На Волині, а особливо на Ковельщині, великим авторитетом користується активний учасник повстанського руху (УПА) "Голобенко".
Деяка інформація про цього героя взята з "Літопису Української Повстанської Армії" (за редакцією Євгена Штендера, том 5). Ось що пише в цій книзі В. Новак ("Крилатий").
"На початку літа мене перевели до куреня УПА під командуванням "Голобенка" на командира сотні. Курінь цей прибув у той час у Колківський район з Ковельського повіту, де він був зорганізований і діяв до того часу. Це вже був добре вишколений і заправлений у боях та здисциплінований курінь. Центром куреня був курінний "Голобенко", пізніше – "Острозький".
Це був чоловік великого росту й сильної будови тіла, трохи повільний, але енергійний та рішучий. Походив він з містечка Голоби Ковельського повіту, в польській армії був поручником, а по звільненню з війська – учителем. Внутрішня служба і життя його куреня були побудовані за зразками польського війська, до яких мені довелось звикати.
Курінний "Голобенко" був строгий і вимогливий у службових справах, але рівночасно приступний і веселий щодо людей, так що його всі поважали і любили".
У цій же книзі вміщені розповіді про звитяжну діяльність "Голобенка", курінь якого знову повернувся на Ковельщину й був розчленований на сотні. Всі вони розмістилися довкола Ковеля для захисту українських сіл від німецьких фашистів.
Далі подаю більш детальну інформацію, яку мені вдалося зібрати.
Отож, Громадюк Олексій Романович, 1913 року народження. Господарство Громадюків знаходилось на хуторі Видвин.
Загинув відважний син України 27 грудня 1944 року в урочищі "Червоне Болото" біля села Мульчиці Володимирецького району Рівненської області.
Кров свою пролив недаремно наш знаменитий земляк – його ненька Україна встала з колін. Вона має шанувати своїх героїчних предків.
Тому вважаю, що в Голобах, якщо немає можливості спорудити пам'ятник, варто би було назвати одну з вулиць іменем героя.
Яків ЛАВРЕНКО,
голова Ковельської міськрайонної організації Народного Руху України.
Залишити коментар