не занудьгуєш...
Колись давненько, ще в шкільні роки, я з однокласниками дивився художній фільм (назви якого не пригадую – можливо, це був "Олександр Пархоменко"), де в карикатурному вигляді зобразили "батька анархії" Махна.
Знову ж таки не пригадую сюжету, зате добре запам'ятав слова пісні, яку виконував актор, що грав роль (із явно негативним відтінком) Нестора Махна, імітуючи гру на гармошці:
Любо, братці, любо,
Любо, братці, жить,
З нашим отаманом
Не доводиться тужить.
Приблизно так звучав текст пісні в моєму перекладі на українську. З цих пір я, забувши зміст кінокартини, час від часу наспівую наведені вище слова. Найчастіше тоді, коли зустрічаюся з фактами нехлюйства, безладу і майже цілковитого невігластва, які демонструють деякі українські можновладці. І хоч, грубо кажучи, їм до Нестора Махна, як тепер історики довели, й рачки не доповзти, тавро "анархія – мати порядку" так і хочеться їм десь припечатати.
Бо що, скажімо, можна подумати, коли від самого прем'єр-міністра нещодавно почули глибоко інтелектуальну тезу про необов'язковість вищої освіти? Мовляв, пересічним українцям вистачить середньої, а то й початкової, щоб заробляти собі на життя. Для пана Гройсмана, можливо, вища освіта і не була потрібна при статках його батька-бізнесмена, але ж МАУП він все-таки закінчив, та й ще десь навчався. Ну, а далі пішло-поїхало на кар'єрній драбині, які він вдало підкоряє.
До цих пір не можу зрозуміти, чим причарувала урядовців і нардепів в. о. міністра охорони здоров'я пані Супрун (за професією – лікар-радіолог), котра прибула в Україну з Америки, й стала рішуче навчати нас, наче аборигенів в Африці, тонкощам медичної реформи. Тієї самої реформи, в якій, на мій хлопський розум, самі народні депутати не розібралися до кінця й проти якої рішуче виступала їх колега Ольга Богомолець – професіонал високого класу.
Я вже не кажу про тарифи на медичні послуги, які тепер узаконені і становлять для пересічного українця астрономічні суми. Мовчу і про те, що іще ж будуть і не узаконені "тарифи", до яких окремі слуги Гіппократа звикли, наче до мами рідної. Я – про інше: угоди з лікарями, яким ми довірятимемо і в яких захочемо лікуватися. Чи не станеться так, що в декого з медиків стане "густо", а в декого - "пусто"? І що робити тим, у кого буде "пусто"?
Я, наприклад, знаю таких, котрі знають, що вони майже нічого не знають, а тому кажуть пацієнтам: "Я не знаю, як лікувати вашу хворобу. Якщо знаєте самі, то й лікуйтеся на здоров'я. Ну, хіба ще попийте калину-малину і медом зажуйте".
А так сталося тому, що, як заявляв нещодавно міністр соціальної політики Андрій Рева, "в минулому радянська система освіти виробляла (слово ж яке! – О. С.) надмірну кількість педагогів і медиків". От і "довироблялися", що немає кому лікувати і навчати…
Пробачимо колишньому випускнику Ленінградського військового училища імені Андропова, пізніше –політпрацівнику (замполіту), вчителю історії категоричність висновків. Хоча йому, як одному із соратників прем'єра під час роботи у Вінниці, не завадило б знати, що радянська система освіти "упокоїлась" ще у 90-их роках минулого століття. І готувала не такі вже й погані кадри і для охорони здоров'я, і для навчальних закладів, що можна довести навіть на прикладі історії Ковельщини. Ну, а теперішні випускники вишів – то, пане Рево, результат недолугих реформ ваших попередників-урядовців, як і теперішніх "камікадзе", котрі силоміць нав'язали нам реформи, що, як кажуть в народі, ні до складу, ні до ладу…
Коли б пан Рева, один з сучасних українських "отаманів", відзначився лише на полі бою з медиками і вчителями, було би півбіди. Але ж йому належить ще таке геніальне відкриття в галузі дієтології, як твердження про те, що українці живуть бідно, бо забагато їдять, про що повідомили всі вітчизняні ЗМІ. І не просто повідомили, але й голосно посміялися над міністром, з яким направду "не доводиться тужити" і який, судячи із колоритної статури, явно не живе впроголодь.
Але виявляється, що запас чорного гумору в Андрія Реви далеко не вичерпався. На днях він потішив нас ще одним глибокодумним висловом: "Українці звикли ходити в квартирі у трусах, а тому хочуть, щоб опалення вмикали тоді, коли ще зовсім не холодно".
Не буду надто довго іронізувати над черговим словесним перлом пана міністра. Просто наведу коментар його колеги у відставці, який часто виступає на телебаченні у різного роду ток-шоу, Олексія Кучеренка, котрий у свій час опікувався житлово-комунальним господарством країни: "Міністр Рева багато в чому "правий". В принципі, температура в квартирах може бути 12 градусів. І вода "гаряча" градусів 30. І свічка набагато економніша від електрики. І дров ще років на чотири вистачить. І труси два роки носити можна…".
Від себе додам: а ще кізяками палити, спати одягненим, їжу готувати на багатті, а митися влітку в річці або озері – скільки тієї зими?
Звичайно, якби в уряді був один Рева, було б не зовсім добре, але терпимо. Але ж проблема у тому, що він не один. От і залишається співати: "Любо, братці, любо, любо, братці жить…".
Охрім СВИТКА.
Р.S. Про те, що не всі українці звикли в квартирі ходити в трусах, свідчить лист ветерана педагогічної праці Якова Лавренка, який він написав, трясучись від холоду, перед початком опалювального сезону:
Батареї – холод крижаний,
Опалення пора не наступила.
А ось погода – підступ, ще й який!
Так рано холодну "кашу" заварила.
Спробуй дитятко захистити
Від протягів, що через вікна лізуть.
Не будемо ми газ вночі палити,
Тариф росте, не дивлячись на "візу".
Сидить, похлипує матуся,
Не знає, як і вийти з кризи,
А в хаті мерзне ще й бабуся,
І холоднеча пре згори і знизу.
О. С.
Залишити коментар