Як будемо зимувати?
Про те, що на нас чекає холодна і жорстока зима, нагадувати немає потреби. Зменшення споживання газу на 30 відсотків – це не тільки економія, але й нові підходи до проблем енергозбереження. Тому нарада, яка розглядала питання про готовність бюджетних установ Ковеля до роботи в осінньо-зимовий період, була абсолютно на часі.
Ведучий наради – заступник міського голови Петро Юрчук наголосив на необхідності особливого режиму роботи шкіл, дитсадків, медичних установ та загалом всіх бюджетних організацій восени і взимку 2014-2015 років. Він нагадав, що вартість енергоносіїв постійно зростає. Так, вартість електроенергії за останнє півріччя збільшилася на 15, газу – 55 відсотків.
Тому першочерговим і головним завданням є економія газу, електроенергії, тепла, води. Керівники установ мають встановити жорсткий режим роботи: де не потрібно, світло вимкнути, кімнати, які не використовуються раціонально, не опалювати, а крани води постійно повинні були справними. Ще раз необхідно перевірити, чи вікна, двері, дахи, труби якісно утеплені.
Головний інженер ПТМ "Ковельтепло" Ярослав Андрейків поінформував, що котельні, теплові мережі, теплолічильники стовідсотково готові до роботи в умовах зими. Споживання теплоенергії за останні 2 роки збільшилось. Якби досягли зменшення електроносія хоча б на 10 відсотків, то мали б суттєву економію і в грошах, і у використанні газу.
На даному етапі контроль за споживанням тепла має бути цілодобовим. Скажімо, на вихідні дні садочки і школи треба переводити на економний режим. При цьому регулювати вентиль і контролювати споживання тепла має відповідальний працівник установи. Необхідні навчання та інструктажі цих працівників бере на себе "Ковельтепло".
Начальник управління освіти міськвиконкому Віктор Бичковський сказав, що освітяни теж міркують над тим, як зекономити бюджетні кошти, не втратити тепло і успішно провести навчальний процес. Він запропонував зміни в організації навчання. Вони полягають у тому, що діти будуть навчатися впродовж двох семестрів – з 1 вересня до 12 грудня, з 26 січня до 29 травня. Канікули для учнів триватимуть з 15 грудня по 25 січня. Це дасть суттєву економію у найбільш холодні місяці зими.
Заступник директора Ковельської філії ПАТ "Волиньобленерго" Олександр Бешта у своєму виступі звернув увагу на недопустимість перевищення лімітів споживання електроенергії. Нагадав, що потрібно вести контроль і за навантаженням на власних електроустановках та внутрішніх мережах, щоб не допустити виходу їх з ладу.
Всі мають бути готові до обмеження постачання електроенергії, особливо в години "пік".
Чи будуть планові відключення? Поки невідомо, але готуватися потрібно до найгіршого. Щодо недопустимості відключення медичних установ та інших важливих об'єктів, то тут мають бути особливі підходи. Вже зараз слід переглянути внутрішні схеми електропостачання і переробити їх так, щоб об'єкти загального користування могли бути вимкнені, але при цьому операційні, реанімація, гемодіаліз працювали в заданому режимі.
Слід звернути увагу і на альтернативні джерела електроенергії – локальні електростанції, акумулятори тощо. Вони теж мають бути в повній "бойовій" готовності.
Не менш важливим в роботі бюджетних установ є надійне постачання води. Як повідомив в. о. начальника управління водо- каналізаційного господарства Андрій Стернічук, об'єкти і мережі водоканалізації станом на 1 вересня підготовлені для роботи взимку на 82 відсотки. Він зауважив, що втрати в мережах при постачанні води постійно зменшуються. Якщо донедавна вони складали 48 відсотків, то у 2014 році ця цифра становить 45.
Втрати води були б ще менші, якби кожен з нас контролював її використання, слідкував за справністю вентилів і кранів. Аналіз показує: якщо кран протікає, то за добу ми втрачаємо один кубічний метр води.
Віктор Бичковський звернув увагу ще на один важливий аспект в питаннях енергозбереження – виховання і навчання батьків та дітей. Виховна година в школі вкрай необхідна.
Підбиваючи підсумки наради, Петро Юрчук наголосив, що відповідальність за вирішення проблем енергозбереження покладається на першого керівника установи чи закладу. Важливість вирішення питання енергозбереження та економії енергоресурсів переоцінити неможливо, адже це – безпека держави.
Присутні хвилиною мовчання вшанували загиблих волинян під час боїв у зоні АТО.
Анатолій СЕМЕНЮК.
Залишити коментар