Ковельські міська і районна ради дали свою оцінку останнім подіям, що відбуваються в суспільно-політичному житті України. І хоч під час їх сесій не обходилося без дискусій, полеміки й спорів, все-таки вдалося "вийти" на узгоджені й проголосовані рішення.
Як інформувала наша газета, районна рада 2 грудня ц. р. прийняла рішення "Про ситуацію, що склалася з євроінтеграційними процесами в Україні", а міська, яка відбулася того ж дня, але трохи раніше, – "Про політичну ситуацію в Україні". Обидва рішення "Вісті Ковельщини" видрукували 5 грудня ц. р.
Позачергова 23-тя сесія Волинської обласної ради мала відбутися наступного для 3 грудня. Однак вона завершилася безрезультатно. Наші читачі запитують, чому так сталося, чому депутати не досягли порозуміння? Щоб хоча б частково відповісти на ці запитання, пропонуємо різні точки зору на події, що відбулися в обласному "парламенті".
Ось що написала газета Волинської обласної журналістської організації "Діалог":
«Сесія Волинської обласної ради, на яку зареєструвалося 63 депутати, після тривалих політичних перепалок не змогла затвердити порядок денний і таким чином не розглянула жодного питання.
Після оприлюднення депутатських запитів та питань представники фракції Партії регіонів запропонували, щоб міліція розповіла про забезпечення громадського порядку під час масових акцій на Волині.
Начальник УМВС України в області Олександр Терещук вийшов до трибуни, щоб відзвітувати, проте представники опозиційних сил не дали йому це зробити, мотивувавши це регламентом і процедурою.
Жваві дискусії розгорілися навколо порядку денного. Депутат Олександр Пирожик зазначив, що сесію ініціювала опозиція і його запевняли, що у проекті рішення порядку денного буде лише три питання, які на розгляд виніс саме він.
Ці питання стосувалися звернення Волиньради щодо суспільно-політичної ситуації в Україні та Волинській області після кривавого побиття учасників Єв-ромайдану в Києві 30 листопада 2013 року та висловлення недовіри очільникам області. Опозиція вимагала, аби на сесії розглянули тільки ті питання, які ініціював Олександр Пирожик.
Керівник провладної депутатської фракції Олександр Башкаленко тим часом запропонував колегам розглянути ще два питання: «Про Звернення Волинської обласної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та усіх політичних сил» та «Про Звернення Волинської обласної ради до волинян».
Волиньрада таку пропозицію не підтримала, як і багато інших, що лунали з уст депутатів. Врешті, Олександр Башкаленко зазначив, що потрібно сісти за стіл переговорів і вирішити, що робити з порядком денним.
Після цього голова облради Володимир Войтович оголосив перерву. Епіцентр протистояння перемістився у кабінет спікера. До голови прийшли не лише лідери опозиційних фракцій Волиньради, але й учасники Єромайдану та місцеві політики. Вони оголосили голові ради вимогу – йти у відставку.
Володимир Войтович відповів відмовою та зауважив: піду з посади лише за умови, коли про це проситиме більшість депутатів ради».
Своїми враженнями від сесії поділився у надісланому до редакції електронною поштою листі Олександр КОВАЛЬЧУК. Назвав він свої нотатки досить промовисто: "Як стара баба танцювала", спираючись на слова одного з депутатів, котрий саме так охарактеризував намір працівників облдержадміністрації вранці 3 грудня без перешкод потрапити на роботу, в чому їм перешкоджали мітингувальники.
Виклавши свій погляд на перебіг позачергової сесії, про що ми розповіли вище, пан Ковальчук робить висновок: "Таким чином замість позачергового зібрання вийшов "пшик". Ото дійсно: хоч плач, хоч скач.
А свою місію опозиція насправді тим часом виконала… Бо ні в кого з них не було жодного бажання щось змінювати в долі країни, за щось голосувати, до когось звертатися. Чого збиралися? Що хотіли?.. Це залишилося поза кадром цієї вистави абсурду. А як жити далі, коли країна стрічає новий рік без бюджету і з масою фінансових викликів, нікого з «революціонерів» не тривожить.
На цьому політичні танці у сесійній залі скінчилися. Бабусі в пухових хустинах, які мали б у цей час стояти у храмах разом зі своїми внуками, натішившись виставою досхочу, повернулися до теплих домівок. Підлітки й діти рушили й далі стрибати на морозі разом… Ні, не разом зі своїми командирами. Їм, бачте, не до майданів. "Нє царскоє ето дєло…". Вони залишилися у стінах облради…. штурмувати кабінет Володимира Войтовича".
Депутати обласної ради, не зумівши досягти порозуміння в сесійній залі, все ж оприлюднили свою позицію у незалежній громадсько-політичній газеті "Волинь-нова" в номері за 5 грудня ц. р. Щоправда, у двох заявах, різних за змістом.
Так, двадцять троє народних обранців, серед яких такі відомі люди, як Раїса Кучмук, Олександр Башкаленко, Андрій Мельник, Борис Клімчук, Валентин Скуба, Валентин Вірковський, Валерій Трикош, Олег Борбелюк, Юрій Лобач, Роман Микитюк, зазначили:
«Ми закликаємо всіх волинян до спокою і толерантності. Маємо керу-ватися не бурхливими емоціями, а розважливістю, адже нам усім тут жити і працювати на благо Волині, на благо України.
Ми поважаємо позицію кожної людини, її думку, право на мирний протест, але засуджуємо будь-які силові, радикальні кроки і вимагаємо відповідальності від усіх, хто вдався до протизаконних дій.
«Ми звертаємося до батьків, чиї діти сьогодні виходять на майдани, навіть не розуміючи суті процесів. Ваші діти стають інструментом у руках місцевих політиканів і авантюристів, які, за прикладом столичних "зверхників", теж рвуться керувати, закликають до повалення легітимної влади, блокують приміщення, не допускають на роботу управлінців. А це – карна відповідальність.
Шановні батьки! Ваших дітей підштовхують до ненависті, ворожнечі, радикалізму. "Смерть ворогам" – діти скандують своїм землякам і співвітчизникам!
Вихід із ситуації, що склалася, можливий лише шляхом діалогу та дій у рамках чинного законодавства. Діалог повинен відбутися в інтересах усієї держави та всіх її громадян. Має переважити розум і здоровий глузд. Має переважити Україна і її народ. Це – найдорожче.
Дякуємо за розуміння та активну громадянську позицію!»
Тридцять інших депутатів (Валентина Блінова, Олександр Пирожик, Святослав Кравчук, Володимир Навроцький, Віталій Собко, Анатолій Грицюк, Віктор Радчук, Сергій Слабенко, Валентин Вітер, Василь Васковець, Ігор Гузь та інші) заявили:
«У зв'язку з національною зрадою вищого керівництва держави та загрозою остаточного встановлення режиму кримінально-олігархічної диктатури в Україні ми, депутати Волинської обласної ради, вимагаємо:
1. Негайної відставки Віктора Януковича з посади Президента України.
2. Від Верховної Ради України – заборонити діяльність Партії регіонів та Комуністичної партії України як антидержавних політичних сил, що дестабілізують ситуацію в державі, розколюють українське суспільство і своїми деструктивними діями призводять до протистояння влади та громадян.
Закликаємо всіх чесних співвітчизників, які з різних причин отримали партійні квитки Партії регіонів і КПУ, припинити своє членство в цих структурах.
3. Від Генеральної прокуратури України – належно розслідувати обставини жорстокого побиття учасників Євромайдану в Києві 30 листопада 2013 року, а також порушення прав українських громадян на мирні зібрання під час акції протесту в Києві у перші дні грудня 2013 року; притягнути до відповідальності посадових осіб, які віддавали злочинні накази та їх виконували.
4. Від співробітників УМВС України у Волинській області, інших силових структур – не допустити неправомірних дій стосовно учасників мирних протестних акцій.
Закликаємо жителів Волинського краю до безстрокової мирної акції громадянського спротиву, допоки наші вимоги не будуть виконані».
Ось такі події відбулися на позачерговій сесії Волинської обласної ради, про які розповіли засоби масової інформації і читачі нашої газети. Нагадаємо, що завтра, 11 грудня ц. р., позачергова сесія облради має продовжити свою роботу.
Підготував Володимир ПЕТРУК.
Залишити коментар