В цеху, де виготовляють меблі з лози, відчуваєш, як «дихає» лоза, пахне ароматом лісу. Таке відчуття, що сюди переселили густі зарослі з узлісь, де стоїть тиха осінь...
Ніна Карпівна, яка працює в цеху, перебирає прутики, оглядає лозинки, що вигинаються у її руках. Адже кожна з них має бути акуратно підібрана.
Ще тоді, коли жінка прийшла працювати, виготовляли добротні меблі із лози, які користувалися попитом у тих, хто облаштовував ними офіси, квартири, службові приміщення.
Хоч Ніна Карпівна мала у цій справі певний досвід, але все-таки захоплювалася виготовленням меблів. Звісно, часто навідувалися до них замовники, які купували ці вироби.
– Отож, коли ще набувала перші навики в Колодяжному, де діяв на той час цех лозоплетіння, навчилася робити деякі заготовки,– розповідає вона.
Жінка не вірила, що із звичайної лози можна виготовляти такі красиві речі. У цеху стоять, наче у музеї, меблі, що виграють своєю білизною, акуратно зроблені, і це її вражає. Іноді не віриться, що це – справа жіночих рук.
В СЛАТ «Тур» меблі з лози виготовляють вже багато років. Неодноразово на ярмарках, які відбувалися в місті, люди з цікавістю оглядали ці унікальні вироби і часто замовляли їх.
Виготовити меблі із звичайної лози не дуже просто. Треба докласти немало старань і вміння, аби підібрати прутики. Як правило, беруть зелену й жовту лозу. Потрібно її заготовляти у відповідну пору року.
– Восени, взимку і навесні займаємося лозоплетінням, бо влітку матеріал висихає й ламається, – розповідає Ніна Пірог. – А якщо зберігати його у воді, то втрачається колір.
Проблем із заготівлею немає. Отож, в лісгоспі дбають про те, аби цех лозоплетіння працював ритмічно, успішно виконував замовлення. Щоб лоза добре гнулася, або, як кажуть, «співала» в руках, її потрібно проварити півтори години в широкому посуді. Потім її окорковуюь, і тільки тоді можна приступати до роботи.
Щоб виготовити меблі із лози, треба над будь-яким виробом посидіти не один день. Навіть незначна неточність – і втрачається товарний вигляд, а браковану продукцію покупці не куплять. Саме тому потрібна в цій роботі ювелірна точність, аби на ринку меблі мали попит у вимогливих замовників.
Цього року найбільше замовлень на вироби з лози надійшло від Луцького спиртогорілчаного заводу.
– Тоді ми виготовляли по двісті, а інколи й триста спеціальних корзинок для пляшок на місяць,– розповідають працівники цеху.
Великим попитом користуються у покупців крісла-гойдалки. Їх у цеху виготовляють майже постійно. Бо покупці хочуть приємно відпочити, так би мовити, в «оазисі» круглих або овальних столів, крісел, що пахнуть лозою.
– Нещодавно Ковельське СЛАТ «Тур» нагороджене Волинською облдержадміністрацією за випуск продукції високої якості, — розповідає голова правління-директор Петро Смаль.
Підприємство брало активну участь у Всеукраїнському конкурсі якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України». Отож, дипломом регіонального етапу конкурсу «Кращі товари та послуги Волині» за 2012 рік у номінації «Вироби народних художніх промислів» відзначено СЛАТ «Тур». Диплом підписаний головою облдержадміністрації Борисом Клімчуком.
Нагорода – це висока оцінка праці тих, хто трудиться у цеху лозоплетіння.
Степан СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКУ: працівниця цеху лозоплетіння Ніна ПІРОГ.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар