Згідно з рекомендацією Постанови Верховної Ради України «Про відзначення 75-річчя з дня народження Героя України В’ячеслава Чорновола» Ковельська міськрайонна Рада Народного Руху України затвердила заходи місцевої організації НРУ до вказаного ювілею. Одним із пунктів значиться серія публікацій матеріалів у міськрайонній газеті «Вісті Ковельщини» про етапи життя журналістської та політичної діяльності В’ячеслава Чорновола впродовж до 24 грудня 2012 року.
Сьогодні подаємо перший такий матеріал.
«Якби мене запитали, чи жалкую я про те, як склалося моє життя, при відсидженні 15 років, я б відповів: анітрохи... І якби довелося починати все спочатку та вибирати, я б обрав життя, яке прожив.
Часи змінюються, інколи залишаєшся майже один. У мене таке було. Але все одно вірю, що чиню правильно. Не будемо говорити високі слова про ідею, відповідальність тощо. Ти вирішив, що так, а не інакше потрібно діяти. Віриш у свою дорогу? Іди й не звертай!..
Щоб не зруйнувати того, що так нелегко будувалося, наш Рух, аби врятувати те, що так тяжко здобувалося – українську державність, щоб зберегти те, що є найціннішим для кожної людини, зокрема, й для цілої партії – гідність і самоповагу, чесність, мужність бути чесним. Перед собою, перед співвітчизниками, перед Україною!» – такі слова В’ячеслава Чорновола наведені в збірнику Народного Руху України «В’ячеслав Чорновіл: Біографія. Статті. Цитати», виданого в 2007 році фірмою «Таля» в смт Брошів.
Дитинство, юність і навчальні роки
В. М. Чорновіл — відомий український політик, державний діяч, публіцист і журналіст – народився 24 грудня 1937 року у селі Єрки Звенигородського району (нині Катеринопільський) Черкаської області в родині сільських учителів. Мати Килина Харитонівна (1909-1985) — учителька початкових класів, батько Максим Йосипович (1909-1987) – викладач української мови і літератури.
У радянські часи сім’я зазнала переслідувань. 1937 року було заарештовано рідного батькового брата Петра, який не повернувся із ув’язнення.
В’ячеслав Чорновіл до школи пішов 1946 року відразу до 2-го класу (читав з чотирирічного віку). 1955 року закінчив Вільхівецьку СШ із золотою медаллю і того ж року вступив до Київського держуніверситету ім. Тараса Шевченка на філологічний факультет, а з 2-го курсу перевівся на факультет журналістики.
Уже в університеті мав неприємності за свої погляди, з чим пов’язана майже річна перерва в навчанні. 1958 року, узявши річну відпустку, їздив на будівництво домни в Жданові (Маріуполь), де працював спочатку теслярем, потім – у виїзній редакції газети «Київський комсомолець».
У студентські роки багато писав до газет. Протягом місяця склав усі пропущені сесії, і 1960 року закінчив університет з «відзнакою». Захистив дипломну роботу на тему «Публіцистика Бориса Грінченка», ще донедавна забороненого письменника.
3 липня 1960 до травня 1963 років В’ячеслав Чорновіл працював на Львівській студії телебачення спочатку редактором, потім – старшим редактором передач для молоді.
Почав виступати як літературний критик, досліджуючи творчість Т. Шевченка, В. Самійленка, Б. Грінченка.
У травні 1963 року переїхав до Києва, щоб продовжити наукову роботу з історії української літератури. Відтоді до вересня 1964 року працював на будівництві Київської ГЕС і жив у Вишгороді.
1964 року склав кандидатський мінімум, пройшов за конкурсом до аспірантури Київського педінституту, але не був допущений до навчання через політичні переконання. Це стало перешкодою до захисту вже майже готової дисертації про публіцистичну творчість та громадську діяльність Б. Грінченка.
Підготував
Федір ЯНЧАР.
(Закінчення буде).
Залишити коментар