У рамках відзначення Дня Незалежності у Ковелі відбувся Фестиваль двох культур – української та польської. У наше місто приїхала численна делегація з міста–партнера Ленчни на чолі із заступником бургомістра Даріушом Ковальскі.
Цей яскравий мистецький форум став можливим завдяки спільному проекту "Ленчна і Ковель – прикордонні міста двох традицій і культур", який реалізовують наші громади у нинішньому році. Фінансування отримано у рамках третього набору програми Транскордонного співробітництва "Польща–Білорусь–Україна–2007-2013" за підтримки Європейського Союзу.
Під час відкриття фестивалю міський голова Олег Кіндер подякував полякам за підтримку України у цей непростий для нашої держави час. "Ми вкотре переконуємось, що у Польщі у нас є істинні, надійні друзі, які не байдужі до наших проблем. Ми цінуємо Ваше добросусідське ставлення і щиро радіємо успіхам, яких досягла Польща за останні роки", – зазначив у своєму виступі керманич міста.
Разом з тим він привітав учасників та гостей фестивалю і побажав усім взаєморозуміння, єдності та миру.
У свою чергу, заступник бургомістра Ленчни Даріуш Ковальскі зі сцени фестивалю, звертаючись до ковельчан, сказав: "Для вас нинішнє свято відбувається в непростій атмосфері, коли є загроза єдності та цілісності України. Але я маю надію, що вже наступного року всі ці труднощі відійдуть в минуле. Україна переможе і збереже себе як суверенна європейська держава".
На запрошення міського голови Олега Кіндера на фестиваль прибула представник консульства Республіки Польща в місті Луцьку. Віце-консул Ельжбєта Желінська була приємно вражена підготовкою фестивалю, тим дружнім духом, що панував на святі. Вона передала вітання від Генерального консула Беати Бживчи. Зокрема, у ньому йдеться:
"Ще рік тому ми бажали владі та українському народу успіхів в дорозі до інтеграції з європейськими структурами, розраховували на те, що Україна вже в 2013 році в процесі політичної і економічної співпраці тісно зв'яжеться з Європою. Нині цей процес вже розпочато, проте ціна, яку платить Україна за такий вибір, є величезною.
Всі європейські народи, а особливо поляки, спільно з українським народом переживають біль та страждання після втрати його синів, які загинули, захищаючи незалежність та територіальну цілісність країни. Ми єднаємося з Україною також в надії на те, що в найкоротші терміни цій війні буде покладено край, а на її землях невдовзі запанує мир".
Впродовж кількох годин тривала концертна програма фестивалю. Колективи і солісти із Ковеля та Ленчни тішили своїми номерами публіку, яка зібралась в цей час в парку імені Лесі Українки.
Досить цікавим був виступ польського колективу "Ravel". Він працює у жанрі рок-музики. Творчі особистості, сповнені ентузіазму та ідей, об'єдналися, аби зробити свій внесок у розвиток музичної історії свого краю. Кожен з учасників гурту має власні музичні вподобання, проте ці відмінності не заважають їм створювати щось разом. Слова і музику вони пишуть самі, а надихає їх на творчість краса навколишнього світу, люди, які їх оточують, природа тощо. Різноманітність музичних переваг робить їх пісні своєрідними та нетрадиційними для жанру року.
Представив свою програму на сцені фестивалю новостворений ковельський гурт "Акцент". Учасники колективу – професійні музиканти, які до цього часу працювали у складі інших музичних ансамблів. Їх об'єднала одна мета – популяризація виконання музичних творів “на живо”. Пісні для колективу пише саксофоніст Віктор Лисюк, який є автором відомої в Україні пісні "Квіти осінні", яку також ковельчани мали нагоду почути у виконанні "Акценту". Керівник гурту – Юрій Заворотинський.
Чимало юних виконавців студії естрадного співу "Надія" мали можливість продемонструвати свої співочі здібності. Серед них – Олександр Шевчук, Анна Масловська, Ірина Рибчук, Станіслава Гуловська, Наталія Котищук, Наталія Базель. Всі вони займаються в Ірини Новожилової. Їх творчість була високо оцінена гостями із Польщі, а ковельські глядачі щиро дякували за виступи аплодисментами.
Вихованці ще одного педагога по вокалу Світлани Шиманської (народна студія естрадного співу "Нові таланти") теж відзначились професіоналізмом та неповторністю своїх голосів – це Інна Яблонська та Єлизавета Романюк.
Програма фестивалю була досить різноплановою і насиченою. Зокрема, в історичному музеї було розгорнуто виставку творчих робіт польських художників. Її представляли тринадцять авторів, що входять у творчо-мистецьке товариство художників "Пляма" в Ленчній. Понад шістдесят робіт, зроблених на папері та картоні, виконані у різних техніках та методиках: акрил, акварель, пастель та олівець.
Мистецьке товариство "Пляма", що працює в Ленчні з 1983 року, об'єднує переважно художників і письменників. Свідченням творчих досягнень товариства є понад двісті персональних та колективних виставок не лише у Польщі, а й інших країнах: Білорусі, Угорщині, Франції, Італії та Україні. Діяльність "Plama" не обмежується тільки виставками та участю його членів у пленерах. Цей творчий колектив також організує місцеві конкурси художніх робіт та фотоконкурси.
Популярним є Національний конкурс малюнків "Carbon". Творчо-мистецьке товариство художників "Plama" є лауреатом престижної премії бургомістра Ленчни. А у 2013 році колектив нагороджено почесним знаком "За заслуги в галузі польської культури" від міністра культури і національної спадщини.
Урочисте відкриття виставки польських художників відбулось у ході фестивалю. Особливо сподобалась ковельчанам, гостям з Ленчни презентація страв української та польської кухонь.
На одній із площадок у парку представники Молодіжного фонду "Наше майбутнє" частували кулінарними творіннями. Усі охочі мали можливість поласувати українськими варениками, кулішем чи ковбасками по-ковельськи. Або ж спробувати традиційних польських страв – бігус-фасольку, грильовки та солодкий сирник.
Усі, хто дегустував національні гастрономічні цікавинки, відзначили схожість кухонь двох сусідніх народів, близькість смаків.
Поляки часто практикують під час різних, особливо культурно-мистецький заходів, презентацію польської кухні. Так вони, через свою кухню, широко рекламують свої традиції. Ідея проведення подібної смачної акції була підтримана організаторами фестивалю. Без сумніву, ковельчанам, гостям з Ленчни теж прийшлось до вподоби подібне дійство.
До слова, рецепт страви, яка особливо сподобалась, можна було записати і перевірити в домашніх умовах.
"Фестиваль двох культур наповнений життям, позитивними емоціями. Особисто для мене його цінністю є щира і тепла атмосфера", – сказав директор Будинку культури в Ленчні Євгеніуш Місєвіч.
"Ми любимо Ковель, любимо приїжджати в це місто, завжди з нетерпінням чекаємо нової зустрічі із своїми українськими друзями. Фестиваль дав нам ще одну таку можливість. Делегація з Польщі дякує за гостинність, теплий прийом, чудову організацію свята", – щиро і від душі мовив координатор проекту Томаш Блащик.
Численна делегація з Польщі, яка прибула до Ковеля на Фестиваль двох культур, побувала на урочистостях з нагоди Дня Прапора, взяла участь у параді вишиванок та ознайомилась ближче з нашим містом.
На продовження проекту "Ковель і Ленчна – прикордонні міста двох традицій і культур" відбудеться підсумкова конференція в Ленчні. Проект "Ленчна та Ковель – транскордонні міста двох традицій та культур" реалізують за підтримки Європейського Союзу в рамках Програми Транскордонного співробітництва “Польща – Білорусь – Україна-2007–2013” парасолькового проекту "Культура прикордоння – інтеграційна платформа для місцевих громад Єврорегіону Буг".
Відділ внутрішньої політики, організаційної роботи та зв'язків із громадськістю виконавчого комітету міської ради.
НА ЗНІМКАХ: окремі епізоди фестивалю двох культур – української та польської у Ковелі.
Фото Сергія ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар