висновки, слухаючи Вас, що військкоматом, громадськістю, владою міста і району зроблено дуже багато для зміцнення Збройних Сил. А які плани на далі?
– З кінця серпня Ковельський об’єднаний міський військовий комісаріат буде проводити чергове навчання військовозобов’язаних Волинської області. Навчальні збори відбуватимуться для усіх військових спеціальностей та напрямків. Готуватимуть стрільців, кулеметників, гранатометників, механіків-водіїв. Кожен пройде медичну та інженерну підготовку, спеціальну тактичну підготовку. Відбудуться навчання з тактики поводження в бою, військові вчитимуть, як правильно ставити мінні загородження, розтяжки, які використовувати методи розміновування і заміновування територій, як шукати міни, здійснюватиметься стрільба з усіх видів озброєння.
Навчання проходитимуть в навчальному центрі у Львівській області, які розпочнуться з 29 серпня та триватимуть впродовж місяця.
ххх
На закінчення нашої розмови з нагоди двадцять шостої річниці Незалежності України підполковник Сергій Гладун бажав захисникам нашої держави міцного здоров’я, успіхів у службі, щасливого повернення додому, миру, добра, благополуччя!
Розмову вела Тетяна БЕРЕГА.
Залишити коментар