Майже кожен із нас знає якийсь спосіб зцілення, а декому відомі й унікальні методи лікування тих чи інших хвороб.
Наша розмова із цілителькою народної медицини, знавцем лікарських трав Ольгою Рибчук.
– Ольго Михайлівно, Ви не раз, як-то кажуть, торкалися кожної рослини, відчували її подих, ніжність. Я кажу так, бо вірю, що стеблинка, гілочка, листочок мають свою мову, дарують свої чари. А як Ви оцінюєте народну медицину?
– Знаю, що коли офіційна медицина «на рівні», то немало людей під час хвороби поспішають запастися пілюлями, щоб позбавитися від недуги.
Але є люди, які й сьогодні займаються збиранням лікарських трав. На жаль, дехто під час заготівлі рослин забуває, що ні в якому разі не можна винищувати їх, виривати з корінням. Навпаки, треба рідкісні рослини розмножувати, розсівати насіння на значній площі.
– Але потрібно знати лікувальні властивості тієї чи іншої рослини. Чи не так?
– Так, треба ще й знати, яка частина рослини придатна для лікування. Наприклад, у таких рослин, як волошка, ромашка, дивина густоквіткова, акація біла, конюшина червона, календула. Цілющою є лише верхня частина рослини.
У перстала жовтого, або калгану, у ракових шийках, або у гірчака зміїного, живокосту, валеріани, черемиці лікувальною сировиною вважається коріння.
– Чи можна лікуватися рослинами без знання їх властивостей? Буває, що людина десь почула від сусідки якийсь рецепт і вирішила застосувати, щоб збавитися від тієї чи іншої хвороби.
– На мою думку, треба обов'язково перед цим порадитися з лікарем. Тиск і кислотність шлунка та ще багато чинників, які можуть вплинути на організм. Ось, наприклад, зараз, у зимовий період, багато людей звертається за допомогою, щоб позбавитися від кашлю, бронхіту.
– Ольго Михайлівно, а що конкретно Ви порекомендуєте, щоб позбавитися від цієї недуги?
– В першу чергу хворим всім – і дітям, і дорослим – мох ісландський. Ця рослина має природний антибіотик, що в сильній концентрації вбиває навіть туберкульозні палички.
На дві склянки окропу беруть 1 столову ложку подрібненого моху і варять 5 хвилин. П'ють, підсолодивши медом, рівними порціями три рази на день, і обов'язково теплим.
– Скажіть, які ще трави лікують цю хворобу.
– Шлунок і підшлункову залозу дієво лікує збір трав: звіробій, деревій, м'ята, ромашка, подорожник, парило, сухоребрик, безсмертник. Все в рівних частинах подрібнюють і перемішують.
Готувати так: 1 столову ложку суміші на 2 склянки води (окропу) заливають і настоюють 20-25 хвилин. Процідити і пити теплим по 150 грамів три рази в день за 30 хвилин до їди. Курс лікування – 3 тижні, перерва – 7 днів і т. д. Все залежить від давності хвороби. Разом з лікуванням потрібно дотримуватися дієти.
– Є люди, які хотіли б дізнатися про те, як лікувати печінку. Розкажіть про це.
– Дуже ефективним є збір різних трав. Зокрема, спориш (4 ст. ложки), звіробій (4 ст. ложки), деревій (2 ст. ложки), безсмертник (2 ст. ложки), листя берези (2 ст. ложки), листя чорниці (3 ст. ложки), м'яти (1 ст. ложка).
Всі трави треба подрібнити і перемішати. 2 столові ложки на 0,5 л води. Готувати на "водяній бані" 15 хвилин. Випити рівними порціями – 3 рази протягом дня за 30 хвилин до їди, або через годину після.
– Ольго Михайлівно, кажуть, що коли хворий якийсь один орган, то це позначається на всій травній системі. З досвіду травознавця, що Ви можете сказати?
– Ці органи і, зокрема шлунок, підшлункова залоза, печінка і жовчний міхур тісно пов'язані між собою. Тож якщо хворіє хоча б один з них, то починається збій у всій травній системі. Тому збір трав, який я назвала, дуже помічний при порушенні обміну речовин.
– А як лікувати нирки, якими часто хворіють? Можете щось сказати з точки зору досвідченого травника?
– Коли хворі нирки, то тут не обійтися без ведмежих вушок. Добре виводять білок із сечі трави: волошка синя, брусниця, польовий хвощ, звіробій, верес. Але рекомендувати ці рослини потрібно не всім. У розмові з людьми, які звертаються за допомогою у лікуванні, запитую, чи не загострена хвороба нирок, бо тоді не можна ці рослини вживати. Так само і ведмежі вушка, які не рекомендую вагітним жінкам. Ось чому я завжди, коли пропоную людині траву, то запитую, чи не підвищений тиск, кислотність шлунка, щоб не зашкодити хворому.
– Серед багатого різнотрав'я є немало рослин отруйних. Треба, мабуть, обережно використовувати їх?
– Звичайно, потрібно знати точну дозу при їх вживанні. Людям, які не знають про це, я ніколи не порекомендую вживати ці рослини.
Хочу сказати, до речі, про лікування щитовидної залози, що дає ускладнення. Тому під час лікування, а, вірніше, перед цим, треба "обстежити" щитовидку. В народній медицині давно використовують білий калган, який лікує зоб. Це – природний гормональний препарат, який попереджає інфаркт, інсульт, роблячи стінки капілярів еластичними, виводячи холестерин, що закупорює судини.
І взагалі, білий калган прирівнюється до кореня женьшеню за складом макро- і мікроелементів. Але будь-якими травами потрібно лікуватися, консультуючись з лікарем.
– І наостанок – Ваші побажання читачам.
– Лікарські рослини дуже ефективно діють на організм тоді, коли ними користуватися уміло і тривалий час. А також треба вірити в одужання. Тож будьте здорові!
Розмову вів
Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар