Актуальною проблемою в Україні нині є адміністративно-територіальна реформа, що передбачає децентралізацію влади. Свої думки з приводу розпочатої на Ковельщині роботи щодо реформування місцевого самоврядування висловлює Голобський селищний голова Сергій Гарбарук:
– Я вважаю, що сільські ради просто "приречені" на об'єднання. Це – факт, й проблема укрупнення сільських громад обговорюється уже не один рік.
Правда, будьмо реалістами: є самодостатні сільські та селищні ради, які від об'єднання, м'яко кажучи, не у захваті. На мою думку, це не державницька позиція, а, образно кажучи, "приватновласницька".
Виникає запитання: що робити сільським радам, які в переважній своїй більшості з об'єктивних причин не спроможні забезпечити нормальне функціонування, не кажучи уже про вдосконалення інфраструктури та соціально-економічний розвиток в цілому? Як розвиватися цим громадам? Яка перспектива у мешканців цих, без усякого перебільшення, приречених у "фінансовому" плані громад? Вихід один – "тулитися до купи" на основі більш потужної і з кращою інфраструктурою громади.
Наші території час від часу піддавались адмініструванню згідно з указами та рішеннями, спущеними згори. Нині ж пропонується об'єднання громад на добровільних засадах.
Щодо об'єднання сільських рад навколо Голобської селищної ради з центром у Голобах, то зазначу, що інфраструктурна забезпеченість селища дозволяє виконати функції адміністративного центру.
Відстань від населених пунктів до центру надання послуг у разі об'єднання зменшується на 25 км. Це – вагомий аргумент на користь об'єднання.
Важливою складовою об'єднання громад є транспортне сполучення та мережа автошляхів, що з'єднують об'єднані громади.
Пропонуючи жителям сільських громад шлях до об'єднання, слід уже сьогодні давати чітку відповідь на запитання, які виникають на місцях.
Нині є чітким та зрозумілим процес оподаткування доходів з фізичних осіб. Задекларовано, що у разі об'єднання громад 60 % податку буде спрямовано у сільську громаду. Ось так було б добре чітко передбачити і виписати інші питання життєдіяльності громад.
За часи Незалежності ми ставали свідками різних реформ, які не виправдовували очікувань людей. Так психологічно створена людина, що все нове сприймає з недовірою, інколи – в "штики". Наше спільне завдання – зробити на своїй ділянці виробничої і громадської діяльності все можливе, щоб об'єднання територіальних громад було продуманим, виваженим, зрозумілим, обґрунтованим і передбачуваним у всіх аспектах – як соціальних, так і фінансово-господарських. Головне, щоб воно відбулося на добровільних засадах.
Ми не повинні об'єднуватись заради об'єднання. Важливо домогтися надання адміністративних послуг громадянам найвищої якості та підвищити рівень життя.
Реформа потрібна, вона – на часі, тож працюймо усі в одній "упряжці", і все буде гаразд.
Підготувала Ірина ГОНЧАРУК.
Залишити коментар