68 років поспіль наш Ковель впевнено дивиться у майбутнє під мирним небом, яке ціною власного життя і здоров’я здобули для нас воїни-визволителі. Разом із Днем визволення міста від фашистських загарбників громада урочисто відзначає День міста, історія якого нараховує понад 7 віків.
Ковель завжди належав до тих міст, які прагнули розвитку. Тому той стан економіки, культури, соціального розвитку, який маємо сьогодні, є результатом діяльності багатьох поколінь та очільників громади. І сьогодні ми не забуваємо про славетні досягнення минулого, і намагаємося здобувати усе нові і нові.
Завдяки своєму унікальному географічному розташуванню на перетині головних європейських шляхів, Ковель був одним із провідних торговельних центрів регіону. Зміни у політичному та економічному житті держави вносили свої корективи в розвиток міста – були злети і падіння, створення нових робочих місць і закриття підприємств.
Але, не зважаючи на це, місто продовжує розбудовуватись. Одним із позитивних чинників свідчення цього є поступове збільшення чисельності населення. На сьогодні у Ковелі мешкає майже 69 тисяч громадян.
Ми хочемо бачити багатим та економічно розвинутим, гарним та квітучим наше місто. Аби здійснити це бажання, маємо наповнити плани реальним змістом. Тобто мати для цього фінансові можливості.
Станом на 1 червня 2012 року до бюджету міста Ковеля надійшло майже 115 млн. грн. (з урахуванням трансфертів з Державного бюджету). Виконане планове завдання з надходження податків, зборів та інших платежів до загального фонду бюджету, які становлять понад 26 з половиною млн. грн.
До спеціального фонду надійшло понад 8 млн. грн. (103,8%). В порівнянні з відповідним періодом попереднього року обсяг фінансових ресурсів міста збільшився на 29 млн. 620 тис. грн., або на 34,8%.
Надходження власних доходів загального фонду зросли на 14,7%. Зокрема, збільшились в порівнянні з аналогічними показниками попереднього року надходження з основних бюджетоутворюючих платежів бюджету, а саме – податку на доходи фізичних осіб, плати за землю.
Розвиток економічної сфери міста сприяє задоволенню матеріальних, соціальних і культурних потреб мешканців. За обсягами реалізованої продукції лідирують підприємства ТзОВ «Ковальсько-пресове підприємство» (директор І. Г. Чалий), ТОВ «Волинь-Кальвіс» (директор А. М. Понікарчук).
Основну частку реалізованих послуг в місті формують підприємства транспорту (більше 90%). Зокрема, локомотивне депо Ковель (начальник В. М. Подтероб), пасажирське вагонне депо Ковель (начальник О. І. Стречен), вагонне депо Ковель (начальник О. Д. Богдан).
Лідируючі позиції з реалізації послуг займають ТзОВ «Ідея» (директор В. Т. Козак), ТзОВ «ВК Транс» (директор В. П. Ващук), з перевезення пасажирів по місту – ТОВ «Галактика-Авто» (директор С. С. Корсак).
Серед підприємств торгівлі помітно вирізняється ТзОВ «К. П. Верес» (директор Ю. М. Шлюєв), основним видом діяльності якого є торгівля будівельними товарами.
Найкращими платниками податків у місті Ковелі є підприємства ТзОВ «К. П. Верес», ТОВ «Волинь-Кальвіс» та приватний підприємець Олена Місюра.
В місті зростає мережа закладів торгівлі, яких на сьогодні є понад 400.
Високу культуру обслуговування та реалізацію широкого асортименту товарів забезпечують супермаркети «Вопак», «Наш край», «Колібріс», магазини «Салют», супермаркет будівельних матеріалів «Верес», торговий центр «Фаворит», торговий дім «Бульвар», торгові центри «ЮВАНТ» та «Аладін» та інші.
Мережа ресторанного господарства нараховує 73 об’єкти, ряд з яких провели реконструкцію та облаштували сучасні інтер’єри, зокрема ресторани «Ковель», «Турія», кафе: «Апельсин», «Наше місто», «Классік» та ін.
Успішного розвитку різних сфер життєдіяльності міської громади можна досягти лише за гармонійної діяльності людини відповідно до законів природи. Тому поліпшення стану навколишнього природного середовища, втілення природоохоронних програм є важливим чинником у роботі влади. Традиційно ковельчани активно беруть участь у загальноміській толоці, у місячнику з благоустрою, Дні довкілля, в акціях «Зелений паросток майбутнього» та «Чисте повітря».
Відбуваються екологічні акції з прибирання дна та прибережної смуги річки Турії. Громадська організація «Еко-Волинь» неодноразово проводила акції із зариблення ковельського водосховища, до яких долучалися пересічні ковельчани.
Наше місто щороку стає ошатнішим і зеленішим. Впродовж 2012 року в міських парках, скверах, прибудинкових територіях висаджено 2400 дерев та 2200 кущів. В літню пору територію міста прикрашають квітники та газони. Озеленення міста відіграє важливу роль в культурному та архітектурному оздобленні міста.
Зелені насадження та квіти, окрім екологічного, мають ще й естетичне значення, створюють затишок та комфорт в місті, додають настрою ковельчанам. Заходи з впорядкування та озеленення міста продовжуються.
Участь в реалізації Програми «Питна вода України» дала можливість значно покращити якість питної води у Ковелі, що відповідає європейським стандартам.
Територіальна громада та міська влада Ковеля приділяють велику увагу поліпшенню благоустрою та санітарного стану міста, які є невід’ємною складовою комфортного проживання його мешканців.
Триває реконструкція зовнішнього освітлення на 7 вулицях, будівництво зливових колекторів, господарсько-фекальних каналізацій, тривають роботи з розширення існуючого кладовища по вулиці Варшавській. 500 тисяч гривень буде використано на влаштування інженерних мереж в будинку для молодих сімей по вулиці Ватутіна, 70-б. Комунальними службами міста щодня здійснюється цілий комплекс заходів з благоустрою та очищення міста.
Кабінет Міністрів України назвав Ковель найкращим населеним пунктом із благоустрою й підтримки громадського порядку серед міст ІІІ категорії з населенням до 100 тисяч мешканців за підсумками роботи в 2011 році.
Здійснюючи комплекс робіт з благоустрою, виконавчий комітет міської ради зосереджував зусилля на таких основних напрямках: поточний ремонт житлового фонду, реконструкція та ремонт міських вулиць, доріг, шляхопроводів, залізничних переїздів; забезпечення безперебійної роботи технічних засобів регулювання дорожнього руху, зовнішнього освітлення, водопостачання та водовідведення, поліпшення транспортного обслуговування населення. Постійно в полі зору – охорона довкілля; збереження діючих і створення нових парків, скверів та інших об’єктів зеленого будівництва; впровадження малих архітектурних форм; збереження історико-культурної та природної спадщини; утримання території міста в зразковому санітарному стані.
Тож Ковель став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Населений пункт найкращого благоустрою і підтримки громадського порядку» цілком заслужено.
Понад 21 мільйон гривень у нинішньому році буде використано на покращення якості доріг у Ковелі, що вдвічі більше, ніж торік. Частина цих коштів уже освоєна. На будівництво, реконструкцію, поточний ремонт дорожнього покриття, тротуарів з державного бюджету Ковелю виділено понад 16 з половиною млн. грн., з міської казни – 4, 5 млн. грн. Тривають роботи на 20-ти вулицях міста, заплановано – ще на 53-х. Сьогодні Ковель має 97 кілометрів асфальтованих доріг, а це 57% від їх загальної протяжності.
Ковель – місто з розгалуженою мережею закладів охорони здоров’я.
Міські лікувально-профілактичні установи, що фінансуються з міського бюджету, входять до складу міськрайонного територіального медичного об’єднання, яке забезпечує високий рівень діагностично-лікувального процесу, поліпшуючи надання медичної допомоги. Акредитоване на вищу кваліфікаційну категорію, МТМО успішно виконує основні показники лікувально-профілактичної діяльності, запроваджуючи новітні технології оперативних втручань.
Триває літнє оздоровлення дітей. В ДМЦ «Артек» уже побувала 21 дитина, в ДЦ «Молода гвардія» – десятеро. На потреби пришкільних таборів з бюджету міста було виділено 205,8 тис. грн. на дворазове харчування учнів.
Майже 300 дітей з числа сиріт, позбавлених батьківського піклування, з багатодітних та малозабезпечених сімей, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи оздоровлюються в Німеччині, Польщі, Болгарії, Швейцарії. 45 дітей пільгових категорій відпочивають в санаторії матері і дитини «Турія», 32 – в санаторії «Згорани».
Впродовж навчального року відзначилися своїми досягненнями освітяни.
23 учні взяли участь в обласному конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт, за підсумками якого 14 нагороджені дипломами різних ступенів. Учасниками творчих інтелектуальних конкурсів стали півтори тисячі учнів загальноосвітніх закладів міста. Понад 50 школярів – переможцями обласних предметних олімпіад, двоє – дипломантами Всеукраїнського конкурсу.
Своїми успіхами учні завдячують професійності і майстерності педагогів, які своєю працею зробили вагомий внесок у навчання і виховання.
Значна увага приділяється розвитку та реабілітації дітей з особливими потребами. А їх у нашому місті понад 350. Вони потребують постійної уваги, догляду, підтримки та надання якісних реабілітаційних послуг.
Півроку тому у Ковелі було створено Центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, у якому працюють висококваліфіковані фахівці. Вони допомагають дітям із фізичними вадами та їх батькам подолати проблеми, набути нового досвіду, отримати шанс на повноцінне життя в суспільстві.
Ковель успішно вирішує проблему інтеграції дітей з обмеженими фізичними можливостями у середовище звичайної загальноосвітньої школи. В нашому місті діє єдиний в області базовий навчальний заклад з інклюзивним навчанням, а також дошкільний навчальний заклад для виховання і навчання дітей-інвалідів.
Змістовному дозвіллю дітей-інвалідів сприяють громадські організації – «Реабілітаційний центр» та «Спарта».
Питання соціального захисту ковельчан перебуває на контролі міської влади. Постійно виплачується державна соціальна допомога пільговим категоріям громадян.
Впродовж багатьох років нам вдається зберегти місцеві соціальні програми: щомісячні доплати реабілітованим особам, громадянам, які мають державні нагороди з часів війни 1941-1945 років, членам Ковельської станиці Братства колишніх вояків ОУН-УПА ім. К. Савура та сім’ям батьків, які втратили дітей у Афганській та Іракській війнах. На що з місцевого бюджету в 2012 році виділено 40,6 тис. грн.
Крім цього, проводиться фінансова підтримка громадських і благодійних організацій: міської ради ветеранів війни, праці і Збройних Сил, «Реабілітаційного центру», Ковельської міськрайонної організації ветеранів Афганістану «воїнів-інтернаціоналістів», Ковельського осередку «Союз Чорнобиль України».
Здійснюється надання додаткових пільг інвалідам І і ІІ груп по зору з 25% знижкою за житлово-комунальні послуги, сума коштів на їх відшкодування становить 80,0 тис. грн.
У Ковелі розвивається професійне та аматорське мистецтво, народна творчість, поліпшується якість культурно-освітніх послуг, зміцнюється матеріально-технічна база установ, забезпечується охорона культурної спадщини.
Лише за півроку в місті відбулося понад 40 загальноміських заходів, урочистостей, присвячених державним, професійним і релігійним святам, звітних концертів аматорських колективів, творчих вечорів поетів, письменників та композиторів, виставок робіт художників та народних майстрів.
Усе це свідчить про високий професіоналізм та самовіддану працю місцевих митців.
Доброю традицією в нашому місті стало проведення різноманітних конкурсів та фестивалів. В травні відбувся VI міжнародний фестиваль «Танцююче місто». Ковель славиться своїми хореографічними колективами: «Дзвіночок» Народного дому «Просвіта», студії сучасної хореографії «Беллатрікс», «Пірует», клуб спортивного танцю «Модерн», народний хореографічний колектив «Барвінок», студія східного танцю «Ахат».
Особливого колориту місцевим святам додають виступи муніципального духового оркестру (керівник Василь Марцинковський).
Робота закладів культури міста характеризується не тільки кількістю масових заходів, а й участю окремих виконавців у Всеукраїнських, обласних конкурсах і фестивалях. Варто також відзначити роботу дитячої художньої школи ім. Андроника Лазарчука, історичного музею, школи мистецтв. Поступово змінюються інтер’єри закладів культури, проводяться ремонтні роботи, які надають приміщенням сучасного естетичного вигляду.
2012 рік став для ковельчан досить успішним за показниками вищих спортивних досягнень на світовій, європейській і Всеукраїнській аренах.
За високі здобутки я дякую спортсменам і їх тренерам, за професіоналізм та самовіддану працю – Анатолію Мілехіну, Федору Семенюку, Ігорю Верчуку, Василю Прохоруку, Віктору Рогатіну, Валерію Дружиновичу, Віталію Тимофєєву. Змістовну гру демонструють футболісти міського футбольного клубу «Апперкот», які цього року стали володарями Кубка Федерації Волині (тренер Віктор Романчук, президент федерації футболу – Ігор Прокопів).
Улюбленою грою ковельчан є міні-футбол – змагання, які збирають багато команд-учасниць та глядачів. Зимовим чемпіоном міста з міні-футболу стала команда «Буран-Негабарит», яка в цьому році здобула Кубок Волині, а чемпіоном Волині стала команда «Шанс-Авто».
Міський центр «Спорт для всіх» активно співпрацює з містами-партнерами Ковеля. Завдяки цьому юні спортсмени мають можливість оздоровлюватись в Польщі, Німеччині та Швейцарії, де беруть участь у футбольних турнірах.
Активно проводиться спортивно-масова робота. В місті на сьогодні пройшло понад 60 всеукраїнських, міжнародних, обласних та міських змагань, в яких взяли участь понад 8 з половиною тисяч осіб.
Шанобливо ставляться ковельчани до тих, хто зробив вагомий внесок у розвиток громади.
Серед нас – Почесні громадяни міста Ганна Наумова, Євген Поліщук, Ігор Горбатюк, Микола Корпачов. Щоденна праця кожного мешканця міста варта подяки.
Відрадно, що, розвиваючи власний бізнес, ковельчани та мешканці інших міст, для яких Ковель є особливим, вкладають свої кошти в його розвиток, допомагають тим городянам, хто потрапив у складні життєві обставини, людям літнім, турбуючись про їхню старість, та зовсім юним ковельчанам, чиє дитинство не можна назвати безтурботним.
Тож дякую меценатам, спонсорам, усім добродіям, які за покликом душі і щедрого серця займаються благодійністю, створюють комфорт і затишок у нашому місті.
Разом з тим вдячний усій громаді за любов до рідного міста, за неоціненний внесок у його розбудову, за ініціативність та виважену громадянську позицію, за розуміння і підтримку, за те, що працюєте і живете саме тут – у Ковелі!
Шановні ковельчани! Щиро вітаю вас з Днем міста та 68-ою річницею його визволення від фашистської окупації. З синівською вдячністю і повагою від імені усієї громади низько вклоняюся воїнам-визволителям – живим і полеглим у роки Великої Вітчизняної війни.
Особливі слова пошани висловлюю Івану Трохимовичу Сороці, Івану Йосиповичу Горбатку, Георгію Дмитровичу Яковлєву, Федору Васильовичу Васейку, Миколі Федоровичу Шматку.
Бажаю Вам міцного здоров’я, довголіття, мирного і чистого неба, поваги і вдячності від прийдешніх поколінь.
Дорогі городяни! Зі святом вас! Нехай славні перемоги наших ветеранів надихають Вас на нові звершення, нехай Ваша щоденна праця уславить місто, яким будуть пишатися усі майбутні покоління. За останні роки Ковель помітно змінився на краще, зберігши свою неповторну історію.
Упевнений, що кожний ковельчанин відчуває глибоку повагу і гордість за своє місто, з покоління в покоління дбайливо передаючи те краще, що створено за сімсотлітню історію Ковеля.
Тож нехай не переривається ця чудова традиція – зберігати і примножувати те, що було створено руками наших попередників!
З повагою –
Олег КІНДЕР,
Ковельський міський голова.
Залишити коментар