Переважна більшість мешканців Ковеля приватизувала своє житло. Однак все інше, що поза межами помешкань, у більшості випадків й досі не… їхнє. Під’їзди, ліфти, водо- і газопроводи, опалювальні системи, електролінії, внутрішні подвір’я та тротуари-доріжки належать кому завгоно, лише не власникам квартир.
Та й самі багатоповерхові будинки, в яких квартири приватні, не належать де-факто і де-юре власникам цих квартир. То чи мають вони з усіх точок зору і умов існування приватне житло? Чи вплинула приватизація на якість і умови проживання в ньому?
Погодьмося, що, виходячи з цих міркувань, хай і приватизовані, але в «чужих» будинках і «нічиєму» оточенні, квартири не можна вважати затишними й привітними, надійними «сімейними гніздами». Ідучи з дому чи повертаючись з роботи, їх власники мимоволі згадують працівників ремонтних житлово-експлуатаційних контор: коли не працює ліфт чи немає світла в під’їзді, коли розмальовані стіни, двері чи вибите скло.
Ми добре знаємо: все це виправляти саме нам, комунальним працівникам. Та мало хто цікавиться, чим вони живуть, які проблеми їх непокоять? А за нинішнього браку бюджетних коштів нам майже неможливо належно поліпшити утримання житла, все ще даються взнаки бруд, занедбаність, холод узимку, відсутність гарячої води та ін. Хоч ковельчани сплачують за комунальні послуги немалі гроші.
То як же виправити становище?
У багатьох країнах світу такого роду проблеми розв’язують за допомогою кондомініумів – об’єднань співвласників житла (слово «кондомініум» у перекладі з латині означає спільне управління однією територією чи майном).
Протягом останніх років в Україні та й у нашому місті можна все частіше почути про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). У Ковелі їх уже створено більше двадцяти.
Статус ОСББ визначається Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку». Згідно із статтею 1 Закону ОСББ – це юридична особа, створена власниками квартир або квартиронаймачами з метою утримання будинку в належному стані, надійного обслуговування його та прибудинкової території.
Об’єднання має печатку, банківський рахунок, укладає цивільно-правові договори, є неприбутковою організацією, тобто не сплачує податків.
На відміну від будинків комунальної власності, члени ОСББ самостійно визначають кошторис утримання свого житла, розмір внесків на утримання будинку, структуру та стиль управління, формують штатний розклад, персональний склад працівників та їхню зарплату (голови, сантехніка, двірника, електрика, бухгалтера тощо), самі визначають черговість поточного ремонту і головне – набувають реального впливу на якість цих робіт.
Після прийому будинку на свій баланс ОСББ може здавати в оренду допоміжні приміщення, а отримані від цього кошти скеровувати на поліпшення технічного стану житла.
Переваги, які мають об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, очевидні.
Отож, міська програма створення таких об’єднань, яку ми другий рік втілюємо в життя, – єдиний спосіб налагодити в Ковелі житлово-комунальну сферу та надати людям можливість жити в нормальних умовах, які вони самі для себе створюватимуть. Головне – добре взятись за справу, тоді все можна буде вирішити.
На жаль, ще немало власників квартир окремо взятих будинків скептично сприймають ідею об’єднання власників приватних квартир і ставлять під сумнів майбутню реформу житлово-комунальної сфери. Зокрема, на зборах, які нещодавно відбулися, мешканці окремих будинків відмовилися створювати ОСББ, щоб не завдало це їм ще більше клопотів, а головне – втрат.
Даремні їхні побоювання. Без об’єднання вони не отримають можливість повною мірою скористатися перевагами приватизованого житла, стати справжніми господарями свого будинку та довколишньої території. ОСББ – це єдина надія громадян з багатоквартирних помешкань жити у власному домі.
Віктор СОЛОВ’ЯНЧУК, начальник РЖКП № 1.
Залишити коментар