22 грудня більше двох сотень жителів Голобської ОТГ, від наймолодших до найповажніших, ледве вмістило приміщення з промовистою вивіскою "Заклад культури та дозвілля с. Малий Порськ" (на знімку в центрі зліва). Серед присутніх були й гості громади: голова Ковельської районної державної адміністрації Віктор Козак, голова Ковельської районної ради Андрій Броїло, представник благодійного фонду "Патріоти Волині" Павло Самолюк, начальник відділу культури Ковельської РДА Тетяна Матяшук. Запрошені вітали місцевих жителів з відновленням культурної діяльності у селі.
З цієї нагоди ми поспілкувалися з Голобським селищним головою Сергієм Гарбаруком.
Громада – велика сила
22 грудня більше двох сотень жителів Голобської ОТГ, від наймолодших до найповажніших, ледве вмістило приміщення з промовистою вивіскою "Заклад культури та дозвілля с. Малий Порськ" (на знімку в центрі зліва). Серед присутніх були й гості громади: голова Ковельської районної державної адміністрації Віктор Козак, голова Ковельської районної ради Андрій Броїло, представник благодійного фонду "Патріоти Волині" Павло Самолюк, начальник відділу культури Ковельської РДА Тетяна Матяшук. Запрошені вітали місцевих жителів з відновленням культурної діяльності у селі.
З цієї нагоди ми поспілкувалися з Голобським селищним головою Сергієм Гарбаруком.
– Сергію Володимировичу, мабуть, є люди, які вважають, що було недоречно витратити мільйон гривень на проект для села, в якому лише 236 жителів?
– Це вже п'ятий відремонтований заклад культури у нашій громаді. Більше десяти років дане приміщення перебувало в аварійному стані і не використовувалось за призначенням. Пріоритетним передвиборним завданням мешканців села було відновлення роботи клубу. За підтримки депутатів, активності в. о. старости Віталія Мартинця, завдяки якісній та професійній роботі підприємства-підрядника "Західелектромонтаж" проект був реалізований.
Так, дійсно були скептики, які вважали недоцільним спрямування коштів саме на цей об'єкт. Але ж тут проживають такі самі люди, як і в інших селах, і вони теж заслуговують на заклад, де можна відпочити та змістовно провести час. Переконаний, що і в наступному році будівельники завітають на один із закладів культури у нашій громаді, що є найкращим підтвердженням підтримки цієї галузі у селищній раді.
– До закладів культури відносяться й бібліотеки.
– Бібліотеки були і є потужним осередком освітньо-просвітницької роботи серед різних верств населення. Завдячуючи ветеранам бібліотечної справи, нинішнім високопрофесійним працівникам, бібліотеки сьогодні затребувані суспільством, але разом з тим вони потребують переформатування та нових форм і методів роботи. І з січня 2018 року громада вже не делегуватиме до районного бюджету коштів на їх функціонування. З метою ефективного управління в цій галузі ми створюємо Голобську публічну бібліотеку. Ставимо за мету поступово вкладати кошти в ремонт приміщень бібліотек.
– А як же інші заклади, повноваження управління якими громада вже не делегує, а здійснює самостійно?
– Наймасштабніша галузь, якою ми тепер опікуємося, – освіта. Кожна школа має свою історію і свою траєкторію розвитку. Школа в селі Великий Порськ переповнена, і батьки не хочуть переводити дітей в інший заклад. Тому в ній з'явилася ще одна класна кімната. Опорний освітній заклад "НВК "ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія" смт Голоби" має 5 філій. Діяльність однієї з них – школи села Жмудче – призупинено. Так само призупинено навчальний процес у школі села Свидники. Школа в Поповичах стала закладом освіти І-ІІ ступенів.
Ці рішення давалися непросто. Непросто було переконати батьків і педагогів, що оптимізація – не спосіб зекономити, а реальна можливість дітям з малих сіл пізнавати світ, здобувати освіту в сучасних класах з однолітками, а не індивідуально, ставати конкурентоздатними молодими людьми. Для зручності та комфортності перевезення учнів було придбано третій шкільний автобус.
Дехто може дорікнути, що ми підтримуємо лише Голобську школу, але кошториси закладів освіти, оприлюднені на нашому сайті відповідно до Закону України "Про освіту", свідчать про інше. А в цьому році поповнено матеріальну базу усіх шкіл І-ІІ ступенів: придбано меблі, обладнання для кабінетів природничо-математичного циклу, проведено певні ремонтні роботи у кабінетах шкіл.
Проте буду нещирим, якщо скажу, що не тішить око яскравими барвами утеплена будівля школи в Голобах (на знімку праворуч). Цей проект реалізований за кошти Державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з бюджету селищної ради. Підтримуючи освіту, ми формуємо майбутнє нашої держави.
– Однією з “візитівок” Вашої громади є стадіон "Дружба" в смт Голобах (на знімку внизу). Ви доклали чимало зусиль для його покращення. Чи всі плани щодо цієї спортивної споруди реалізовані?
– Галузь фізичної культури, фізичний розвиток підростаючого покоління, спортивна активність мешканців громади мені близькі, адже багато років працював у цій сфері і не пориваю зі спортом сьогодні. Цьогоріч ми реалізували проект другого етапу реконструкції стадіону "Дружба" на суму майже два мільйони гривень. Знову ж таки, на умовах співфінансування наш проект був підтриманий Державним фондом регіонального розвитку.
Збудовано трибуни, майданчик зі штучним покриттям, встановлено високоякісне тренажерне обладнання, сучасні вбиральні, проведено благоустрій території. З надією на підтримку підготували проектну документацію і на наступний рік для реалізації третього етапу реконструкції головної спортивної споруди громади.
Приємно, що другий рік поспіль на нашому стадіоні проходять ігри чемпіонату України серед дівочих команд U-17 першої ліги з футболу. На базі школи-гімназії цьогоріч проведено уже другий відкритий районний фізкультурно-оздоровчий фестиваль "Перемагай себе" серед осіб з обмеженими фізичними можливостями. Проводяться турніри, кубки з різних видів спорту. Громада спортивно розвивається, і це тішить, адже у здоровому тілі – здоровий дух!
– Розкажіть про інші проекти, реалізовані в 2017 році.
– Великою проблемою в державі є стан та якість доріг. Не є винятком і наша громада. Тому пріоритетним напрямком розвитку вважаємо ремонт доріг і левову частку коштів спрямовуємо саме на реалізацію цих проектів. Залучивши кошти бюджетів різних рівнів, вдалося в дорожню інфраструктуру вкласти 3370 тис. грн. Проведено капітальний ремонт вул. Зеленої у с. Погіньках, вул. Молодіжної у с. Бруховичах, вул. Перемоги у с. Поповичах, вул. Миру в с. Дарівці, вул. Центральної в с. Вівчицьку, частини вул. Зеленої в с. Майдані, вул. Лесі Українки в смт Голобах. Виконано частково ямковий ремонт доріг з асфальтобетонним покриттям та проведено поточні ремонти доріг до населених пунктів. Наступний рік стане роком продовження поліпшення дорожньої інфраструктури.
Планомірно проводяться роботи з будівництва вуличного освітлення. У цьому році сучасні енергоощадні ліхтарі засяяли на вулицях сіл Дарівка та Новий Мосир. Розглядається можливість будівництва вуличного освітлення в населених пунктах і у наступному році.
Проводяться поточні ремонти фельдшерсько-акушерських пунктів, закладів соціально-культурної сфери, облаштування кладовищ, благоустрій територій та багато інших, на перший погляд непомітних, але вкрай важливих робіт.
– Яких змін зазнав бюджет Голобської селищної ради від часу створення об'єднаної громади?
– До об'єднання сума власних надходжень до бюджетів Голобської селищної, Новомосирської, Майданської, Поповичівської сільських рад складала близько 3 млн. грн. На кінець 2017 року власних доходів маємо понад 10 млн. грн., а загальний бюджет – понад 36 млн. грн. На 2018 рік дохідна частина бюджету затверджена у сумі понад 45 млн. грн., включаючи і бюджет Радошинської сільської ради. Це гарні передумови для успішного розвитку нашої громади.
– Чи раціонально у громаді використовуються землі? Як розвивається агропромисловий комплекс в цілому?
– На землях нашої громади вирощують врожаї різних культур як великотоварні господарства СТзОВ ім. Лесі Українки, СТзОВ "Дружба", СТзОв "Зоря", СТзОВ "В. Прометей", так і цілий ряд фермерських господарств та одноосібників. За нелегку працю на землі велике їм усім спасибі.
Принагідно варто зауважити, що близько 33% надходжень до бюджету складають земельний податок та орендна плата за земельні ділянки.
В селищній раді діють програми підтримки сільгоспвиробників: відшкодування за штучне осіменіння ВРХ, підтримка бджільництва та виплати за утримання трьох і більше корів. Підтримка трудівників на селі сьогодні дуже важлива.
– Щиро раді за Ваші успіхи. Проте ніхто не повірить, що в Голобській громаді немає проблем…
– Неможливо збудувати ідеальне суспільство на окремо взятій території. Сьогодні в державі іде реформування багатьох соціально-культурних сфер. Закони приймаються Верховною Радою, правила гри встановлюються Кабінетом Міністрів, а з п
ершими результатами цих реформ стикаються органи місцевого самоврядування. Є, звичайно, проблемні питання і в нашій громаді. На їх вирішення впливають як об'єктивні, так і суб'єктивні чинники. Є проблема зі стихійними смітниками у лісах та придорожніх смугах, з налагодженням якісного автобусного сполучення між населеними пунктами.
На сьогодні не вдалося повною мірою реалізувати перший етап реконструкції паркової зони у смт Голобах. Хотілось би залучити потужних інвесторів, що дасть можливість створити нові робочі місця, і відрадно, що певні напрацювання у цьому напрямку вже є. Велику соціальну напругу викликає майбутнє нашої Голобської лікарні. Питання функціонування лікарні неодноразово обговорювалось на спільних робочих засіданнях за участю голови Ковельської РДА Козака В. Т., голови Ковельської районної ради Броїла А. П., головного лікаря Ковельського МТМО Самчука О. О. Усі ми стоїмо на позиції, що лікарня буде, і буде надавати якісні послуги рівня районної лі
карні. Проблеми завжди були і будуть. Головне – виважено, без безпідставних образ та звинувачень їх вирішувати.
– Після об'єднання штат селищної ради значно розширився. Чи стало важче управляти більшою кількістю людей?
– Процес децентралізації передбачає передачу як фінансових ресурсів, так і повноважень і відповідальності до органів місцевого самоврядування. Другий рік в управлінні селищної ради перебуває галузь загальної середньої освіти, заклади культури, частково соціальний захист, позашкільна освіта і багато інших сфер діяльності. Хтось має координувати і виконувати цю роботу. Якщо до об'єднання цими процесами управляли працівники у районі, яким ми делегували кошти місцевого бюджету, то тепер цим опікуються працівники з нашої громади за наші ж кошти.
Сьогодні багато послуг надається на місці, зокрема оформлення субсидій, пільг, допомог тощо. Людям не потрібно їхати до Ковеля. Хтось має на робочому місці надати ці послуги. Управляти працівниками селищної ради нескладно, перш за все тому, що йде ретельний підбір працівників, і всі вони порядні, високопрофесійні та відповідальні люди. Головне – не заважати їм проявляти свої найкращі якості, і результат не забариться.
– На фасаді адміністративної будівлі, окрім вивіски селищної ради, знаходиться інша – Центр надання а
дміністративних послуг. Чи виправдав Ваші очікування цей підрозділ виконавчого комітету?
– Процес децентралізації передбачає наближення послуг до мешканців громад. Задля цього у рамках проекту Європейського Союзу "Центр надання адміністративних послуг як інноваційний інструмент взаємодії влади і громади" одним із перших на Волині було створено Центр надання адміністративних послуг у нашій громаді. З березня надано близько 3000 різного роду послуг. Роботою ЦНАПу задоволений, а головне, що це зручно і комфортно для жителів наших населених пунктів.
Розглядаємо можливість закупівлі та облаштування робочої станції для оформлення та видачі документів, що підтверджують громадянство України. Для зручності громадян у громадській приймальні ЦНАПу проводять виїзні прийоми працівники Пенсійного фонду та Центру зайнятості.
– Минулої неділі відбулися вибори депутатів у Радошинській сільській раді до Голобської об'єднаної територіальної громади, які є завершальним етапом процесу приєднання її до Вашої громади. Чи очікувана ця подія? Які зміни вона принесе?
– Процес децентралізації, розпочатий у 2015 році, набирає обертів, і об'єднання громад є неминучим. Зізнаюся відверто: шкодую, що не вдалося переконати жителів Радошинської сільської ради об'єднатися ще у 2015 році. Від цього немало втратила Голобська громада в цілому, та і Радошинська зокрема. На території Радошинської сільської ради є потужні бюджетоутворюючі підприємства, це ще більше підсилить фінансову спроможність нашої об'єднаної громади і дасть можливість реалізовувати найамбітніші проекти. Новообраним депутатам зичу плідної, виваженої та конструктивної роботи і завжди готовий до співпраці.
– Наша зустріч відбувається напередодні Новорічно-Різдвяних свят. Що Ви хотіли б побажати жителям Ковель
щини?
– Насамперед зичу усій нашій Україні миру! Нехай добро, благополуччя, Різдвяна радість зайдуть у душу і серце кожного жителя Голобської громади та всієї Ковельської землі. Нехай душевний спокій панує у кожній сім'ї та родині. Намагаймося робити добро один одному, і тоді нам під силу здійснення усіх мрій та задумів. Веселих свят. З Новим Роком! З Різдвом Христовим!
Розмову вела
Юлія ЛИТВИНЮК.
Фото з архіву Голобської селищної ради.
Залишити коментар