під таким гаслом минулої неділі в міському парку культури та відпочинку імені Лесі Українки відбулось народне віче на захист української мови. Організаторами його виступили Об’єднана опозиція «За Батьківщину» (в складі шести політичних сил) та Всеукраїнське об’єднання «Свобода».
В акції взяли участь представники Української Народної партії, «Союзу Українок», а також міської та районної влади, гості з Луцька, Києва, пересічні громадяни Ковельщини.
ПРИЧИНОЮ зібрання стало ухвалення Верховною Радою України в першому читанні антидержавного за своєю суттю законопроекту № 9073 «Про засади державної мовної політики».
Що може отримати Україна від «творіння» Колесніченка-Ківалова? Зазначений законопроект відверто спрямований на мовний розкол української нації та встановлення чіткого мовного поділу засобами державного примусу.
Найбільш руйнівних змін правового регулювання у відповідності до змісту цього документа зазнала початкова та середня освіта – в усіх початкових та загальних середніх навчальних закладах передбачене обов’язкове вивчення так званої мови регіонального спілкування, а у державних і комунальних загальноосвітніх закладах з навчанням регіональними мовами – вивчення предметів заплановано проводити виключно регіональними мовами, окрім, власне, предмета української мови та літератури. В аналогічному руслі цей законопроект регулює порядок застосування мов в усіх інших важливих сферах життя суспільства та держави.
Така ситуація не може не обурювати справжніх українців.
Перед початком віча голова міськрайонної організації Народного Руху України Яків Лавренко, який був відповідальним за порядок у ході його, закликав всіх до толерантності, спокою, бути виваженими, не допускати різного роду чвар, скандалів тощо.
Ведучий віча – керівник штабу районної Об’єднаної опозиції «За Батьківщину» Степан Чабан першому надав слово керівнику обласного штабу Об’єднаної опозиції Анатолію Грицюку.
– За багаторічну історію свого існування Україна пройшла славний шлях, – зазначив Анатолій Петрович. – Наші предки зберегли рідну мову, звичаї, духовність, навчили жити за християнськими законами. Нинішня влада нищить все українське: землі, підприємства, інші цінності, веде народ до зубожіння. Кожен десятий українець сьогодні не має роботи, кожен четвертий молодий українець отримує диплом і одразу отримує свідоцтво про безробіття. 80 відсотків українських сімей знаходяться за межею бідності.
Україна – держава тоталітарної корупції та бідності, але це – країна мільярдних статків для членів Кабінету Міністрів, багатьох депутатів. Ось чим, насамперед, потрібно займатися. Та замість того, аби вирішувати більш важливі питання (подолання бідності, забезпечення нормальної зарплати, пенсій, соціальних гарантій і т. д.), народні депутати взялися за мову.
– Мова – це продовження нації, це генетичний код істинного українця. Не можна допустити знищення української мови – мови матері, мови Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Ліни Костенко. Тож справжні українці тут повинні сказати своє категоричне слово «Ні!» такому Закону. В Україні одна мова державна – це українська. Не допустімо голосування у Верховній Раді у другому читанні цього документа, – наголосив Анатолій Грицюк.
– Такі мітинги, віча відбуваються в ці дні по всій Україні, – розпочав свій виступ депутат обласної ради Ігор Гузь. – Ми тільки-но були в Ратному, там також відбувся мітинг. Активно пройшов він в Луцьку, де на захист рідної мови зібралося понад три тисячі громадян.
Прийняття антидержавного законопроекту про мови повинне насторожити кожного українця. Від нас забирають найдорожче – Україну, націю. І дуже прикро, що за проект Колесніченка-Ківалова проголосували й деякі волинські депутати від Партії регіонів і Компартії.
Депутат обласної ради, заступник голови обласного проводу ВО «Свобода» Євген Мельник наголосив, що в Україні мовне питання постало лише через вплив сусідньої держави. Путін неодноразово висловлювався про розширення російського простору, про повернення до Союзу.
ВО «Свобода» пікетувала Верховну Раду України з вимогою не допустити ухвалення українофобського «мовного» законопроекту.
Громадська діячка, представниця «Союзу Українок» Марія Хотинська поділилася роздумами про мову. На її погляд, Схід і Південь не хочуть розмовляти українською, бо її не знають, а вивчати не бажають. Марія Андріївна згадала факт, коли, будучи на виборах в Севастополі, спілкуючись з членами виборчих комісій (в основному, це були вчителі), здивувалася, що більшість із них навіть не знають українських слів. «А як же ви спілкуєтесь вдома, з рідними, коріння у яких українське?!». Відповідь була однозначною: «Діти допомагають, вони вивчають українську мову».
Це ще раз підтверджує сутність і значимість рідної мови. Живеш в Україні – значить маєш знати свою мову, вона й повинна бути державною.
На захист української мови виступили депутат міської ради, представник міського осередку ВО «Свобода» Ігор Ткачук, голова районної ради Перто Якубук, голова фракції УНП у Ковельській райраді Лідія Козуля, гостя з Києва Катерина Кухаренко.
– Свого часу Закон про двомовність прийняли у Білорусі. І знову ж таки за втручання Москви, – сказала остання. – І що з того вийшло? А те, що нині в селах взагалі не чути білоруської мови. Те ж чекатиме нас, якщо ми піддамося такій провокації.
На вічі прочитав власні вірші про рідну мову ковельчанин Іван Ярошик. Вірш «Любіть Україну» продекламувала найменша його учасниця чотирирічна Соломійка Чабан.
Віче прийняло резолюцію, в якій визначені подальші дії щодо захисту рідної мови.
Федір ЯНЧАР.
НА ЗНІМКАХ: під час віча у міському парку культури і відпочинку імені Лесі Українки.
Фото Мирослава ДАНИЛЮКА.
Залишити коментар