Відзначення свята села Поворська започатковано ще 1998 року, у день 500-річчя першої письмової згадки про населений пункт. З того часу стало воно традиційним.
Нинішніх учасників і гостей свята, які прийшли відзначити 515-ту річницю села, вітав великий плакат:
Поворську мій рідний! Найкращий у світі,
Живеш ти в легендах, оспіваний в пісні.
Тут люди прекрасні, діла їхні славні,
Земля в нас квітуча, і свято у травні!
Тут наша держава, тут наша родина,
Тут наша маленька свята Батьківщина.
Розпочалося свято урочистим богослужінням у сільських храмах та акцією "Рушник єднання". Захід відбувся з ініціативи заслуженого діяча мистецтв України Віталія Іваницького за сприяння Поворської сільської ради. Добрий почин відродження українських традицій на Волині підтримує і народний депутат України Степан Івахів. Подібні заходи уже відбулися у багатьох селах.
Символічно, що єднання у Поворську розпочалося між двома храмами. Вишиваний рушник, цей споконвічний український оберіг, став символом єднання великої поворської громади, людей різного віку і роду занять, різних релігійних конфесій. Жителі села вишикувалися вздовж дороги, з'єднавшись вишиваними рушниками. Довжина складеного рушника досягла 230 метрів.
Від храмів урочиста процесія на чолі із сільським головою Сергієм Семенюком і отцем Дмитром, настоятелем Свято-Покровського храму УПЦ КП вирушає вулицями села до центру.
До урочистої ходи приєднуються і почесні гості свята – голова Ковельської райдержадміністрації Сергій Матяшук, голова Ковельської районної ради Петро Якубук, представник народного депутата України Степана Івахіва Віталій Іваницький.
Щирим хвилюванням сповнювалося серце, коли білокрилий вишиваний рушник гордо плив вулицею до центру, де біля будинку культури чекала святково прибрана сцена, виставки, грав духовий оркестр Поворської музичної школи.
На урочисту частину свята запрошують ведучі Ірина Редькович та Олександр Левчук. Разом із Державним прапором України внесли вперше прапор Поворська, у якому поєднались і символіка місцевого регіону, і голуба височінь неба, і зелень лісів, і прохолода поліських озер.
Дівчата у вишиванках привітали найпочесніших гостей хлібом-сіллю.
У виступі сільського голови Сергія Семенюка – розповідь про славне історичне минуле Поворська, овіяне легендами і переказами, обпалене війнами, славне добрими справами і традиціями. Групі жителів села сільський голова вручив подяки за віддану працю, за вагомий особистий внесок у вирішення питань розвитку територіальної громади.
Щирим і зворушливим був виступ Сергія Матяшука, голови райдержадміністрації. Згадавши дитячі і юнацькі роки, що проминули в Поворську, Сергій Васильович подякував і ветеранам війни, на чиї плечі звалився найбільший тягар, і вчителям, що навчали його у школі, і всім односельчанам, разом з якими очільник району вирішує болючі проблеми сьогодення.
За порівняно короткий час перебування С. В. Матяшука на посаді керівника району відчули поворчани його допомогу у впорядкуванні сільського кладовища, у підготовці до видання книги про історію школи. Найближчим часом за сприяння голови адміністрації розпочнеться заміна даху Поворської загальноосвітньої школи, збудованої 1979 року, а в перспективних планах – побудова нового будинку культури в Поворську.
Привітали поворчан і голова Ковельської районної ради Петро Якубук, і представник народного депутата України Степана Івахіва Віталій Іваницький. Степан Петрович неодноразово брав участь у вирішенні і особистих, і громадських проблем поворчан, допомагав матеріально. На свято представники народного депутата України прибули знову з подарунками і вітаннями.
Мистецьким дарунком у день села стала концертна програма заслуженого артиста України Адама Горбатюка. Українські пісні, що звучали у його виконанні, глядачі вітали щирими оплесками, разом з артистом були не тільки слухачами, але і виконавцями українських мелодій, взяли участь у розважальному караоке, переможцем якого стала Лілія Бондарчук, жителька Поворська, студентка Львівської комерційної академії.
А ще залишився поворчанам на пам'ять від Степана Івахіва вишитий рушник – з розкішними півнями і написом: "На щастя, на долю, на многії літа жителям села Поворська". Пенсіонерка Ольга Тарасюк передала йому щирий вірш-подяку за добрі справи.
Звичайно, не обійшлося свято без "Пісні про Поворськ", музику до якої написала Євгенія Савчук. Цей своєрідний поворський гімн прозвучав у виконанні молодіжної вокальної групи.
Поворську вишивку давно знають у районі і області завдяки майстрині Ніні Семенчук, автору багатьох персональних виставок у Луцьку, Ковелі, Нововолинську, Кузнецовську, Голобах, Поворську. У цей день яскраві витвори її рук і фантазії теж прикрашали свято.
Приємно, що були організовані виставки й інших, поки що менш відомих вишивальниць. Милували око вишиті рушники, картини Любові Матяшук, Ірини Редькович, а також наймолодшої майстрині Тетяни Копанчук. Усім сподобався її рушник "Хліб і сіль" з розкішним короваєм, колосками і сучасним багатобарвним орнаментом (до речі, дівчина вродлива і незаміжня; хлопці, куди ви дивитесь?).
Давно у пошані в Поворську краєзнавство. Мало не кожен поворчанин розкаже вам історію польського костелу, перебудованого у будинок культури, обеліска Слави в селі та інших пам'ятних місць, порадить відвідати історичний музей у школі. Порадує і багатий вибір літератури і матеріалів з краєзнавства у сільській бібліотеці.
На свято села поворські краєзнавці підготували фотоекскурсію "Рідне село: вчора і сьогодні. Погляд крізь роки". На світлинах різного часу – краєвиди села, події, односельчани. Упізнавали знайомі вулиці і будинки в минулому, дідусів, бабусь, батьків, знайомих, себе у роки юності.
Багатолюдно було і на сільському стадіоні (хоч і підмоченому недавніми дощами), де проходили спортивні змагання.
В міні-футболі перемогу здобули відповідно команди підприємця Володимира Горайчука, сільської молоді, Львівської залізниці. Приємно відзначити, що на четвертому місці упевнено закріпилася команда школярів, обігравши дорослих (команди військової частини, місцевої дільниці ВАТ "Волиньобленерго", села Заячівки та інших).
По 28 разів підтягнулися на перекладині Олександр Затинний і Андрій Шевчук, 26 — Владислав Левчук, а наймолодший учасник цього конкурсу — 8-річний Святослав Нискогуз – 5 разів. Змагання з пляжного волейболу на залитому водою стадіоні виглядали майже, як справжні. Тут перемогли Володимир Булік – Михайло Кулік та Юрій Рудь – Сергій Тетерук.
Частину спортивних змагань провели на майданчику біля адмінбудинку. Серед сільських богатирів переможцями у метанні колоди стали Володимир Булік (730 см), Іван Редькович (680 см), Юрій Савчук (670 см); у підніманні гирі – Роман Мартинюк (65 разів), Василь Калімон (55 разів), Богдан Баран (30 разів); у змаганнях з армрестлінгу не було рівних братам Роберту та Сергію Омелюкам та Віталію Чалайдюку.
"Родзинкою" свята, що завжди збирає рекордну кількість глядачів, є перетягування каната. Навіть краплистий травневий дощ (таки не втримався і теж завітав, хоч і на кінець свята!) не зміг розігнати усіх бажаючих побачити змагання найбільших поворських силачів. Тим, хто з якихось причин не спостерігав за цим дійством, повідомляю, що перемогла команда сільської молоді.
Не залишилися без подарунків й іменинники того дня, а їх було 4 – Надія Сільвесюк, пенсіонерка, в минулому активна учасниця художньої самодіяльності, Ганна Шворак – голова ради ветеранів села, Катерина Пахольчук, студентка Рівненського державного гуманітарного університету та Юлія Сінчук, випускниця школи.
Наймолодшим учасником свята став Тимур Копанчук, 1802-ий житель Поворська, якому у день села виповнився місяць і 15 днів. До речі, у 2013 році в селі уже народилося 11 дітей. Так що безробіття поворським учителям і вихователям дитсадка ближчим часом не загрожує.
Свято тривало довго. Усіх зголоднілих і змучених спрагою пригощали працівники торгівлі – місцевого ССТ, підприємці Ірина Данилюк, Володимир Копанчук, Тетяна Боровик. А ще до цієї справи долучилися працівники культури сіл Поворської сільради. Їхні домашні смаколики – печений сир, кекси, тістечка, розставлені на столах, міг спробувати кожен і переконатися: справді смачно!
Немало зусиль для організації свята доклали працівники Поворської сільської ради, директор будинку культури Андрій Алієв, художній керівник Ірина Редькович, організатори і учасники художньої самодіяльності та спортивних змагань, місцеві майстрині-вишивальниці і ще багато інших, без чиєї участі свято не було б таким яскравим і зворушливим.
Щиро дякують поворчани за допомогу і начальнику відділу культури Ковельської райдержадміністрації Тетяні Матяшук. Тетяну Іванівну знають тут не лише як районного керівника культури, а ще й шанують по-особливому, по-родинному як поворську "невістку": її чоловік Віталій з діда-прадіда поворчанин.
В історії нашого села багато славних сторінок, і цьогорічне свято – одна з них. Ще на один рік став "старшим" Поворськ, але як збагатився позитивною енергією, мудрістю, злагодою, радістю! Мабуть, заради цього ті дні клопотів, турбот, репетицій, підготовки варто було пережити.
Олена Дерев'янчук,
вчитель
Поворської ЗОШ.
НА ЗНІМКАХ: під час свята села у Поворську; окремі з робіт сільських умільців.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар