Чудова нагода гарно розважитися, поринути у неповторну атмосферу прадавніх звичаїв випала ковельчанам та гостям міста під час свята "Вечір Івана Купала", організованого за сприяння міської влади молодіжною громадською організацією "Центр Ініціатив", яке відбулося 6 липня на так званому острівці мальовничого берега річки Турії.
Погода була по-літньому теплою та без дощу, тож на свято прийшло чимало глядачів, переважно – сім'ї з дітьми. Магічна атмосфера свята відчувалася відразу ж при вході на «острів», адже усім, хто виявив бажання сюди завітати, довелось проходити під встановленою символічною брамою, прикрашеною величезною підковою, а це, як запевняли організатори, – на щастя, на добро.
Не забули і про народні звичаї та розваги. Посередині розлогої галявини розмістилась сцена, що потопала у розмаїтті зелені, по обидва боки якої, ніби підпершись, стояли опудала Морени та Купала, прикрашені квітами і вінками. Сфотографуватися біля них виявилося чимало бажаючих.
Святкування Івана Купала, як розповіла присутнім на початку дійства його ведуча Анна Стасюк, є давньою українською традицією. Це одне з найулюбленіших і найпоетичніших свят українського обрядового календаря. Цього дня наші предки усі свої палкі почуття висловлювали за допомогою стихій – води і вогню, музики, танцю та жартів.
У ніч на Івана Купала хлопці й дівчата збиралися у веселі компанії та розважалися на берегах озер і річок, палили величезні багаття, стрибали через них, водили хороводи. "Так робили наші предки, – підкреслила ведуча, – і ми прагнемо відродити цю традицію, об'єднати людей, повернути до свого коріння, своєї історії, культури".
Гості свята з цікавістю слухали розповіді ведучої, а тим часом біля сцени активісти "Центру Ініціатив" – молоді дівчата у вишитих сорочках забавляли малечу різноманітними конкурсами та розвагами, найактивніших учасників яких заохочували солодкими призами.
Того дня «острів» мальовничого берега річки Турії перетворився на невеличке містечко української творчості та прадавніх ремесел. На ярмарку майстрів, котрі з'їхалися з усіх куточків України, можна було знайти любителям обереги, іграшки, лікувальні трави, вироби з льону та фетру, прикраси і посуд, виконані в народному стилі. На місці любителям гончарних виробів проводили майстер-класи з виготовлення такого посуду справжні аси гончарної справи Василь Кирилюк та Валерій Ленартович.
І взагалі, на святкуванні Івана Купала можна було відвідати майстер-клас на будь-який смак. Зокрема, представників сильної статі зацікавив процес виготовлення виробів з металу, котрий майстерно демонстрував коваль-професіонал із Луцька Олег Грицюк. Тут же можна було придбати уже готові вироби майстра – ковані підсвічники, лампадки, амулети. В свою чергу, чимало представниць прекрасної половини людства зібралося на майстер-клас із ткацтва, який проводили на справжньому старовинному ткацькому верстаті симпатичні юнки в українському вбрані, мешканки села Дубечного Старовижівського району Наталя Козловська та Віана Грибовська.
А от у юних ковельчан, особливо у дівчаток, величезне зацікавлення викликали майстер-класи із виготовлення свищиків, плетіння купальських віночків, ляльок-мотанок та птахів із сіна. Під вмілим керівництвом майстрині мистецької студії "Ole-Art", що у Луцьку, Ольги Грицюк та її доньки Іванки звичайний жмут сіна у дитячих руках поступово перетворювався на оригінальний виріб, даруючи колосальне задоволення юним творцям. До того ж, власноруч виготовлених птаха чи ляльку діти забирали із собою на згадку про свято.
Неможливо було пройти мимо і символічної української хатини, представленої на святі жителькою с. Тойкута, депутатом районної ради Лідією Козулею. Окрім запальної музики, яку весело вигравали біля входу до хатини "Троїсті музики" у складі мешканців того ж села Леоніда Дятла, Володимира Галаші та Сергія Саварина, вабили гостей і розвішані на стінах вишиті рушники й український одяг, окремим з яких, як розповіла Лідія Іванівна, більше ста років. Усіх, хто завітав до оселі, привітна господиня пригощала варениками, пирогами з вишнями та іншими смачними наїдками.
"Причаститися" ж смачною медовухою кожен бажаючий міг біля прилавків, на яких свою продукцію пропонували пасічники. А от художник-професіонал зі Львова Оксана Чміленко пропонувала відвідувачам свята зафіксувати свій образ на папері у вигляді веселих шаржів.
Не обійшлося на святі Івана Купала без традиційних козацьких розваг. Та найбільше потішили як дітей, так і дорослих веселі конкурси "Кращий стовполаз" та "Як я рідного кума зробив".
Особливо яскравою була вечірня програма свята – запальні флеш-моби "Етно-танці" та "Ти ж мене підманула", змістовна концертна програма за участю ковельчан Миколи Більшевича та Ірини Ленартович, гурту "Лучеськ бенд" та ін., і, звичайно ж, водіння хороводів, спускання віночків на воду та головна розвага купальського свята – стрибка через вогнище. Молодь не втрималась, аби не стрибнути через палаюче багаття, дехто робив це неодноразово. Стрибали поодинці і парами, тримаючись за руки. Завершальним акордом свята став яскравий феєрверк.
Галина ЦЮРА.
НА ЗНІМКАХ: під час свята "Вечір Івана Купала" на березі річки Турії.
Фото Мирослава Данилюка.
Залишити коментар