Моє рідне село Білашів, —
Ти цілющий бальзам для душі.
Із далеких і близьких доріг
Я на твій повертаюсь поріг.
("Мій Білашів", слова О. Пеха, музика Є. Юзинкевича).
Вже третій рік поспіль, після завершення жнив — найголовнішої події у житті селянина, у Білашеві святкували День села.
Тематикою цьогорічного свята стали правічні символи українства, що їх пошановують як найвеличніший дар, переданий у спадок предками. А передувала йому велика підготовча робота. Воно й не дивно, бо сама програма святкування була дуже насиченою: від ранкового богослужіння в храмі до спортивних змагань, численних конкурсів, розваг, концерту, святкової дискотеки.
Головне дійство свята розпочалося на території будинку культури. Святкове, у національних кольорах, оформлення сцени і вулиці, традиційна, але через свою автентичність щоразу цікава й неповторна виставка старовинних вишивок, домотканих ряден «із бабусиної скрині", обладнані місця для різноманітних конкурсних виставок, тематичне музичне оформлення створили піднесено-урочисту атмосферу, розігнавши навіть дощові хмари.
А тим часом збірні команди сіл Білашева і Перкович змагалися на футбольному полі за право першого володаря кубка села (матч завершився переконливою перемогою 3:0 на користь збірної села Білашева).
Ближче до обідньої пори позивні свята розпочинають урочисте дійство. Ведучі (Лідія Куничник і автор цих рядків) вітають білашівців, перковичівців, грушівців, янівців — жителів територіальної громади і уродженців населених пунктів сільської ради, дорогих гостей, а також учасників урочистої ходи загальносільської акції "Вишиті обереги єднання" (ідея запозичена у Заслуженого діяча мистецтв України Віталія Іваницького), які з піднесеним настроєм, почуттям патріотизму в цей час вишикувались на вулиці Шевченка.
В центрі — лідер громади Катерина Юзинкевич, сільський голова із двома маленькими україночками. І хоча учасників акції було не так багато, як планувалось (61 чоловік, довжина єдиного рушника — 134 м), але та частина вулиці, на якій розташувались учасники акції, від білосніжного полотна і розмаїття візерунків стала вмить світло-святковою.
Над селом величаво лине пісня Тараса Петриненка "Україна", з лівого і правого краю вулиці до центру під'їжджають на "залізних конях" дві пари козаків. Над ними розвиваються жовте і блакитне полотнища, які перед сільським головою злилися в кольори Державного Прапора України. Хлопці-козаки (Дмитро Стицюк, Микола Лісайчук) по черзі рапортують про готовність до урочистої ходи. Дівчина-українка (Іванна Козел), низько вклоняючись, підносить учасникам акції, гостям, сільському голові на вишитому рушнику хліб і сіль — одвічні символи української гостинності— та запрошує усіх на свято.
Катерина Юхимівна приймає рушник і цілує хліб, що символізує духовну єдність, злагоду і глибоку пошану. Маленькі україночки-сестрички (Настуня та Іванка Тарасюки) підхоплюють кінці рушника і з'єднують свої полотна із рушниками учасників акції лівого і правого краю — символічне та хвилююче об'єднання! Під супровід "Пісні про рушник" учасники акції та гості з національними стягами і слов'янськими святинями заходять до будинку культури.
Сценарій концерту (автори - Раїса Рибчук і Степан Топольський) був побудований так, що традиційні атрибути урочистостей: вшанування хвилиною мовчання воїнів-визволителів, покладання квітів до обеліска Слави односельчанам, які загинули у роки Великої Вітчизняної війни, представлення почесних гостей і вручення їм святкового хліба (Михайло Стиранка, перший заступник голови райдержадміністрації, Олена Комісарук-Марчак, директор Ковельського міськрайонного центру зайнятості, Юрій Сковорода, представник народного депутата України Степана Івахіва), їх вітання органічно поєднувались із віршованими рядками про рідне село, його жителів, Батьківщину, Україну, розповідями про українські звичаї та обряди, національні символи і святині й, звичайно, виступами "талантів народних, талантів яскравих, своїх самородних".
Усі глядачі концерту стали свідками події історичного значення для села Білашева. Вперше у виконанні вокальної групи прозвучав гімн села "Мій Білашів" на слова Олексія Пеха та музику Євгена Юзинкевича. Свою майстерність виконання продемонстрували солісти Сергій Величко, Вікторія Сомська, Анастасія Тарасюк, Вікторія Нікітіч, Наталія Гузовська, дует Анни і Вікторії Нікітіч, наймолодший учасник концерту читець Ілля Тарасюк.
А яке ж свято без сучасних поп-зірок! Шквал позитивних емоцій викликав виступ нині розкрученого шоу-гурту "Лісапєдний батальйон" по-білашівськи". Це — жіноча вокальна група будинку культури (Тетяна Масловська, Ольга Марчук, Антоніна Власюк, Наталія Степанюк, Наталія Яструб, Альбіна Нікітіч, Раїса Рибчук, Тетяна Пурха та Валентина Гаврилюк), учасниці якої виступили у класичних українських костюмах, перетворившись у колоритний гурт жіночок в строкатих спідницях, літниках, святкових вишиванках. А на головах красувалися спеціальні головні убори, іноді на Волині їх ще називали серпанками. Дотепний гумор про чоловіків та жінок у чергуванні із виконанням хітів гурту супроводжувався оваціями глядачів.
Глядацького визнання заслужили і актори-аматори, якими здавна славиться сільський будинок культури. Сценки "Дівчата на вечорницях" (Ірина Романюк та Катерина Нікітіч), "Дві сусідки" (Валентина Гаврилюк, Наталія Яструб), "За здоровий спосіб життя" (Тетяна Масловська, Раїса Рибчук) стали окрасою концертної програми і влучним доповненням до сценарію. Загалом концерт пройшов, як кажуть, "на одному диханні", і ніхто не збирався покидати святкове дійство.
Справжньою окрасою свята стали ті, для кого з любов'ю і готувалось воно, — щирі душею працьовиті люди. Багато з них дослухались до побажань оргкомітету і прийшли на День рідного села у сорочках-вишиванках. Кожна з них — по-своєму неповторна, до лиця дорослим і дітям, чоловікам й жінкам. Вони не звикли до слави, але їх щоденна праця, усе життя — то джерело людської мудрості і самовідданості. Для них — найтепліші слова вдячності від сільського голови Катерини Юхимівни.
— Своєю щоденною нелегкою працею Ви, дорогі мої земляки, заслужили найдостойніших благ цивілізації. І держава, і виконавча влада області та району, і органи місцевого самоврядування, й народний депутат України Степан Івахів з року в рік докладають чимало зусиль, аби цих благ стало більше. У 2013 році завершено монтажні роботи з відновлення і підключення вуличного освітлення сіл Грушівки, Перкович, вулиці Веселої села Білашева. Проведено поточний і капітальний ремонти дороги по вулиці Кайдана у селі Білашеві, поточний ремонт дороги по вулиці Поліській села Грушівки. Зміцнюється матеріально-технічна база бюджетних установ, — з гордістю прозвітувала очільник громади.
За сумлінну працю, активну громадянську позицію, вагомий особистий внесок у економічний і соціальний розвиток населених пунктів сільської ради окремих місцевих жителів та керівників підприємств, установ і організацій було відзначено подяками сільського голови. Добрим словом згадала Катерина Юхимівна спонсорів, благодійників, доброчинців і меценатів свята: СТзОВ "Штерн-Агро" (Ігор Гораєвський), "Білашівське" (Микола Гаврилюк), ПрАТ "Ковельські ковбаси" (Володимир Головатий); фермерські господарства: "Фасти" (Олександр Шайнюк), "Аюлен" (Володимир Буць), "Перлина Турії" (Володимир Яренчук), відділення зв'язку с. Білашева (Світлана Мацюк), СТ "Каскад-Плюс" (Володимир Пархонюк), підприємців: Олександра Димчука, Ольгу Буднік, Петра Ягодинця, Івана Пазюка, орендаря озера Миколу Горбачова, жителів та уродженців сіл сільської ради: Павла Лозовицького, Петра Рижка, Володимира Мельника, Василя Павлійчука, Миколу Антонюка, автора цих рядків, Оксану Москаленко і, звичайно, народного депутата України Степана Івахіва. Завдяки всім їм свято стало багатим і щедрим на подарунки.
Та найбільший ажіотаж серед присутніх викликав розіграш благодійної лотереї. Адже щасливчики мали можливість виграти десятки цінних призів, серед яких - порося, побутова техніка, посуд, зерно та багато ін. Кошти від продажу лотерейних білетів громада вирішила використати на будівництво пам'ятника жертвам польсько-українського конфлікту 1943—1944 років.
З давніх-давен українці були неперевершеними майстрами в різних ремеслах. А виставки-конкурси "Майстер і майстриня "золоті руки", "Шедеври української кулінарії", "Це — мій рушник, моє творіння", фотоконкурс "А сорочка мамина біла-біла" були тому підтвердженням. До речі, ще однією родзинкою свята стало визначення переможців конкурсів волевиявленням усіх учасників свята шляхом таємного голосування. Їх старання відзначили цінними подарунками, а переможців — ще й дипломами.
Продовжилось свято концертом-подарунком Степана Івахіва — народного аматорського фольклорного колективу "Родина", а завершилось традиційно молодіжною дискотекою і незабутніми враженнями від чудового свята.
Степан ТОПОЛЬСЬКИЙ,
житель села Іванівки, депутат районої ради.
НА ЗНІМКАХ: під час святкування Дня села у Білашеві.
Фото з архіву автора.
Залишити коментар