Наша розмова – з директором Ковельського СЛАТ "Тур", Заслуженим лісівником України, депутатом районної ради Петром СМАЛЕМ.
– Петре Петровичу, Ваш колектив завжди славився людьми, які відзначаються працьовитістю, сумлінням. Лісова галузь – одна з небагатьох, яка робить стабільний внесок в економіку, демонструє високий потенціал і широкі перспективи розвитку.
– Ліс – це справді природний "цех", де треба проявляти надзвичайну старанність, докладати багато зусиль, аби дбайливо виростити дерево, зберегти його. Тож зрозуміло, що праця лісівника заслуговує глибокої поваги та вдячності. Терниста ця стежка, але, ступивши на неї, справжній лісівник уже ніколи не зупиниться, не поверне назад. Адже це – його покликання.
Не скажу, що в лісі легко працювати. Але наші працівники не бояться труднощів.
– Зараз, на порозі осені, можна уже підбити підсумки роботи. Що зроблено у цьому році, щоб зеленіли діброви?
– В цьому році, можна так сказати, прибавилося зелених насаджень: висаджено 15 гектарів лісу. Приділяємо велику увагу відтворенню його.
В нас діє повний цикл створення посадкового матеріалу, який починається збором соснових шишок і завершується вирощуванням саджанців. Адже більше половини лісу займають соснові насадження. Тому саме цим деревам приділяємо значну увагу.
У лісорозсадниках вирощуємо сіянці, що дає змогу розширювати площі зелених насаджень. Вирощено на цей час 11 тисяч штук саджанців декоративних дерев.
Також вирощено понад 10 тисяч штук укорінених живців декоративних дерев і чагарників. Аби отримати розвинені, здорові саджанці, потрібно любити цю делікатну справу, старанно доглядати кожне деревце. Адже інколи можна втратити його через недогляд. Кожна рослинка, яка тільки-но набирає сили, вартує не так й дешево.
Крім того, у розсадниках розміщуємо й доглядаємо саджанці дуба і ялини звичайної. До речі, на окремих площах вирощуємо й ялинки до новорічних свят.
– Неодноразово мені, Петре Петровичу, доводилося бувати у лісовому розсаднику. Захоплювався, звичайно, тим, як бережливо доглядають тут кожне маленьке, ледь помітне, деревце, що піднімається із землі.
– В розсадниках, а також на плантаціях працюють люди, які стали справжніми агрономами у цій справі. Честь і хвала їм за це!
– У Вас щороку збільшуються площі лісу. Чи не так?
– Не лісівник той, хто не мріє, щоб його чудові, прекрасні зелені насадження не зростали. Отож, до цієї справи залучаємо працівників, які, звичайно, не байдужі до відтворення лісу. Відрадно бачити, коли посаджене деревце росте і розвивається, додає краси і чарівності нашому краю.
– Петре Петровичу, не менш важливою справою для лісівників є догляд, а, точніше, рубка догляду.
– Ці роботи ми проводимо щороку у повному обсязі, оскільки вони пов'язані з ростом дерев, їх розвитком. Загущені дерева, як відомо, відстають у рості.
Тільки в цьому році рубку догляду проведено на площі 850 гектарів, з них молодняка – 130 гектарів.
Проводимо у повному масштабі санітарно-оздоровчі заходи, що допомагає зберегти ліс. Ось ці невідкладні роботи здійснено на площі 1650 гектарів.
– Пожежа у лісі – це лихо, що може пошкодити і звести нанівець багаторічну працю людей. Чи вдалося цього року уникнути випадків загорання на території лісництва?
– Нинішнього сезону, дав Бог, пожежа нас минула. Ми постійно вели охорону зелених насаджень, попереджували загорання. Провели й ряд заходів, аби уникнути спалаху вогню в лісі.
– Якими видами робіт ще займається СЛАТ "Тур"?
– До діяльності товариства належать менеджмент, здійснення внутрішніх і міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом.
Організовуємо виставкову діяльність, художні промисли, туризм. Проводимо екологічні, природоохоронні заходи і надаємо послуги.
Налагоджена організація промислового та цивільного будівництва, а також створення умов для підвищення ефективності реалізації на зовнішньому ринку товарів, робіт та послуг.
На території СЛАТ "Тур" розміщено п'ять об'єктів природного заповідного фонду. Це, зокрема, гідрологічний заказник місцевого значення "Соминський" – 29, 8 гектара, а також орнітологічного "Радошин" та інші.
Триває робота з переоснащення виробництва на сучасне модернізоване обладнання.
– Ваш колектив, як Ви казали, працює злагоджено. Назвіть кращих працівників, які заслуговують на повагу і шану.
– За сумлінну працю можна відзначити лісничого Поворського лісництва Руслана Гуловського, лісничого Підрізького лісництва Михайла Кантерука, який працював у лісі 50 років.
Заслуговують похвали помічник лісничого Голобського лісництва Сергій Ткачук, старший майстер лісу Стеблівського лісництва Ярослав Василюк, майстер лісу Зеленського лісництва Олександр Джало, майстер лісу Зарічанського лісництва Іван Нечипорук, завідуючий виробництвом деревообробного комплексу Микола Лазарчук, верстатник Дмитро Табачук, водій автомобіля Георгій Подвиг.
Я щиро вітаю колектив лісівників із професійним святом – Днем працівників лісу. Зичу усім міцного здоров'я, успіхів у праці!
Розмову вів Степан СКОКЛЮК.
НА ЗНІМКАХ: будівництво лісової дороги до села Скулина працівниками СЛАТ "Тур"; група працівників підприємства – інженер лісового господарства Віталій СОЛОДУХА, лісничий Зеленського лісництва Сергій КАРПУК, інженер-енергетик Сергій ЯКИМЧУК.
Фото автора і Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар