Наш співрозмовник – перший заступник голови Ковельської райдержадміністрації, депутат районної ради Борис АНДРІЮК.
– Борисе Миколайовичу, спілкуючись із деякими Вашими колегами по роботі і депутатському корпусу в районній раді, неодноразово чув позитивні відгуки про Вас.
За словами одного з керівників підприємства, Ви – керівник, який досконало знає район, його «сильні» і «слабкі» місця, бачить перспективу і вміє добиватися поставленої мети. Правда, я знаю й інше: Ви – людина скромна і не любите хизуватися своїми заслугами, завжди підкреслюючи, що працюєте в «команді».
Але тим не менше, галузі, якими Ви опікуєтесь як перший заступник голови РДА, демонструють впродовж тривалого часу динаміку зростання, стабільність і чітку тенденцію до позитивних результатів. Наприклад, з приємністю довідався нещодавно, що Ковельський район займає перше місце серед районів області за обсягами прямих іноземних інвестицій.
– Так, це відповідає дійсності. Обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в економіку і соціальну сферу Ковельщини, на 1 жовтня склав 37,6 млн. доларів США, що становить 10,6 відсотка загального обсягу по області. В розрахунку на одного жителя припадає 916,4 долара США (по області цей показник становить 343,5 долара).
Звичайно, говорити про якусь мою виняткову роль у цьому питанні було б перебільшенням. Досягнутий результат – плід, так би мовити, колективних зусиль: райдержадміністрації, районної ради і, в першу чергу, керівників цілого ряду підприємств та організацій, підприємців. Найбільш привабливими для іноземних інвесторів, як свідчить аналіз, є об’єкти виробничої сфери (харчова й деревообробна галузі).
– Коли Ви торкнулися ролі підприємців у розвитку економіки району, то було б цікаво почути, як малий і середній бізнес підтримує влада?
– Орієнтир районної влади – максимальне сприяння всім, хто займається підприємницькою діяльністю. Для цього в районі прийнята Програма розвитку малого підприємництва на 2011–2012 роки, затверджена рішенням сесії райради від 11 березня минулого року. Нині в районі зареєстровано 574 юридичних особи, з яких 230 – суб’єкти підприємницької діяльності.
Кількість малих підприємств в розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення – 29 одиниць. 1722 громадянина – це фізичні особи-підприємці. Багато це чи мало? Це – середній показник по області. Але, на мою думку, в першу чергу повинен бути результат роботи цих підприємств, підприємців. А результат такий: за січень-вересень ц. р. від згаданих суб’єктів господарської діяльності до бюджетів усіх рівнів надійшло 11971,8 тис. гривень, що становить 39 відсотків до загальних надходжень по району.
З метою спрощення процедур погоджень та дозволів в райдержадміністрації функціонує дозвільний центр. За 11 місяців ц. р. до адміністратора центру звернулося 266 суб’єктів господарювання. Було надано 135 консультацій, видано 266 документів дозвільного характеру.
Серед основних завдань, які ставить Президент України Віктор Янукович, – це створення у країні привабливого інвестиційного клімату і належних умов для законної та успішної підприємницької діяльності, виключення будь-якого втручання у роботу підприємців.
– Одна з важливих проблем сьогодення – шляхи і дороги. Знаю, що Ви багато часу, сил і здоров’я віддаєте розв’язанню цієї проблеми. Чого вдалося досягти? Чим особисто Ви не задоволені?
– Для початку – кілька слів про дорожнє господарство Ковельського району. Воно досить об’ємне. Так, нашою територією пролягає 520,1 кілометра доріг загального користування (державного і місцевого значень), які є власністю Служби автомобільних доріг у Волинській області.
Окрім того, в зоні обслуговування селищних та сільських рад знаходяться дороги комунальної власності територіальних громад протяжністю майже 400 кілометрів (вулиці в населених пунктах). Основними підприємствами, які обслуговують дорожню інфраструктуру району, є дві філії дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» – філія «Ковельський автодор» (начальник Петро Шаясюк) та філія «Ковельська дорожньо-експлуатаційна дільниця» (Володимир Мельник).
До робіт з будівництва і ремонту шляхів залучаємо також колективи ТзОВ «Ідея» (Віктор Козак) і ПАТ «Ковельське шляхово-будівельне управління №63» (Ігор Пець). Для зимового утримання доріг додатково використовується техніка Радошинського кар’єроуправління (Ігор Присада) й окремих сільгосптовариств.
Окремо зупинюся на будівництві та ремонті комунальних доріг. Чому саме так, постараюся пояснити. Будівництво, ремонт, утримання доріг, які є власністю Служби автомобільних доріг у Волинській області, фінансується з Державного бюджету, і ми в районі практично не можемо вплинути на це.
Інша річ – комунальні дороги (а це селищні, сільські вулиці, проїзди, під’їзди до кладовищ і ін.). Вони утримуються за кошти, які частково надходять до селищних, сільських бюджетів за першу реєстрацію транспортного засобу та кошти державної субвенції місцевим бюджетам (сума субвенції в цьому році становить 2 млн.198 тис. грн.). Крім того, протягом двох останніх років для будівництва та ремонту комунальних доріг надається суттєва фінансова допомога обласною владою, а це є різні джерела фінансування. Щодо першочерговості вулиць, то таку черговість визначають селищні, сільські ради на місцях.
Це, так би мовити, позитив. Але є й негатив. Одним з проблемних питань освоєння коштів субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання вулиць й доріг комунальної власності в населених пунктах залишається несвоєчасна оплата виконаних робіт, що не дає змоги в повному обсязі реалізувати планові намітки 2012 року.
В шляхово-ремонтних організаціях (зокрема, у філії «Ковельський автодор») застаріла техніка й обладнання, які потребують заміни і оновлення. Серйозно непокоїть незадовільне постачання технічної солі, яка істотно перешкоджає виготовленню піщано-соляної суміші, необхідної для посипання доріг в зимовий період.
– Яка Ваша оцінка стану житлово-комунального господарства Ковельщини?
– Без усякого перебільшення скажу, що діяльність ЖКГ – на постійному контролі в райдержадміністрації, адже від неї залежать умови проживання наших людей, їх настрій, багато в чому і комфорт у квартирах. В цьому році Голобське КП «Наше селище» та Люблинецьке КП «Екокомунсервіс» надали послуги з водопостачання, водовідведення, експлуатації та ремонту житлового фонду на суму близько 2 млн. гривень.
При цьому хочу звернути увагу на той факт, що підприємства ЖКГ району послуг з централізованого теплопостачання не надають – люди, в основному, використовують автономне опалення. Життя підтвердило ефективність такої практики. Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації постійно надається консультативна допомога головам ОСББ (об’єднань співвласників багатоповерхових будинків) у підготовці необхідних документів для реєстрації таких об’єднань. На даний час в районі їх створено 17.
Тривають роботи з влаштування вуличного освітлення. Із 93 населених пунктів стовідсотково забезпечені вуличним освітленням 32, частково – 37 населених пунктів. Тут є ще над чим працювати, бо 24 села взагалі не мають вуличного освітлення.
Постійно аналізуємо стан розрахунків споживачами району за енергоносії. І якщо поточна проплата здійснюється стовідсотково, то борг попередніх років становить 242,4 тис. грн. за електроенергію та 817,4 тис. грн. за спожитий газ. Дещо гірша ситуація із проплатою за комунальні послуги жителями селища Люблинця. На даний час заборгованість становить 125 тис. грн., а це досить немалі кошти для Люблинецького КП «Екокомунсервіс».
Проблемним також залишається забезпечення якісною водою мешканців наших селищ. Районна влада спільно з селищними радами працює над вирішенням цього питання.
Не забуваємо ми й про енергозбереження. В Ковельському районі впроваджено вісім комплексних енергозберігаючих заходів на 28 об’єктах загальною вартістю 2,525 млн. гривень. За рахунок цього, думаю, нам вдасться зекономити цьогоріч чимало природного газу, нафтопродуктів, електро- і теплоенергії, твердого палива.
Продовжуємо газифікацію населених пунктів. Завершено будівництво підвідних газопроводів до сіл Скулина, Стеблів, продовжується газифікація села Волі- Любитівської. Розробляється проектно-кошторисна документація на будівництво підвідного та вуличних газопроводів до Уховецька, вирішується питання з газифікацією сіл Мельницької сільської ради.
– Яка ситуація на транспорті і в будівництві?
– Якщо стан пасажирських перевезень можна охарактеризувати позитивно (ними охоплено 97 відсотків населених пунктів району), то обсяг вантажних перевезень знизився. Автотранспортними підприємствами перевезено 52,8 тис. тонн вантажів, що на 13,7 відсотка менше, ніж за відповідний період торік. Причин тут багато, але факт залишається фактом: спад допущено чималий.
Скоротили обсяги робіт будівельні організації, якими освоєно 487 тис. гривень капіталовкладень. Щоправда, за 9 місяців ц. р. введено в експлуатацію житла площею 7256 кв. метрів (46 будівель), що у 2,5 раза більше,ніж торік. В районі продовжує діяти Програма підтримки індивідуального будівництва на селі «Власний дім». Відрадним є те, що 25 мешканців Ковельщини отримали у 2012 році кредит на будівництво (реконструкцію) та придбання житла на загальну суму 427,5 тис. гривень. З районного бюджету на кредитування забудовників виділено 120 тис. гривень.
– Досить часто на сесіях районної ради піддаються критиці результати роботи агропромислового комплексу району. Як Ви можете прокоментувати це питання?
– Дякую Вам за запитання, воно важливе. В першу чергу хочу щиро подякувати всім, хто працює в даній галузі, адже саме ці люди формують результати роботи нашого аграрного району. В сільськогосподарських підприємствах утримується 14 тис. 446 голів ВРХ.
Хочу зазначити, що все-таки позитивні зрушення як у галузі тваринництва, так і в галузі рослинництва є. Зокрема, збільшено виробництво молока, вищим став надій на одну фуражну корову. Зросло виробництво зерна на 6700 тонн, цукрового буряка – більш, як на 700 тонн. Підвищується врожайність як зернових, так і технічних культур.
– Борисе Миколайовичу, наскільки успішно в районі реалізуються соціальні ініціативи Президента України Віктора Януковича?
– Соціальні ініціативи Глави держави органічно випливають з його твердого курсу на реформування економіки і соціальної сфери. Їх мета чітка й зрозуміла: забезпечити глибинні структурні перетворення у всіх галузях господарського комплексу країни, домогтися значного підвищення рівня життя людей. З цього приводу наведу декілька конкретних цифр і фактів.
Так, середній розмір заробітної плати порівняно з 2011 р. на підприємствах району зріс на 27 відсотків і становить 2016 гривень. Незважаючи на складність ситуації на ринку праці, цьогоріч за сприяння служби зайнятості на вільні і новостворені робочі місця працевлаштовано 759 осіб. Професійне навчання за направленням цієї служби пройшла 221 особа. В оплачуваних громадських роботах брали участь 454 чоловіки.
Управлінням Пенсійного фонду в м. Ковелі та Ковельському районі забезпечено виплату пенсій більш як 11 тисячам пенсіонерів. Середній розмір пенсії збільшився проти минулого року на 21,1 відсотка й нині складає 1169 грн. 64 коп. Пріоритетним напрямком соціальної політики районної виконавчої і представницької влади є всебічна підтримка найбільш вразливих категорій населення: дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, малозабезпечених сімей з дітьми, людей похилого віку тощо.
По Програмі соціального захисту населення Ковельського району нинішнього року профінансовано 180,4 тис. гривень. За призначенням всіх видів державних соціальних допомог звернулося 5487 сімей, яким забезпечена стовідсоткова виплата таких допомог.
Можна наводити й інші приклади, які свідчать, що турбота органів влади про людей – це не просто слова, а конкретні діла. Сподіваюся, що так воно буде й надалі.
– Що ж, на фініші року у Вас і в «команди», у якій працюєте, є всі підстави сказати, що 2012 рік був для Вас роком напруженої праці й досить результативним. Чи не так?
– За всіх проблем і невирішених питань, які, звичайно ж, мають місце (і, до речі, не тільки на Ковельщині), можу сказати, що рік не минув даремно. Адже, крім того, про що ми говорили, є певні успіхи і в охороні здоров’я, і у фізкультурі та спорті, і в культурі. Тобто, коротко кажучи, район працює, бачить перспективу і наполегливо до неї йде.
– На закінчення – ще одне запитання: Ви, окрім того, що є першим заступником голови райдержадміністрації, обраний депутатом районної ради. Чи задоволені рівнем співпраці з депутатським корпусом?
– Моя робота в цьому напрямку завжди націлена на конструктив. Для мене важливо, щоб на місцевому рівні виконавча і представницька влада працювали, як-то кажуть, у тандемі, щоб політичні інтереси не переважали над інтересами наших виборців.
Адже до якої фракції чи партії ми не належали б, наша спільна мета – забезпечувати поступальний соціально-економічний розвиток району, дбати про задоволення потреб населення з усіх напрямів – починаючи затишком і теплом у кожній хаті і закінчуючи злагодженою роботою районної ради, прийняттям життєво важливих рішень і забезпеченням їх виконання.
– Дякую Вам за розмову і бажаю подальших успіхів в роботі на благо громади!
– І Вам – щире спасибі за увагу.
Розмову вів
Ярема ГОЯН.
Залишити коментар