"Маємо унікальний, осмислений і пронизаний істинною духовності устрій життя однієї людини. Людини звичайної і водночас незвичайної. Це не просто безцінні крихти набутих знань і вміння мудрого старця. Уважно і вдумливо це слід читати, неначе дрібними ковтками п'єш живу воду", – сказав доктор медичних наук, академік В. Білоног.
Подаємо поради з книги Мирослава Догинця "Многії літа. Благіє літа".
Сіль споживати до міри. Але добре тримати її там, де живеш і спиш. Усе життя під моїм ліжком, в узголів'ї лежить торбинка сірої солі. Добре дихається, і гарні сни бачу. Цього навчив німецький доктор у таборі.
Щодня на твоєму столі – місце овочам. Найпоживніші ті, що найбільше запалені, напоєні Сонцем. Перший – буряк. Немає на землі ліпшої їжі. За ним – квасоля, гарбуз, ягоди, морква, томати, перець, шпинат, салат, яблука, виноград, сливи.
М'ясо, якщо кортить, їсти можна. Але рідко. Не лакомитися на свинину, не одного вона дочасу понесла на той світ. А тоненька скибка сала піде на користь. Але не копти його. Нащо смолу споживати? Корисно вживати кисло-молочні продукти.
Погана їжа – ковбаса, смажена картопля, печиво, солодощі, консерви, маринади. Моя їжа – це крупи, квасоля, зеленина. Суди – за звірами. Хижак наївся м'яса – ледве суне, лінивий. А кінь з вівса день воза тягне. Сарничка з трави аж літає.
Якщо на столі риба – ти пан. Риба очищає і молодить, як і вода, звідки вона прийшла. Знак риби носив Ісус. Риба, сухий житній хліб, овочі – найкраща тобі гостина.
Усе, що росте в твоєму саду, – тобі на здоров'я й поживу. Кожне зело, яке плекала твоя рука, вдвічі поживніше, ніж куплене. Я радію їм, як дітям. І вони це чують. Рослинка вгадує, чого нам бракує, і дає нам це. Все – в саду і на городі, що потрібно нашому тілу.
Їсти краще жменьками, але часто. Щоб менше їсти, п’ю багато води і узварів, їм грубу і сиру городину. З вечора четверга до вечора п'ятниці нічого не їм, лише п'ю воду.
Пости – найбільша благодать. Ніщо не кріпить і не молодить мене так, як постування. Кістки стають легкими, як у птиці. А серце – веселе, як у хлопця.
Підготував
Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар