Одним із основних напрямів розвитку світового співтовариства є рух до громадянського суспільства і правової держави.
Здійснюючи ініційовані Президентом України Віктором Януковичем реформи, органи влади на всіх рівнях повинні не тільки роз'яснювати громадськості суть нововведень, але й радитися з людьми, обираючи шляхи модернізації різних сфер життя. А для цього потрібно, щоб у країні ефективно діяли інститути громадянського суспільства – недержавні організації, які можуть запропонувати своє бачення розвитку держави, стати надійним партнером органів влади у реалізації права громадян на свою участь у державному будівництві.
Президент України Віктор Янукович своїм указом 24 березня 2012 року затвердив Стратегію державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні та план заходів щодо її реалізації. Стратегія має налагодити ефективну взаємодію інститутів громадянського суспільства з державними органами та органами місцевого самоврядування.
Що таке інститути громадянського суспільства? Це – громадські об'єднання, благодійні організації, професійні і творчі спілки, організації роботодавців, релігійні організації, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації, інші непідприємницькі товариства. Співпраця з ними органів влади на засадах партнерства, сприяння їх роботі, у тому числі фінансова підтримка діяльності, допоможе швидше реалізовувати в Україні принципи демократії.
Питання взаємодії з громадськістю є одним із ключових в Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, до підписання та імплементації якої готується країна. Зокрема, в тексті Угоди зазначено, що взаємодія держави з громадянським суспільством на основі партнерства необхідна для розвитку України як правової, демократичної і соціальної держави.
Сьогодні держава запроваджує політику сприяння розвитку громадянського суспільства. Протягом 2012 року ухвалено Закони України "Про громадські об'єднання", "Про благодійну діяльність і благодійні організації", в основу яких покладено європейські стандарти. А у змінах до Бюджетного кодексу передбачено розширення можливостей для фінансової підтримки громадських об'єднань на конкурсних засадах. На рівні держави також діє Координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства.
Вплив громадськості на прийняття рішень органами влади є важливим чинником регіональної політики. На Волині діє, розроблена з ініціативи облдержадміністрації і затверджена сесією обласної ради 21 грудня 2012 року, Регіональна цільова програма сприяння розвитку громадянського суспільства на 2013-2015 роки. Її співрозробником стала громадська рада при облдержадміністрації.
Крім неї, в області діють інші консультативно-дорадчі органи, до складу яких входять представники інститутів громадянського суспільства: регіональна рада гуманітарного розвитку, обласна рада Українського козацтва, Волинська Рада Церков, колегія обласної державної адміністрації та колегії її структурних підрозділів. Їх представники також беруть активну участь в роботі оргкомітетів, робочих груп з підготовки обласних заходів, проектів обласних програм.
Програма сприяння розвитку громадянського суспільства на Волині передбачає організацію тематичних тренінгів, семінарів, навчань, конференцій, слухань. А за підсумками проведення обласних конкурсів соціальних проектів визначають кращі, на реалізацію яких можна отримати гроші на умовах співфінансування як із Державного бюджету, так і від міжнародних недержавних організацій.
Яскравим прикладом реалізації політики участі громадськості у вдосконаленні роботи органів влади на місцях стало створення в Луцьку Центру надання адміністративних послуг. У його реалізації взяла активну участь обласна громадська організація "Фонд місцевого розвитку".
Її проект "Впровадження Центру муніципальних послуг у Луцьку як інноваційного механізму обслуговування" підтримав Міжнародний фонд "Відродження".
Завдяки цьому фонд профінансував навчання майбутніх працівників ЦНАПу, облаштування 9 робочих місць у центрі, здійснення ознайомлювально-навчальних поїздок в ті міста, де вже працюють ЦНАПи. А також проведення дослідження задоволеності замовників наданими муніципальними послугами у виконавчих органах Луцької міської ради.
Уже нині ті місцеві громади, які взяли участь у конкурсі проектів Програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", відчули, як багато залежить від ініціативи самих мешканців. Проявивши активність, вклавши в розвиток своїх населених пунктів кошти громади, вони отримали допомогу з Державного й обласного бюджетів, а також міжнародних фондів. І в такий спосіб села області отримали нові дитсадки, водогони, енергоощадні вікна й двері для об'єктів соціально-культурного призначення.
"Легко ухвалювати рішення, якщо громада прагне щось самостійно робити й змінювати. Тоді ініціативним людям завжди буде допомога і сприяння", – зауважив голова ОДА Борис Клімчук на урочистому відкритті дитсадка в селі Городищі Ківерцівського району. Адже на створення комфортних умов для малечі Сильненська сільрада ініціювала проект "Енергозберігаючі технології у садку с. Городище" й, перемігши в конкурсі, отримала грант Європейського Союзу та Програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". У будівництво ДНЗ інвестовано майже 168 тис. грн, з них 81 тис. грн. – кошти ПРООН, 40,2 тис. – обласного бюджету, решта – місцевої скарбниці та громади.
Обласна влада всіляко сприяє роботі благодійних організацій і фондів, заохочує соціально відповідальний бізнес, підтримує волонтерський рух. Представники влади беруть активну участь у благодійному телерадіомарафоні Волинської облдержтелерадіокомпанії "Поспішаймо творити добро!" у благодійному марафоні "Бог багатий милосердям", в інших заходах.
Сьогодні суспільство розуміє важливу роль громадськості у поліпшенні життя держави. "Велику роботу на шляху до Європи не зроблять за нас ні в Брюсселі, ні в Києві, – вважає Борис Клімчук. – Ми повинні робити її на місцях, починаючи з найменшого села і закінчуючи столицею. Хочемо жити по-європейськи? Отримувати належну зарплату? Мусимо навчитися працювати по-європейськи, мислити по-європейськи, жити цінностями демократії, свободи, високої духовності. Сотні, тисячі завдань, від дріб'язкових до стратегічних, ми мусимо виконати самотужки".
Василь НЕЧИПОРУК.
Залишити коментар