На невеличкій галявині, що з усіх боків оточена деревами, під березами видніються мішки із соком. У них повільно скапує прозора, як сльоза, рідина. Це лісівники ДП "Ковельське лісове господарство" заготовляють березовий сік.
У Зеленському лісництві цією справою займаються не один рік. Звісно, до роботи залучено найбільш досвідчених спеціалістів. Бригаду очолює помічник лісничого Юрій Черняк.
– Люди, які тут працюють, уважно стежать, щоб вчасно зібрати сік. Як тільки наповняться мішки, рідину зливаємо у заготовлені бочки, – розповідає він.
Старанно трудяться на збиранні соку робітники В'ячеслав Данилюк, Леонід Максимук, Петро Левчук, які з ранку до вечора стежать за підточкою.
Лісничий Зеленського лісництва Олександр Карпук розповідає:
– На переробний пункт ми вже відправили майже п'ять тонн цілющого соку, – каже він. – А до кінця сезону заготовимо ще кілька десятків тонн. Зібраний сік зразу ж відправляємо у бочках в консервний цех. Для транспортування залучили автомашини, а також дві парокінні підводи.
Високі берези, яким вже не один рік, "діляться" своїм цілющим природним напоєм. Отож, лісівникам треба якнайшвидше зібрати ці щедрі "сльози" з білокорих дерев. За день від кожного можна підточити не більше 2-3-ох літрів. Торік щедрішим був збір соку.
– Поспішати треба, – каже лісничий Олександр Карпук, – бо ще кілька днів, і роботи доведеться згортати. Ця весна затяжна, довго лежав сніг, тому не було можливості розпочати заготівлю раніше.
В ДП "Ковельське лісове господарство", яке очолює директор Володимир Данилюк, при першій можливості активно розпочали в усіх лісництвах заготівлю березового соку. Заздалегідь організували його підвезення до місця переробки. З перших днів на повну потужність запрацював консервний цех.
Пройде небагато часу, і на прилавках наших торговельних закладів з'явиться продукція держлісгоспу. Тут цей напій не залежується. Адже він лікує багато хвороб. Це – справжній еліксир здоров'я.
Головний лісничий ДП "Ковельське лісове господарство" Віктор Савчук повідомив, що за нинішній сезон підприємство має заготовити 100 тонн березового соку. Для того, щоб прискорити роботи по підточці його, залучено шість лісництв.
– Але без спеціального дозволу не кожен бажаючий може спускати з дерев сік, – говорить він. – Для законної заготівлі потрібно укласти угоду з лісокористувачем, оформити лісовий квиток і сплатити кошти до місцевого бюджету. За незаконне підточування передбачені штрафні санкції. Все залежить від віку та діаметру дерева, від того, чи не пошкоджена береза до ступеня припинення росту.
…У небо піднялися ще не зовсім пробуджені від зимового сну дерева. Прохолодне весняне повітря хитає високі стовбури беріз. Десь у гущавині озиваються дзвінкі голоси лісових птахів. Білокорі красуні на цій галявині доживають свій вік. Адже, як передбачено, через деякий час їх зріжуть і відправлять на переробні пункти держлісгоспу. А на цьому місці лісівники висадять молоді саджанці берізок.
Степан СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКАХ: під час заготівлі березового соку у Зеленському лісництві.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар