В центральній районній бібліотеці відбулась нарада працівників культури Ковельщини, на якій розглянуто підсумки діяльності закладів культури, мистецтва та охорони культурної спадщини у минулому році, а також визначено завдання на 2013-й рік.
Перед присутніми виступив голова райдержадміністрації Сергій Матяшук, який зазначив, що культура має на селі утверджувати духовність, розвивати народні традиції, виховувати людей у дусі патріотизму, національної гордості, пропагувати здоровий спосіб життя громадян.
В нараді взяли участь і виступили голова районної ради Петро Якубук, заступник голови райдержадміністрації Андрій Мигуля та директор обласної бібліотеки ім. Олени Пчілки Людмила Стасюк.
На нараді прозвітувала про роботу культпрацівників начальник відділу культури і туризму РДА Тетяна Матяшук.
Протягом минулого року, наголосила Тетяна Іванівна, спільними зусиллями районної влади та працівників культури вдалось зберегти мережу закладів. Однак обмеженість бюджетного фінансування не дозволила ліквідувати неповної зайнятості працівників.
Зокрема, продовжують працювати на 0,75 посадового окладу 18 бібліотечних та 18 клубних працівників. На 0,5 посадового окладу трудяться 11 бібліотечних та 19 клубних працівників. Протягом року 23 працівники галузі пройшли підвищення кваліфікації на базі обласного науково-методичного центру культури Волині та Рівненського факультету Державної академії керівних кадрів Міністерства культури України. Десять чоловік здобувають заочно освіту у вищих навчальних закладах, один – навчається у Волинському училищі культури і мистецтв.
Для організації змістовного дозвілля, пропаганди духовності, здорового способу життя в районі проведено ряд заходів. Зокрема, цікаво пройшло відзначення Дня Соборності та Свободи України, Дня місцевого самоврядування, Дня працівників сільського господарства та інших.
Зворушливими були районні огляди-конкурси колядників, щедрувальників та віншувальників "З Різдвом Христовим", виконавців розмовного жанру "Мій любий краю", сімейних ансамблів "Співає родина", фестиваль "Осінній вернісаж".
На високому рівні пройшов Всеукраїнський огляд-конкурс клубних закладів у сільській місцевості, до якого залучено 12 клубних установ. За підсумками першого етапу Всеукраїнського огляду-конкурсу дипломом управління культури і туризму обласної державної адміністрації за зайняте друге місце нагороджено будинок культури села Попович, який очолює директор Тамара Крицко.
В області успішно реалізовано проект "Волинь фестивальна", в рамках якого в урочищі Нечимному проведено літературно-мистецьке свято "Лісова пісня", учасниками якого були письменники, митці, автори з різних куточків України і з-за кордону.
Доброю традицією стали плідні творчі зв'язки з громадськими організаціями, шкільними та позашкільними закладами. У селі Колодниці, де насипано символічну могилу Т. Шевченку, у день його перепоховання проводиться мітинг пам'яті поета. Також вшановуємо воїнів-"афганців" та учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Відбуваються обмінні концерти аматорських колективів з іншими районами нашого краю. Представники з Ковельщини побували з творчими візитами в Турійську, Шацьку, Ратному та Старій Вижівці.
Все більше входять в практику святкування дня села, до якого долучився фонд "Патріоти Волині". З його боку надана для цього значна спонсорська допомога.
Помітним колоритом різноманітних багатожанрових виставок, які завжди викликають неабиякий інтерес у людей, відзначаються районний будинок культури, заклади культури в селах Дубовому, Сільці, Старих Кошарах, Скулині, Козлиничах, Підріжжі, Битні, Поповичах.
Зазвичай, цікаво проходять свята народного календаря, літературних та ювілейних дат у Поповичах, Великому Порську, Дубовому, Білині, Облапах, Зеленому, Кругелі, Білашеві, Битні, Доротищах, Городищі, Козлиничах, Велицьку. Заслуговує на увагу робота клубу ветеранів, що діє при бібліотеці Голоб, де організовуються вечори-зустрічі із цікавими людьми селища. Цей колектив – постійний учасник обласних ветеранських конкурсів, партизанських зльотів.
Належний виконавський рівень, майстерність, сценічну культуру демонструють сільські аматорські колективи Дубівського, Доротищенського, Білинського, Білашівського, Поповичівського, Облапського сільських будинків культури, клубів сіл Мощеної, Великого Порська, Кругеля, Битня. Приємно, що після кадрових змін краще стали працювати установи культури у селах Пісочному, Доротищах, Бруховичах, в селищі Люблинець.
– На жаль, – відзначила у своєму звіті Тетяна Матяшук, – поки що низький рівень виконавської майстерності аматорських колективів у Підріжжі, Сільці, Новому Мосирі, Ситовичах, Дрозднях, Уховецьку, Старих Кошарах. Нечасто тут на сільській сцені можна почути пісню, отож, і дозвілля проходить без залучення молоді.
Як відзначалося, нинішній період позначений проведенням заходів, приурочених до 200-ліття з дня народження видатного поета Т. Г. Шевченка, яке відзначатиметься в наступному році.
Минулоріч пройшли заходи для педагогічних колективів і учнів, а також учнів трьох шкіл естетичного виховання. В них навчанням охоплено 370 учнів на народному, фортепіанному, духовому, струнно-смичковому, хоровому відділах. Працюють класи-філії у селах Тойкуті, Зеленому, Велицьку, Пісочному, Любитові, де діти з навколишніх сіл мають змогу навчатися на різних музичних інструментах.
Проводиться значна робота з учнями, які беруть активну участь у різноманітних Всеукраїнських, обласних конкурсах. Ансамблі народної музики Люблинецької та Голобської шкіл естетичного виховання стали лауреатами обласного огляду-конкурсу народно-інструментальної музики "Калинова сопілка". Дитячий колектив "Дударик" з Голоб – переможець районного конкурсу "З Різдвом Христовим".
Серед вагомих надбань бібліотечної галузі – активна співпраця з міжнародними організаціями. Центральна районна бібліотека бере активну участь у написанні проектів. Досягнуто вже 5 перемог, в результаті яких забезпечено сучасною комп'ютерною технікою 8 бібліотек, а всього нараховується 34 комп'ютери.
Зараз бібліотекарі центральної районної системи працюють над написанням проекту "Організація вільного доступу до мережі Інтернет – 5 раунд" від програми "Бібліоміст", який передбачає оснащення бібліотек сучасною комп'ютерною технікою.
Всього послугами бібліотек у звітному році скористалося 28946 жителів міста та району. Треба також відзначити роботу центральної дитячої бібліотеки, сіл Дубового, Білашева, Козлинич, Сільця, Підріжжя, Уховецька, Зеленого, Білина, Скулина, Любитова, Поворська, Мельниці, Брухович, Вербки, Облап.
На нараді порушувалися інші важливі питання діяльності установ культури.
Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар