Немає у Ковелі душ холодних. Палахкотить животворний вогонь гідності, правди і волі у серцях ковельчан. Багато з них прийшли на міську площу Героїв Майдану 20 лютого ц. р. Сотні поїхали до Києва, щоб зі всією Україною розділити біль втрати і об'єднати енергію боротьби за європейське майбутнє.
На приміщенні Будинку рад та в руках "майданівців" – синьо-жовті прапори, оперізані чорними стрічками. Це – символічна ціна за намагання жити по-новому. Вечір-реквієм "Вони дивилися у небо" відкрила ведуча Вікторія Савчук.
Мов шлюзи на повноводній річці, відкриває Державний Гімн України потік спогадів.
– Вся Україна в скорботі. Сьогодні вона схиляє голову перед Героями Небесної Сотні, які кров'ю писали трагічну і водночас славну сторінку історії. Ковельчани в Києві гідно представляли Волинь. Пам'ять відновлює події тих днів. Сьогодні гинуть наші побратими на Сході. Схилімо голови перед Героями. Ми гордимося ними! – виголосив щирі слова міський голова Олег Кіндер.
Між виступами – запальні та патріотичні пісні, вірші. Вони, мов кадри кіно, нагадують, що "палають шини і серця" та, попри все, "тримати міцно треба щит".
Хвилина мовчання. Щем у серці викликає мелодія "Плине кача". Плине не по Тисині, а в розбурханій, змученій горем душі кожного.
Затим – пісня, мов сповідь: "Мамочко, вибач за чорну хустину… Тебе я любив і любив Україну".
Любить Україну о. Андрій Бесараба, настоятель церкви Різдва Івана Хрестителя. Він був на Майдані. Бачив кров і смерть. Виносив з поля бою поранених.
– Я до смерті не забуду Сергія з Керчі. Він лежав горілиць і дивився в небо. Здавалося, що там шукав притулку поза цим пеклом. Тим поглядом він засвідчував, що Україна єдина, і з нами Бог.
А ще б хотілося бачити сьогодні, на цьому Майдані, братів-священиків з УПЦ Московського патріархату, адже вони теж українці. Всі маємо єднатися!..
А ріка скорботи тече сумом і словами. Виступає голова райдержадміністрації Віктор Козак:
– Важкий день… Вшановуємо тих, хто боровся і поклав свої голови за наше краще гідне європейське життя. Вони несли світло своїх сердець у наші душі. І те світло будемо пам'ятати, скільки житимемо. Вічна пам'ять Героям Небесної Сотні і Героям АТО на Сході!
Студент медичного коледжу Михайло Толстух промовляє з хвилюванням:
– Ми стали символом непокори. Своїм виступом заявили про право на гідність, честь і правду. Показали світові, що ми керуємо своєю долею. Небесна Сотня – це серце Батьківщини. Пам'ятаймо про це!
А мітинг-реквієм нагадує про нові патріотичні грані Майдану. Волонтерство показало, що вся Україна єдина.
Член ГО "Майдан Гідності" Василь Марчук, який сьогодні воякам АТО віддає не тільки матеріальні статки, але й пісню душі, яка дух кріпить.
– Бо "хто, як не я, захистить оту Україну святу?" – лунають з вуст артиста-аматора сповідальні слова.
За зворушливою піснею, яка кличе до бою, не менш зворушливими були слова Віри Федосюк. Вона не тільки лідер Ковельської організації ВО "Батьківщина", а й "двигун" та координатор і тих гарячих минулорічних подій, і сьогоднішніх, пов'язаних з АТО на Сході. Не випадково друзі їй довірили очолювати міськрайонний штаб національного спротиву.
– Сколихнулася Україна від сліз і горя. Ті хлопці боролися, як могли. Вони беззахисні ішли під смертоносні кулі. Згадаймо загиблих, поранених, згадаймо тих, що воюють на Сході. Не забудьмо сімей їхніх та дітей-сиріт і, чим можемо, допоможімо!
Маємо спитати з владців за ганьбу політичну, за невдачі в АТО, за те, що сповзаємо в глибоку кризу, – пристрасно виголосила пані Віра.
І знову – пісня Віктора Мороза, який стверджує, що "я – України син".
А затим та спасенна від горя і кулі молитва від священиків УПЦ Київського патріархату та Греко-католицької Церкви. В поминальному молебні взяли участь декани районного та міського деканатів о. Іоан Бонис та о. Анатолій Александрук.
Отець Анатолій сповістив, що по всіх храмах України відбулися панахиди по загиблих Героях Майдану і в зоні АТО, а ввечері в церквах Ковельщини лунатимуть дзвони.
По завершенню вечора-реквієму "Вони дивилися у небо" його учасники колоною із прапорами і свічками в руках вирушили до пам'ятного знака "Борцям за волю України" і стенда на честь Героїв Небесної Сотні. Тут слово мав ігумен о. Петро, настоятель храму УГКЦ Миколая Чарнецького.
Згодом площа заяскравіла вогнями лампадок і свічок на знак пам'яті й поваги до загиблих Героїв.
Присутні з великим піднесенням заспівали Державний Гімн України.
Анатолій СЕМЕНЮК.
На знімках: під час вечора-реквієму "Вони дивилися у небо" в Ковелі.
Фото Ольги СТЕБЛЕВЕЦЬ.
Залишити коментар