Одне з найважливіших завдань держави – соціальний захист її громадян, зокрема і людей, які мають інвалідність. Покращити їх матеріальне становище, забезпечити стабільність та впевненість у завтрашньому дні, інтегрувати в активне громадське життя, підтримати і довести, що вони є повноправними громадянами своєї держави – ось основні завдання служби зайнятості у сприянні в працевлаштуванні та забезпеченні зайнятості людей з інвалідністю в Україні.
Ключовим державним органом, що забезпечує сприяння працевлаштуванню осіб з інвалідністю, де люди з особливими потребами можуть заявити про своє бажання працювати, є Ковельський міськрайонний центр зайнятості. Його працівники, завжди допоможуть у професійному виборі та з пошуком місця роботи, організують зустріч з роботодавцем, проведуть індивідуальне консультування. Для того, щоб працевлаштувати людину з інвалідністю на прийнятну роботу з гідною оплатою праці, спеціалісти центру зайнятості – персональні консультанти, насамперед, з’ясовують види робіт, які за станом здоров’я може виконувати конкретна особа. Тому пошук прийнятної роботи інвалідам здійснюється з урахуванням наявних у них кваліфікації, знань та побажань, але обов’язково згідно з рекомендаціями МСЕК.
Для клієнтів служби зайнятості, які мають особливі потреби, визначено в центрі зайнятості сектор запобігання соціальним ризикам, в якому містяться інформаційні матеріали щодо подолання проблем людей з інвалідністю у сфері зайнятості. Звернувшись до центру зайнятості, особи з обмеженими можливостями можуть отримати послуги з підбору підходящої роботи; зареєструватись в службі зайнятості та отримати статус безробітного; отримати інформаційні та юридичні консультації; пройти комп’ютерне тестування з метою виявлення професійних схильностей; отримати нову професію шляхом професійного навчання; взяти участь в оплачуваних громадських роботах; започаткувати власну справу. Громадяни з інвалідністю, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали не менше 26 календарних тижнів, мають право на отримання допомоги по безробіттю.
Протягом січня-жовтня 2012 року до Ковельського міськрайонного центру зайнятості звернулося 90 осіб з обмеженими фізичними можливостями. В результаті наполегливої роботи 38 безробітних цієї категорії були успішно працевлаштовані, в тому числі 7 осіб – з умовою надання дотації роботодавцю з Фонду загальнообов’язкового соціального страхування на випадок безробіття.
У працевлаштуванні людей цієї категорії задіяні спеціалісти як відділу організації працевлаштування, так і відділу активної підтримки безробітних. Дуже цікавими та вкрай необхідними є семінари з техніки пошуку роботи: «Оволодій ситуацією», «Використовуй власний досвід», «Удосконалюй методи пошуку роботи», «Знайди додаткові резерви з нашою допомогою». На семінарах навчають учасників, як і де шукати джерела вакансій, техніці телефонних дзвінків, як грамотно скласти резюме, як себе поводити при зустрічі з роботодавцем та ін. Також у центрі зайнятості один раз на місяць для осіб з обмеженими можливостями проводиться семінар на тему «Додаткові гарантії зайнятості для окремих категорій громадян».
Важливе місце серед профінформаційних заходів, які проводяться у центрі зайнятості, займає семінар з орієнтації безробітних на тимчасові громадські роботи. На семінарі спеціаліст центру зайнятості знайомить учасників з видами громадських робіт, які фінансуються з коштів підприємств, та видами робіт, які фінансуються за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, з порядком участі у громадських роботах, які можуть допомогти особам з інвалідністю не тільки отримати фінансову допомогу та адаптуватися до нових умов, а й також стати стартом для постійної роботи. Так, за направленням центру зайнятості впродовж 2012 року 7 осіб, що мали інвалідність, були залучені до оплачуваних громадських робіт.
Прискорити процес успішного працевлаштування осіб з інвалідністю в Ковельському міськрайонному центрі зайнятості допомагають ефективні підходи до співпраці з роботодавцями. В цьому напрямку спеціалістами відділу взаємодії з роботодавцями проводиться інформаційно-роз'яснювальна робота з роботодавцями щодо працевлаштування осіб з інвалідністю (робочі зустрічі, «круглі столи», семінари), щодо інформування роботодавців про можливість створення спеціалізованого робочого місця для інваліда, вивчається детальна інформація про актуальні вакансії, які розміщуються в секторі самостійного пошуку, надаються консультації по адаптації працівників на робочому місці.
Всі працівники центру зайнятості об’єднують свої зусилля заради однієї мети – працевлаштування людей з інвалідністю.
Водночас підприємства, установи та організації, незалежно від форм власності, зобов’язані сприяти проведенню державної політики зайнятості щодо працевлаштування осіб, котрі потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, відповідно до встановленої квоти, визначеної місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад згідно із Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». Державна служба зайнятості може за рахунок Фонду соціального захисту інвалідів надавати дотацію роботодавцям на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості.
З метою підвищення ефективності організації роботи центру зайнятості щодо сприяння зайнятості осіб з інвалідністю Ковельський міськрайонний центр зайнятості активно співпрацює з управліннями праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради та Ковельської РДА, а також Ковельською МСЕК. Тільки спільна праця служби зайнятості та соціальних партнерів дає можливість полегшити життя людей, зробити його більш комфортним, змінити громадську думку щодо їх зайнятості, надати можливість цим людям реалізувати свій потенціал.
Працевлаштування не є легкою справою, адже потребує значних зусиль і витримки. Люди з інвалідністю мають бути готовими до випробувань та певних незручностей. Однак, тільки від самої людини залежить, наскільки вміло вона адаптується на робочому місці. Потрібно лише повірити в себе, щоб у тебе повірили інші так, як, наприклад, вірила в майбутнє своє працевлаштування Анастасія.
Вперше до Ковельського центру зайнятості Анастасія звернулася після закінчення школи в 2007 році. Вона отримала інформацію про вільні вакансії та про можливість навчання для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Дізнавшись про те, що Всеукраїнський центр професійної реабілітації інвалідів запрошує на навчання слухачів- інвалідів та ознайомившись з переліком професій, Анастасія вирішила віднайти справу свого життя. Закінчивши 22 січня 2009 р. даний навчальний заклад, здобула професію оператора комп’ютерного набору, але у зв’язку з кризовою ситуацією в країні і відсутністю вакансій на ринку праці, не змогла працевлаштуватися і вирішила здобути ще одну професію, щоб бути більш конкурентоспроможною на ринку праці. У Всеукраїнському центрі професійної реабілітації інвалідів 21 січня 2011 р. здобула ще одну професію – «секретар керівника».
Через рік безуспішних самостійних пошуків роботи Анастасія знову звернулась до центру зайнятості. Фахівці центру її уважно вислухали, дізналися про її професійні очікування, оцінили навички та визначили здібності, ознайомилися з рекомендаціями МСЕК та почали активно шукати можливості працевлаштування дівчини.
Завдяки тісній співпраці центру зайнятості з роботодавцями була організована зустріч Анастасії з керівником ТзОВ «Бізнес-рейс» Петром М’якотою, в процесі якої він запропонував їй посаду оператора комп’ютерного набору. Дівчина охоче прийняла пропозицію роботодавця, а центр зайнятості забезпечив працевлаштування на дотаційне робоче місце.
Таким чином були вирішені одразу дві проблеми: працевлаштовано безробітну людину, яка не може на рівних конкурувати на ринку праці, і підприємством створено нове робоче місце.
Шановні роботодавці! Нехай цей приклад – лише маленька краплинка, вийнята з моря проблем людей, які у відчаї і потребують уваги держави та суспільства, які прагнуть до повноцінного життя, та, на жаль, постійно натикаються на стіни різних перепон, нерозуміння, байдужості. А так хочеться, щоб кожен з нас до вирішення проблем зайнятості інвалідів додав своє власне ставлення та людяність душі.
Валентина СЕМЕНЮК, заступник директора Ковельського міськрайонного центру зайнятості.
Залишити коментар