4 липня цього року у засобах масової інформації було розповсюджено повідомлення про ініціативу Міноборони та Голови Держземагентства України Сергія Рудика щодо надання земельних наділів військовослужбовцям, які беруть участь в антитерористичній операції (АТО) на Сході України.
Як зазначається у повідомленнях, для реалізації права на земельний наділ військовослужбовцям необхідно звернутися із заявою безпосередньо до Головного управління Держземагентства у відповідній області за місцем проживання. При цьому встановлюється граничний строк виконання ініціативи — 1-2 місяці.
В Україні для зазначених цілей може бути використано 2521 земельний масив загальною площею 18380,2 га.
Як же відбувається реалізація даної ініціативи у місті Ковелі? Скільки земельних ділянок надано учасникам АТО? Де обіцяні земельні масиви?
За нинішнім законодавством Держземагентство є таким самим розпорядником земель, як міська, сільська чи селищна ради. Тільки міська, сільська, селищна ради надають земельні ділянки комунальної власності в межах населених пунктів, а Держземагентство має право надавати земельні ділянки державної власності тільки сільськогосподарського призначення і тільки за межами населених пунктів.
Тобто в місті Ковелі Держземагентство нічого нікому не надавало, оскільки не має такого права, а передбачений для даної ініціативи 2521 земельний масив знаходиться за межами населених пунктів.
Іншими словами, Держземагентство пропонує усім бажаючим учасникам АТО отримати земельний наділ у сільській місцевості. За офіційною інформацією, охочих скористатись ініціативою Держземагентства достатньо, і вже перші дозволи на виготовлення документації Держземагентством прийняті.
Окремо слід зазначити, що Держземагентство на рівні Головного управління у Волинській області приймає клопотання про надання земельної ділянки, видає наказ про дозвіл на складання проекту землеустрою щодо її відведення, погоджує його, а також приймає розпорядження та накази щодо затвердження проектів землеустрою та надання у власність земельних ділянок без участі будь-яких сторонніх органів чи установ.
Законодавче поле на сьогоднішній день дозволяє Держземагентству дуже оперативно вирішувати подібні питання. З 59-ти поданих до Головного управління заяв станом на 31.07.2014 р. прийнято 26 рішень (розпоряджень та наказів) щодо виділення 26 земельних ділянок площею 11,8 га, із них по 3-х земельних ділянках вже прийнято рішення про надання земельних ділянок у власність.
ххх
Однак серед призваних Ковельським ОМВК переважна більшість — мешканці міста. І дружини та матері ковельських військовослужбовців справедливо заявляють про бажання отримати земельну ділянку саме у місті Ковелі, а не в районі.
І вони праві. Ці хлопці виросли у Ковелі і з перемогою повернуться у Ковель. І місто в межах можливого повинно подбати про них.
Переважна більшість призваних — молодь. А що насамперед потрібно молодій сім'ї? Житло. Це було б справедливо — виділити кожній сім'ї військовослужбовця по квартирі. Але такі питання неможливо вирішити на місцевому рівні без участі держави, яку, власне, хлопці й захищають.
При усьому свому бажанні місцева влада не зможе усіх забезпечити квартирами — їх (квартир) попросту ніхто не будує. Все висотне будівництво у Ковелі перебуває у «замороженому» стані — і державне, і приватне. Звідки ж візьмуться нові квартири?
Можна від місцевої влади звернутись до Президента, Уряду, Верховної Ради з проханням забезпечити квартирами ковельчан-військогослужбовців. Але ж це не вихід і далеко не вирішення питання. Думаю, ви і самі здогадуєтесь про те, яка буде відповідь і чому держава на даний час не спроможна виконати такі зобов'язання.
Скоріш за все, саме тому і виникла у Міністерства оборони та голови Держземагентства ідея роздати військовим те, що “під ногами”. Будувати нічого не треба, затрати мінімальні та й виконувати ці обіцянки будуть на місцях, а не в міністерствах.
На сьогодні з міського бюджету надається матеріальна допомога сім'ям учасників АТО. Суми невеликі, адже можливості міського бюджету дуже обмежені. Але ця допомога надається з міського бюджету, незалежно від державних гарантій.
Те саме можна сказати й про земельні ресурси. Вони не є безмежними. При чому, перед тим, як виділити земельну ділянку, необхідно розробити та затвердити містобудівну документацію, на що також необхідні час і кошти.
Міська рада звернулась до Ковельської районної ради та прилеглих до міста сільських рад з проханням посприяти у вирішенні «земельного» питання для військовослужбовців. Відповіді наразі ще нема. Відверто кажучи, на швидку позитивну відповідь з району чи прилеглих сільрад я не дуже й розраховую. У них є «свої» призвані і звісно, що насамперед ними вони і будуть опікуватись.
Саме тому Ковельський міський голова та весь депутатський корпус Ковельської міської ради одноголосно прийняли рішення про виготовлення детальних планів територій в окремих районах міста Ковеля з метою забезпечення земельними ділянками для житлового будівництва учасників АТО на Сході України.
Наші герої повинні бути впевненими, що рідне місто не забуде про них, коли вони повернуться додому. Це принципова позиція міської влади.
ххх
Процедура відведення земельної ділянки у містах займає значно більше часу. Містобудівна документація розроблятиметься 3-4 місяці. Потім її необхідно буде погодити з проектним інститутом, який розробляв Генеральний план міста, провести громадські слухання тощо. В результаті маємо вже приблизно півроку. Тільки після затвердження містобудівної документації можна вести мову про виділення земельних ділянок.
Це — принципова відмінність від процедури відведення земель Держземагентством. Для відведення сільгоспземель за межами населених пунктів не потрібна ніяка містобудівна документація, тому й вирішити питання про земельний наділ через Держземагентство можна значно швидше — за місяць-два. Якщо хтось із учасників АТО чи їх сімей має бажання отримати землю сільськогосподарського призначення, я б радив їм таки скористатись наданою державою можливістю.
За липень на адресу міської ради надійшло три десятки заяв щодо виділення земельних ділянок під житлову забудову учасникам АТО. Подають заяви переважно дружини та матері військовослужбовців. Яка їх подальша доля за відсутності містобудівної документації? Як не прикро це констатувати, але звісно, що буде відмова згідно з п. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
При цьому я хотів би заспокоїти і заявників, і тих, хто тільки збирається подати подібну заяву.
Прийнятим Ковельською міською радою рішенням №58/2 від 24.07.2014 р. «Про дозвіл на виготовлення детальних планів територій» зарезервовані окремі території міста з метою забезпечення земельними ділянками для будівництва та обслуговування житлових будинків і споруд, ведення садівництва, індивідуального дачного будівництва усіх мешканців міста Ковеля, які призвані Ковельським ОМВК відповідно до заходів часткової мобілізації з початку 2014 року та виконують завдання по здійсненню антитерористичної операції на Сході України.
Тобто писати заяви зараз немає ніякої потреби. На даний час призвано до лав ЗСУ біля двох сотень мешканців Ковеля. Списки призваних є у військкоматі.
Після розробки та затвердження містобудівної документації міська рада письмово повідомить всіх, кого стосується дане рішення, про можливість отримання ними земельних ділянок. У новостворених масивах ділянки наділятимуться безпосередньо самим військовослужбовцям та учасникам АТО. Всім без винятку.
ххх
Щоправда, ще раз прошу з розумінням поставитись до термінів виконання даного рішення. Реально мову про виділення земельних ділянок можна буде вести лише після затвердження містобудівної документації, а це орієнтовно — через півроку.
При цьому слід нагадати, що згідно із Земельним кодексом України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян провадиться один раз по кожному виду використання.
А це означає, що виділення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку не позбавляє громадянина права на отримання земельної ділянки, скажімо, для ведення садівництва чи особистого селянського господарства і навпаки.
Тобто, якщо хтось із учасників АТО (як і будь- який інший громадянин) скористається ініціативою Держземагентства та отримає земельний наділ сільськогосподарського призначення за межами міста, то це ніяким чином не вплине на вирішення питання про надання йому земельної ділянки під забудову в місті та не позбавить його такого права.
Рішення Ковельської міської ради від 24 липня 2014 року, №58/2 “Про дозвіл на виготовлення детальних планів території” жодним чином не підмінює державні гарантії та ініціативи, а визначає додаткові. Ковельська міська рада, яка представляє територіальну громаду міста Ковеля, своїм рішенням задекларувала, що кожен ковельчанин-учасник АТО отримає земельну ділянку під забудову в межах міста незалежно від державних гарантій, пільг, статусів тощо.
Михайло ГЕТЬМАН,
секретар Ковельської міської ради.
Залишити коментар