В культурно-просвітницькому центрі міста відбулася презентація нової книги "Рай-Мир" письменника, журналіста, відомого дослідника традицій і звичаїв Полісся Сергія Цюриця.
Розділити радість народження нового видання прийшли шанувальники його творчості, читачі, місцеві поети, жителі міста.
Урочисту частину вечора почала вступним словом методист центральної районної бібліотеки Ольга Бичковська, яка зупинилася на окремих творчих здобутках автора.
– Сьогодні у нас в гостях, – сказала вона, – людина багатогранна, поет і філософ, який дивиться на світ закоханими очима, любить людей і життя.
Ольга Василівна також процитувала уривок із передмови автора книги, де значиться: "Був грудень, сніжна і холодна зима 1956 року, понеділок, день святої Варвари. На груші-дичці, що росла під вікном хати, сиділи снігурі. Як почули птахи крик новонародженого, стали просити у святої Варвари для хлопця – хто долі, хто щастя, хто багатства".
– Читачі добре знайомі із книгами письменника, які є в центральній районній бібліотеці, – сказала ведуча вечора.
У «досьє» автора – чимало книг, які засвідчують його глибоку зацікавленість у дослідженні міфології наших пращурів. Багатьом відомі його праці, які він підготував у співавторстві з іншими дослідниками нашої дійсності.
До речі, автор відредагував книги Раїси Гішинської "Розвиток бандури на Волині", "За волю України" – антологія пісень національно-визвольних змагань. Видання ілюстроване графікою художника УПА Ніла Хасевича, де зібрано майже дві з половиною сотні стрілецьких і повстанських пісень.
На рахунку автора — праці "Народні танці Волині і Волинського Полісся", "Квіти Волині" та інші цікаві видання, що їх підготував і випустив у світ письменник у співавторстві з дослідниками Полісся.
Сергій Цюриць плідно працює в поезії, прозі, гуморі, сатирі та фантастиці. Його оригінальні твори "Весілля папороті", "Сльоза", "Товсті та тонкі", "Зустріч із Сніговичком", "Ініціатор", "Побачення на вулиці дощів" знайшли щирих шанувальників серед багатьох читачів.
Письменник значну увагу у творчості приділяє дослідженню фольклорних традицій Волині і Полісся. Одна із його робіт – наукова розповідка "А вже недалечко червоне яєчко", в якій розповідається про секрети прадавнього українського мистецтва писанки, писанкарські традиції нашого краю.
– Я дякую Вам, Сергію Назаровичу, – сказала Ольга Василівна, – за цю малесеньку книжечку, бо писанки – це моє захоплення з дитинства.
Про автора, який багато працює над словом, у своїх відгуках розповідають відомі дослідники, письменники. Професор-народознавець Віктор Давидюк сказав: "Не багатьом відомо, що у своїх мріях-снах Сергій Цюриць мало не щоночі косить росу на зоряних покосах. Громадить піраміди космічних соломинок-променів у золоті стоги. І щоразу йому під косу норовить потрапити чарівна квітка папороті, яку він боїться скосити. Він чує голос трави і мову сосен. Він бачить те, чого ми не бачимо".
Сергій Цюриць як вдумливий творець слова вміє проникати у таїни навколишнього світу, творчість. Книга "Рай-Мир", яку він презентував на вечорі, вражає не тільки своєю "архітектурою", а й філософською вдумливістю. Він сказав:
– Мене не перестає цікавити міфологія Полісся, де криються незвідані до цього часу пласти життя звичайних поліщуків. Не можу зрозуміти, чому зараз знищують унікальні діброви, гайки, озера, річечки, болотця? Чому ми не бережемо цей дивосвіт?
Автор пише: "…Там білих лілій свічі, засвічують русалки у вічі". Або "…Тумани тчуть із молока жінки…". В "сльозі озерній біла пташка", "Росою боса йде ромашка", "Зимою білий сніг в селі", "Там льон на росах вибілює на полотно Волинь".
Таких асоціацій, розгорнутих метафор можна навести у книзі "Рай-Мир" дуже багато. "Роман-феєрія" – поетична присвята Поліссю. Міфи, легенди, апокрифи, авторські реконструкції, історичні реалії та події повертають у світ одвічної героїки і правди. За кожним рядком і навіть словом – цікава праминувшина, дуже точні деталі і факти, втрачені знання і чийсь спосіб життя.
Читаючи книгу, відчуваєш, що все пройняте у вимірах імпресіоністичній поетиці і сприймається як фрагментарий імпульс-спалах. На кожній сторінці маємо яскраву метафору – персоніфікацію з розлогими асоціаціями.
Письменник, як він наголосив у розмові, надзвичайно щаслива людина. Адже видав кілька книжок, які полюбилися читачам. А в цілому, ми маємо радість від того, що ходимо по цій землі, радіємо, бо можемо бачити під ногами зелений розвій папороті.
Безумовно, у Сергія Цюриця є в літературі своє кредо, якого він весь час принципово дотримується і, мабуть, не помилюся, коли скажу, що в основі його лежить правда.
Тож у його книзі не випадково закрадаються вислови, що близькі до народної мови, як от "Всміхнеться ягода. Надіне гриб бриля" тощо.
На презентації зазначалося, що у Сергія Цюриця є багато напрацювань в мемуарній літературі. Зокрема, він підготував спогади репресованих українських патріотів. Видав близько ста книг поезії, прози, мемуарів та мистецько-краєзнавчої літератури.
Та найближча для нього тема – це розгадка таємничості Полісся. Чимало поговірок, казок, пісень він постійно вводить у книги. Йому, скажімо, цікаво, що в нашому краї колись жили русалки чоловічої статі, не кажучи вже про вовкулаків, які записав ще Геродот.
На вечорі також декламували вірші автора. Читав їх й сам автор.
Музичним етюдом та піснею привітав на вечорі композитор з Луцька Ігор Баранюк. Виступив також мистецтвознавець, очільник Ковельського відділення Українського фонду культури Геннадій Сарапін.
– В цьому виставковому залі, до речі, нещодавно проходила виставка художників України, які взяли участь у заході на лісову тематику "Лісоозер'я". Її ми підготували спільно з ДП "Ковельське лісове господарство". Подивіться, які прекрасні у нас ліси, природа. На жаль, все це знищується у наш час. Скажу, що Сергій Назарович багато робить, щоб зберегти цю невимовну красу.
Привітав на вечорі автора і подарував букет із текстом про сестру Лесі Українки Заслужений працівник культури України Іван Сидорук.
Степан СКОКЛЮК.
Залишити коментар