«Б’є — значить любить» — цю «безсмертну» фразу кожен чув, і не один раз. На жаль, насильство в сім’ї все частіше має місце і є одним із найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.
3 метою привернення уваги громадськості до проблем домашнього насильства та визначення дієвих методів щодо його попередження, зупинення та подолання у культурно-просвітницькому центрі за сприяння обласної громадської організації «Любисток» було проведено засідання «круглого столу» та семінар за участю представників управлінь та відділів міськвиконкому, що безпосередньо причетні до роботи з сім’ями й дітьми, громадських організацій та правоохоронних органів, психологів навчальних закладів міста.
В ході зустрічі було наголошено на значущості та актуальності вирішення проблеми домашнього насилля, обговорено шляхи подолання цього ганебного явища.
Як зазначалось під час засідання, незважаючи на певні позитивні зрушення в розв’язанні проблеми насильства, механізм правового та соціального захисту потерпілих залишається недосконалим, неефективною є й система раннього виявлення випадків насильства в родині.
Недостатньо ефективною також є система санкцій, що застосовуються щодо осіб, які вчиняють насильство в сім’ї. Тож, на думку учасників «круглого столу», необхідно, перш за все, віднайти ефективні правові засоби протидії насиллю. Актуальним на часі є формування необхідної законодавчої бази щодо розширення державної системи захисту потерпілих.
Щороку все більше людей стає жертвами домашнього насилля. І це, враховуючи, що далеко не всі випадки стають об’єктами офіційної статистики. Всупереч існуючому погляду, насильство в сім’ї, як відзначалось, не зводиться лише до фізичного. Розрізняють й інші форми насильства – економічне, сексуальне та психологічне. Однак будь-яке насильство завдає шкоди фізичному, психічному та моральному здоров’ю його жертві.
Особливо ж страждають від цього діти. Дитяча психіка є чутливою до сприйняття. Тому нерідко в подальшому житті діти переносять ті моделі поведінки, які бачили в своїй родині, у своєму соціальному оточенні. Багато батьків, жорстоко поводячись із дітьми, часто переживали подібне ставлення з боку власних батьків у дитинстві.
Не менш серйозні наслідки має й насильство, скоєне відносно жінок, адже досить часто воно заважає їм вести повноцінний спосіб життя. У таких випадках необхідне проведення тривалої реабілітації та психологічного супроводу жертв насильства, аби допомогти їм пережити завдану шкоду, адже жінка, котра зазнала насильства, негативно впливає на виховання власних дітей.
Своїми думками з цього приводу поділилися начальник служби у справах дітей міськвиконкому Жанна Вельма, практичний психолог НВК № 11-ліцею Валентина Шеремета та інші. Усі присутні фахівці отримали сертифікати «Протидія насильству в сім’ї. Соціальна та психологічна робота з кривдниками».
Тож, сподіваємось, отримані під час «круглого столу» знання та навики, стануть у нагоді його учасникам, дозволять фахово та професійно проводити роботу, покликану значно зменшити прояви такого ганебного явища сучасності, як насильство в сім’ї. Адже не секрет: стабільною є лише та держава, в якій мешкають щасливі сім’ї.
Галина ЦЮРА.
НА ЗНІМКУ: під час «круглого столу» у культурно-просвітницького центрі.
Фото з архіву міської ради.
Залишити коментар