Одним із пріоритетів Національного плану дій галузі охорони здоров'я на 2013 рік є модернізація системи екстреної медичної допомоги, що суттєво знизить смертність і каліцтво потерпілих через несвоєчасний порятунок.
Після першого кроку – створення в областях Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Глава держави Віктор Янукович зобов'язав медиків у рекордні строки забезпечити виконання прописаних нормативів. І головний поміж них – реальні доїзди бригад "швидкої" на виклик за 10 хвилин у місті й за 20 – у селі.
Слід відзначити високу кваліфікованість бригад "швидкої" допомоги м. Луцька, котрі приїздять на виклики у середньому швидше за нормативні 10 хвилин.
Звичайно, даються взнаки кращі і вільніші від транспорту автошляхи, належна увага влади до потреб медицини. Проте найсуттєвішим плюсом є успішна реалізація президентського доручення – створення Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
– Окрім створення в Луцьку Центру надання екстреної медичної допомоги, у більшості районів сесіями місцевих рад на баланс обласного Центру передано карети "швидкої" допомоги, – розповів начальник обласного управління охорони здоров'я Ігор Ващенюк. – Волиняни забудуть про такі випадки, коли, викликаючи "швидку", яка може приїхати за 5 хвилин, доводиться її очікувати півгодити, а інколи й годину. Загалом на реалізацію програми екстреної медичної допомоги для області передбачено 40 млн. грн., тоді як в 2011-му було 5 млн. грн.; а торік – 7 млн. грн.
Лише за останні два роки на Волині створено десяток нових пунктів базування "швидкої" допомоги: в Ківерцівському, Ратнівському, Старовижівському, Шацькому та Любомльському районах. Нинішнього року планується створити ще 9 пунктів, і, що головне, із повним збереженням кадрів. Одночасно із створенням нових пунктів поповнюватимуться й автопарки.
– Нині триває робота щодо закупівлі в Європі за позабюджетні кошти восьми карет "швидкої" допомоги, три з яких - реанімобілі, – зазначає голова облдержадміністрації Борис Клімчук. – У них необхідно буде облаштувати радіозв'язок, а пізніше — GPS-навігатори. На ці та інші ІТ-технології держава гарантує близько 150 млн. грн. для усіх центрів країни. Пізніше за кошти державних програм плануємо закупити ще кілька автомобілів класу "С".
Нині в області GPS-навігаторами обладнані лише 30 відсотків машин, хоча в Луцьку та Любомльському районі їх мають всі без винятку карети "швидкої". Нинішнього року медики одержать у поміч спеціальний апаратний комплекс "Вчасна допомога", що стане кінцевим етапом у створенні центральної диспетчерської європейської моделі екстреної допомоги, заради порятунку життя співвітчизників та надання якісних медичних послуг.
Таку інформацію про стан справ щодо модернізації системи екстреної медичної допомоги області ми отримали із листа громадського дописувача "Вістей Ковельщини" Сергія МИКОЛАЙЧУКА. В свою ж чергу, вирішили поцікавитись, як проходить цей процес на Ковельщині. З цим питанням звернулися до завідуючого Ковельським відділенням Волинського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Сергія ПАЛАЙДИ. Ось що він повідомив:
– На виконання Закону України "Про екстрену допомогу", який увійшов в силу з 1 січня ц. р., в області було створено Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, до якого з 1 квітня увійшло і Ковельське відділення швидкої допомоги, яке раніше належало Ковельській ЦРЛ, включаючи пункти екстреної допомоги с. Поворська та смт Голоб.
Звичайно, цей перехідний період нелегкий, та сама суть швидкої допомоги поки що практично не змінилась, лише окремі функції, котрі "швидка" раніше виконувала, але які їй виконувати не належить, поступово відходять. Відтепер "швидка" виїжджатиме лише на екстрені виклики, тобто, коли існує реальна загроза життю людини, на усі виклики, пов'язані із порушенням психіки, діяльності серцево-судинної системи, дихання, у громадські місця та ін. Виклики, котрі не потребують негайної допомоги, обслуговуватимуться пунктом невідкладної допомоги, створеним при центральній райлікарні Ковельського МТМО, який функціонує з 9 ранку до 21 години вечора.
Слід зазначити, що на сьогоднішній день Ковельське відділення Волинського обласного центру екстреної допомоги та медицини катастроф повністю забезпечене усіма необхідними медикаментами. Наприкінці минулого року за рахунок державної субвенції придбано два нові дефібрилятори, два електрокардіографи, портативний кисневий концентратор, а також новий автомобіль швидкої допомоги категорії "В", оснащений усім необхідним медичним приладдям.
Найближчим часом в області планується створення єдиної диспетчерської служби для централізованого контролю викликів. На разі працює комп'ютерний реєстратор викликів, що допомагає уникнути непорозумінь із громадянами, котрі часом виникають.
Підготувала Галина ЦЮРА.
НА ЗНІМКУ: одна з бригад «швидкої» допомоги.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар